Ev tozunun tanımı
Definition of house dust
- Tez No: 127130
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET BULUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
EV TOZUNUN TANIMI ÖZET Bu çalışmada ilk olarak, yaşanılan ortamlarda biriken ve insan sağlığına zarar verdiği için temizlenmesi gereken ev tozları hakkında literatür taraması gerçekleştirilmiştir. İlk aşama sonuçlar ile tozun tanımı yapılabilmiş ve toz içeriğindeki bileşenler hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmiştir. Tozun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin anlaşılmasına yönelik birçok deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu deneysel çalışmalar için, çok sayıda ev ve ofisden toz torbaları toplanmıştır. Toplanan toz torbalarından elde edilen tozlar, elek seti vasıtasıyla boyutlarına göre elenerek sınıflandırılmış ve herbir sınıftaki tozların yoğunluk değerleri piknometre ile ölçülmüştür. Sınıflandırılan toz bileşiminin, literatürde yer alan bilgilerle kıyaslanması amacıyla ışık ve taramalı elektron mikroskopları ile deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Tozun kimyasal bileşiminin belirlenmesi için yine taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır. Sonuçların literatürdeki verilerle uyumlu olduğu görülmüştür. Yer kaplama malzemeleri üzerinde tutunmuş halde bulunan tozların, yerden kaldırılabilmesi için gerekli olan hava debisinin belirlenebilmesi için hazırlanan bir düzenek ile deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu deneysel çalışmalarla, herbir toz fraksiyonu için gerekli hava debisi hesaplanmıştır. Tozun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların tanımlanması sonrası, toz ve yüzey etkileşim mekanizmaları ile ilgili deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında farklı tipte elektrikli süpürge fırçalan ve yer kaplama malzemeleri kullanılarak elektriksel özelliklerin, ortam koşullarının ve malzemelerin etkileri araştırılmıştır. X£. yutUtttu*.Ht:ı m tumuuı.JYON MKMBSİ Farklı tipte mekanik etkili elektrikli süpürge fırçaları kullanılarak, mekanik kuvvetlerin elektrikli süpürgenin1 toz toplamasına olan etkisi hesaplanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
DEFINITION OF HOUSE DUST SUMMARY In this study, firstly, a literature survey on house dust, which accumulates in living environment and threatens human health, was performed. Definition of dust and also detailed information about each of the parts in the dust ingredient was obtained by means of results of this survey. Several experimental studied were carried out to understand physical and chemical properties of house dust. Many dust-bags were collected from several houses and offices for experimental studies. Dust in the gathered dust-bags was classified via a sieve set to obtain several size fractions. Density of the each fraction was also measured using a picnometer. Optical and scanning electron microscopes were used to compare the dust fraction compositions with literature data. Scanning electron microscope was also used to obtain the chemical composition of dust fractions. It was found that experimental and literature data had similarity. An experimental setup was prepared to calculate the necessary air flow rate to lift up dust particles present on the floor coverings. An experimental air flow rate was calculated for each of the dust fraction. A new experimental set was performed to understand dust-floor interaction mechanisms. Effects of electrical properties, environmental conditions and materials were also investigated with different vacuum cleaners and floor coverings. Several different mechanically activated vacuum cleaner brushes were used to quantify the effect of mechanical forces on dust collection yield of a vacuum cleaner. VIII