Katı atık düzensiz depolama sahaları için uygun gaz oluşum modellerin belirlenmesi
Determination of the appropriate gas production models for open dumps
- Tez No: 127141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Katı atık yönetim sistemlerinde çöpün depo alanına verilmesi kaçınılmaz bir nihai uzaklaştırma metodudur. Atıkların yineden kullanılması, geri kazanılması gibi prosesler kullanılsa bile atık kalıntılarının depo alanına verilmesi şarttır. Bazı ülkelerde ucuz uzaklaştırma metotları tercih edildiği için katı atık vahşi döküm sahalarının sayısı gittikçe artmaktadır. Katı atık depolama sahaları heterojen ortamlardır. Atıklar depo alanına verildikten sonra oluşacak biyolojik, kimyasal ve fiziksel prosesler nedeniyle gaz ve sızıntı suyu oluşmaktadır. Çöpün anaerobik stabilizasyonu esnasında katı atıklardaki biyolojik olarak ayrışabilen organik maddelerin büyük bir kısmı depo gazına dönüştürülmektedir. Depo alanlarında oluşan depo gazı miktarını saptamak için çok teknikler vardır. Bu tekniklerden biri matematiksel bir model kullanılmasıdır. Bu matematiksel modeller birkaç parametreye bağlı olarak depo gazı üretim miktarı için bir tahminde bulunmaktadır. Genelde kullanılan modeller katı atık düzenli depolama sahaları için hazırlanmıştır. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, vahşi döküm sahaları ve düzenli depo alanları için tarifler verilmiştir. Hasdal (Kemerburgaz) Vahşi Döküm Sahası için bir tanıtım yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise depo alanlarında gerçekleşen biyokimyasal süreçler, biyogazın oluşumunu etkileyen faktörler, depo gazı özellikleri ve biyogazın hareketi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde depo alanlarında oluşan depo gazı üretiminin belirlenmesi için kullanılan matematiksel modeller açıklanmıştır. Ayrıca depo gazı miktarının tahmin edilmesinde kullanılan diğer metotlar da özetlenmiştir. Beşinci bölümde ise Hasdal (Kemerburgaz) Açık Döküm Sahasında oluşan depo gazı üretim miktarım saptamak için Tabasaran & Rettenberger Modeli, SCS Modeli, Scholl Canyon Modeli, LandGEM modeli ve E-PLUS Modeli kullanılmış ve elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Kullanılan modellerin sonuçlan birbirleri ile kıyaslanmıştır. Altıncı bölümde sonuçların değerlendirilmesi ve öneriler yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE APPROPRIATE GAS PRODUCTION MODELS FOR OPEN DUMPS SUMMARY Disposal of waste to land is an inevitable component of every solid waste management system. Even if facilities are provided for recover and recycle materials, there will be always be need for land disposal of residual proportion of the waste originally produced. İn some countries, cheap disposal methods are preferable and that is why the number of open dumps is increasing. Solid waste landfills are heterogeneous environment. Once MSW is placed in landfill, a complex sequence of biologically, chemically and physically mediated events occurs which results in gaseous end products during the predominately anaerobic stabilization of solid waste organic fractions. A number of techniques can be utilized to obtain estimates of gas production. One of these techniques is the using of matematical models. These models predict the LFG generation as a function of a number of variables. In general, models found are used for sanitary landfills. İn the first chapter of this thesis; the importance, aim and extent of the study is presented. İn the second chapter; a definition for open dump and sanitary landfills is situated. Also a clear introduction for Hasdal (Kemerburgaz) Open Dump can be found. The third chapter includes the explication of biochemical prosses, factors affecting the production of biogas, landfill gases characteristics and its migration. In the fourth chapter; the matematical models used for the prediction of biogas production are situated. Other methods used in predicton of landfill gas are also summaried. In the fifth chapter; Tabasaran & Rettenberger model, SCS model, Scholl Canyon model, LandGEM model and E-PLUS model are used for the estimation of landfill gas production in Hasdal Open Dump. A comparaison for the results found is also presented. xiu