Microbial production of alkaline pectinase from hazelnut shell
Fındık kabuğundan mikrobiyal alkali pektinaz üretimi
- Tez No: 383093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Enzim üretiminde ucuz ve bol bulunan maddelerin kullanımı ürün maliyetini düşürebilecek stratejilerden biridir. Üstelik ham madde olarak yenilenebilir gıda-tarım atıklarının kullanımı yalnızca düşük maliyetli ve sürdürülebilir katma değerli ürünler sağlamakla kalmaz aynı zamanda atık tasfiyesi için de çözüm olabilmektedir. Bu çalışmada, Bacillus subtilis kullanarak derin kültür fermentasyon yönteminde pektinaz enzimi üretimini arttırmak amacıyla fermentasyon ortam kompozisyonu ve koşulları araştırılmıştır. Ham enzimin havuç suyunu berraklaştırma potansiyeli de değerlendirilmiştir. Pektinaz üretiminde fındık kabuğunun karbon kaynağı olarak kullanımını iyileştirmek amacıyla enzimatik hidroliz öncesi seyreltik asit, alkali ve ozon gibi farklı ön işlemler denenmiştir.Fındık kabuklarının fermente edilebilir şekerlere dönüştürülmesinden sonra, pH, fermentasyon süresi, sıcaklık, inokulüm hacmi (%v/v),pektin, maya özütü, magnezyum sülfat [MgSO4] ve dipotasyum hidrojen fosfat [K2HPO4] derişimi gibi 8 faktörün etkilerini araştırmada“Plackett-Burman”(PB)' tasarımı kullanılmıştır. PB tasarımıyla önemli bulunan beş faktör (pH, zaman, sıcaklık, maya özütü derişimi ve K2HPO4 derişimi), PG aktivitesini arttırmak amacıyla Box-Behnken yüzey yanıt yöntemiyle optimize edilmiştir. Üretilen ham enzim daha sonra oldukça besleyici ve en çok tüketilen gıdalardan biri olan havuç suyunu berraklaştırmada denenmiştir. Havuç suyu, farklı ham enzim derişimi (0.1-0.5%), 4-7 pH ve 2-6 saat süre ile muamele edilmiştir. Denenen ön işlemler arasında sodyum hidroksit ve ozondan daha yüksek şeker dönüşümü değerlerine (% 62.8 sakarifikasyon verimi) sahip olan seyreltik asit ön işlemi (%3.42 asit, 31.7 dakika, 130 oC) en iyi yöntem olarak seçilmiştir.Pektinaz optimizasyon sonuçları, pH 7.0, 30 oC, 50.5 maya özütü, % 0.02 K2HPO4 ve 72 saat sonunda en yüksek PG aktivitesinin 5.60 U/mL olduğunu göstermiştir. En yüksek berraklaştırma verimi %0.5 enzim ile pH 7.0 ve 6 saat süre sonunda % 100 olarak elde edilirken, ticari enzim ile berraklaştırma verimi % 78.18±3.14'e ulaşmıştır.Ayrıca, bu çalışma ham enzimin saflaştırılmış ticari enzimle aynı derecede etkili olduğunu da kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Utilization of cheap and abundant materials for enzyme production is one of the strategies that can reduce the product costs. Besides, use of renewable agro-food industrial wastes as a raw material provides not only low cost and sustainable value added products but also is a solution to waste disposal problem.In this study, fermentation medium composition and conditions for maximal production of pectinase enzyme from Bacillus subtilis in submerged fermentation were investigated. The potential use of crude enzyme for clarification of carrot juice was also evaluated. In order to enhance utilization of the hazelnut shells as carbon source in pectinase production, various pretreatment methods including dilute acid, alkaline, and ozone pretreatments were tested prior to enzymatic hydrolysis step.After conversion of hazelnut shells to fermentable sugars, the“Plackett-Burman”(PB) design was used for screening of the eight factors; pH, fermentation time,temperature, inoculum volume (%v/v) and of pectin, yeast extract (YE),magnesium sulphate [MgSO4], and dipotassium hydrogen phosphate [K2HPO4]. Five variables(pH, time, temperature, yeast extract concentration and K2HPO4), which were determined to be significant by PB design, were further optimized using Box-Behnken response surface method to maximize the PG activity. The produced crude enzyme was tested in clarification of carrot juice, highly nutritious and worldwide consumed food material, afterwards. The carrot juice was treated with different concentration of crude pectinase (0.1-0.5%), pH(4-7), and time (2-6 h) for clarification.Among the pretreatment methods tested, the dilute acid pretreatment (3.42(w/w)%acid, 31.7 min, 130 oC) was chosen the best with higher sugar conversion (62.8%saccharification yield) than sodium hydroxide and ozone pretreatment methods.The pectinase optimization results indicated that a maximal PG activity of 5.60 U/mL was achieved at pH 7.0, 72 h, and 30 oC using 0.5% (w/v) of yeast extract and 0.02% (w/v) of K2HPO4.The results of clarification revealed that 100% clarity was achieved at 0.5% (w/v)enzyme load, 7.0 pH, and 6 h of clarification yield (%) with commercial enzyme reached only 78.18±3.14 %. This study also proved that crude enzyme was equally effective as the purified commercial enzyme.