Deniz suyunun magnezyum kaynağı olarak magnezyum amonyum fosfat çöktürmesinde kullanılması
Using sea water as a magnesium source in the map precipitation
- Tez No: 127142
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Azot alıcı ortamlarda oluşturduğu olumsuz etkiler sebebiyle dikkatle değerlendirilmesi gereken bir parametredir. Azot içeren atıksular, miktara bağlı olarak alıcı ortamlarda ötrofîkasyona sebep olurlar. Bu nedenle, azot ileri düzeyde arıtılması gereken bir parametre olarak düşünülmekte ve günümüzde, azot gideriminde kullanılan proseslerin geliştirilmesini sağlayacak araştırmalara daha fazla önem verilmektedir. Atıksularda bulunan azot türleri çok çeşitlilik göstermektedir. Atıksularda azot giderimi, biyolojik azot giderimi, yüksek pH'da sıyırma gibi farklı yollarla gerçekleştirilebilir. Son yıllarda gelişmekte olan bir diğer proses ise magnezyum amonyum fosfat (MAP) çöktürmesiyle azot giderimidir. MAP çöktürmesinde, atıksularda, amonyumun MAP katısı şeklinde çökelmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada, MAP çöktürmesi prosesinde kullanılan MgC12 gibi magnezyum tuzlarının yerine içerisinde doğal olarak magnezyum bulunan deniz suyunun, MAP çöktürmesi prosesinde magnezyum kaynağı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk aşamada sentetik numunelerde, deniz suyunun magnezyum kaynağı olarak kullanılması durumunda çöktürme verimini etkileyeceği düşünülen parametreler incelenmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonucunda, deniz suyu ilavesiyle oluşacak iyonik güç artışının ihmal edilebilecek bir. faktör olduğu, çöktürme işlemi sırasında girişim yapan kalsiyum iyonlarının karbonat ilavesiyle giderilemeyeceği fakat kalsiyuma stokiyometrik olarak fosfat iyonu ilavesi durumunda girişimin engellenebileceği ve çıkış amonyak konsantrasyonlarında istenilen verimin elde edilebileceği bulunmuştur. Elde edilen tüm bu verilerin ışığında deniz suyu kullanılarak gerçekleştirilen MAP çöktürmesi uygulamasında ise elde edilen çıkış değerleri kimyasal madde ilavesi ile gerçekleştirilen deneylere paralellik göstermiştir. Deniz suyunun, MAP çöktürmesi prosesinde magnezyum kaynağı olarak kullanılabilirliğinin sentetik numuneler üzerinde görülmesinin ardından, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan deri endüstrisi atıksuyu numunesi üzerinde magnezyum kaynağı olarak deniz suyunu kullanarak denemeler gerçekleştirilmiştir. Bu denemeler sonucunda, elde edilen çıkış konsantrasyonlarının literatürde bulunan ve stokiyometrik kimyasal madde ilavesiyle gerçekleştirilen bir uygulamanın çıkış konsantrasyonları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırmaya göre, deniz suyu kullanılarak gerçekleştirilen MAP çöktürmesi uygulaması literatürde bulunan uygulama ile paralellik göstermektedir. vıTüm bu değerlendirmelerin sonucunda, MAP çöktürmesi uygulamalarında düşük konsantrasyonda amonyak içeren endüstriyel atıksulardan amonyak girimi için magnezyum kaynağı olarak deniz suyunun kullanılabilirliğinin mümkün olduğu görülmüştür. Atıksu bünyesinde, deniz suyu ile karışım sonrası yaklaşık 100 mg/lt olan amonyak konsantrasyonu MAP çöktürmesi sonucunda 55 mg/lt konsantrasyonuna inmiştir. vu
Özet (Çeviri)
USING SEA WATER AS A MAGNESIUM SOURCE IN THE MAP PRECIPITATION SUMMARY Nitrogen has to be evaluated carefully, because of the negative effects on the receiving waters ei eutrophication. For this reason, nitrogen is considered as a parameter that needs advanced treatment. Recently, new and advanced processes for the removal of nitrogen from wastewaters have been developed. Nitrogen may be found in wastewaters as many forms. There are several nitrogen removal methods such as biological nitrogen removal, and NH3 - N stripping at high pH values. Another developing process for nitrogen removal is magnesium ammonium phosphate precipitation. In this study, use of sea water as a natural magnesium source instead of magnesium salts like MgCİ2 for magnesium ammonium phosphate precipitation was investigated. For this scope, the parameters, that may affect the precipitation efficiency, was investigated in the synüıetic samples. At the end of this investigation, it was found that the ionic strength that has increased by addition of sea water, will be acceptable. The interferance of the calcium ions cannot be eliminated by addition of carbonate ions, but the addition of excess phosphate reduced the interferance of the calcium ions. In the second step, sea water was used as a magnesium source in the MAP precipitation and the results compared well with in the syntethic samples. After proving the use of sea water as a magnesium source, MAP precipitation was realized by using sea water as the magnesium source for the leather industry wastewater sample as an application. The results fit the application results presented in the literature. Consequently, it was seen that sae water is a suitable source of magnesium for the MAP precipitation applications in the industrial wastewaters. vin