Askeri tersanelerde performans geliştiren bir yönetim sistemi modeli
Performance improving management model for naval shipyards
  1. Tez No: 127145
  2. Yazar: ÖZGÜR OKAN KAYIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YÜCEL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET ASKERİ TERSANELERDE PERFORMANS GELİŞTİREN BİR YÖNETİM SİSTEMİ MODELİ Bu çalışma askeri tersanelerde organizasyonel performansın ölçülme ve arttırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma askeri tersanelere yönelik olduğundan hassa yapıdaki bilgileri içermemesine dikkat edilmiştir. Çalışmada askeri ve ticari tersanelerin performans boyutlarındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Askeri tersanelerin başarısının ölçülmesinde, ticari tersanelerde bir gösterge olarak kullanılan karlılık boyutu yer almadığı için, bunun yerini alabilecek bunun da ötesinde tüm kurumlarda performans geliştirebilecek bir yönetim sistemi olarak Performans Yönetim Sistemi önerilmiş ve açıklanmıştır. Bu sistem, performansın organizasyona özgü kriterlerle sürekli ve kurumsal olarak ölçümünü, organizasyonu tepkisellikten kurtarıp proaktif hale çevirmesine ve iyi ölçülerin daha iyi yönetilebileceğini kurgu yapar. Böylece tüm problemler erken ve doğru tespit edilebilir. Ayrıca çalışma içinde askeri tersanelerde performans boyutu olarak değerlendirilebilecek belli başlı boyutlar ve bu boyutlarla ilgili literatüre dayalı bilgiler verilmiştir. Çalışma içeriğinde ve önerilerde yapılanlar yerine yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. Yapılması gereken faaliyetlerin bir kısmı ya da bütünü halihazırda uygulanmakta olabilir. Öneriler uygulanmakta olup olmadığına bakılmaksızın eleştiri kapsamında değil fikirler olarak ortaya konmuştur. Bu kapsamda performans ölçümüne yönelik oluşturulan model de genel fikirlere dayanılarak hazırlanmıştır. Elbette tersaneler içinde oluşturulacak bir uzman grubu, bu modeli geliştirip daha sağlıklı verilere dayanan ve daha doğru bir hale getirilebilir. Modelin işletilmesine yönelik, girilen değerler, hem halihazırda bu kriterlere yönelik ölçüm yapılmadığı hem de yapılsa bile bu verilerin gizlilik derecesi taşıyabileceği için sanal olarak atanmıştır. Kriterler ilgili sayısal hedefler ve alt sınırlarda aynı şekilde literatürdeki genel fikre dayalı olarak hazırlanmıştır. Ancak model gerçekten uygulandığında her tersane için ayrı, özgün hedefler ve alt sınırlar kolaylıkla tespit edilebilir. Çalışmanın esas gayesi askeri tersanelerin organizasyonel performans gelişimde yeni fikirlerin düşünülüp, tartışılmasına ve geliştirilmesine yol açmaktır. Çalışma disiplinler arası bir bakış gerektirdiğinden hem Endüstri-İşletme Mühendisliği hem de Gemi İnşa Mühendisliği bakışıyla kolayca anlaşılabilmesi için mümkün olduğunca yalın ve açık terminoloji ile anlatılmaya çalışılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PERFORMANCE IMPROVING MANAGEMENT MODEL FOR NAVAL SHIPYARDS The purpose of this study is measurement and improvement of naval shipyards. This naval shipyards oriented study does not contain any sensitive or confidential information. One of the purposes of the study is to define the difference between the performance dimensions of naval and commercial shipyards. The criteria of profitability is generally accepted as the only criteria to measure the performance of naval shipyards but it can not be used for naval shipyards so a method is needed to be defined for naval shipyards instead of the criteria of profitability. Furthermore the performance management, as a method has the capacity of improvement in the organizational performance, is suggested. This method points out that the organizations get more proactive instead of reactive and managerial functions are healed if it is designed originally for every organization. The problems of the organization can be determined earlier and correctly, using this method. The main dimensions of the performance that can be used for naval shipyards are defined through common shared ideas. During the study, containing suggestions the stress is on the 'should be done' not on the practice. In different levels the suggestions may be used in practices. Suggestions do not have the aspect of criticizing, neglecting if it is in practice or not. In this scope, the model oriented measuring the performance is designed through the literature. It is clear that a task for inside the naval shipyards can improve this model in data. The data used for running the model is virtual because the real measurement is not in practice, above all this kind of data may have confidential aspects. The numeric top and bottom limits related to aim of criteria's are designed throughout the common ideas in literature again. Original limits and aims are easily set while the model get in practice. Leading discussion about the new ideas related to organizational performance of naval shipyards is the real aim of this study. Both vision of industry engineering and naval architecture should be able to understand the study because of the shared structure of the study so study contains as possible as clear terminology. IX