Savaş gemilerinin maliyetlerinin azaltılmasında bilgi yönetimi
Knowledge management for the reduction of warships' costs
  1. Tez No: 127144
  2. Yazar: TACETTİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YÜCEL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
SAVAŞ GEMİLERİNİN MALİYETLERİNİN AZALTILMASINDA BİLGİ YÖNETİMİ ÖZET Günümüzde, Bilgi Yönetimi çalışma ortamında hayatta kalmanın, rekabet etmenin ve başarılı olmanın anahtarı haline gelmiştir. Bunu farkeden ve Bilgi Yönetimini uygulamaya başlayan organizasyonlann sayısı hızla artmaktadır. Bilgi Yönetimi bir organizasyonun, enformasyon varlıklarım, ele geçirilmemiş kapalı uzman bilgilerini ve insanların kafalarında olan tecrübeleri ve bilgileri, tanımlamasını, elde etmesini, kullanmasını, paylaşmasını ve değerlendirmesini sağlayan bütünleşik bir yaklaşımdır. Bilgi yönetimi enformasyonun, eyleme olanak tanıyan bilgiye nasıl dönüştürülebileceği ve kullanıcının hizmetine nasıl sunulabileceği konusunda çözümler sunan bir konsepttir. Organizasyonlardan kritik bilgiler aşağıdadır:. Belirli bir işin bilgisi.. Organizasyonda kimin neyi bildiği bilgisi(uzmanlık).. Ortak kültürün kullanımıyla işleri halletmenin bilgisi.. Belli bir işi veya görevi en iyi İrimin yapabileceğinin bilgisi(Beceri, Tecrübe).. Ortak tarihin bilgisi (En iyi Uygulamalar, Alınmış Dersler, Hatalar, Başarılar).. iş geleneklerinin bilgisi.. Belli bir görevi başarabilecek bir takım oluşturabilmenin bilgisi.. Çözümü zor olan bir probleme ne şekilde yaklaşılacağının bilgisi.. Müşteri bilgileri. Bilgi Yönetiminden sağlanması muhtemel faydalar :. Karar verme kabiliyetini iyileştirir.. Temel iş aktivitelerinin etkililiğini arttırır.. Buluş kabiliyetini yaşatır ve besler.. Öğrenen Organizasyonu destekler.. Esneklik sağlar.. Uzun vadeli rekabet avantajı elde edilmesini sağlar ve bunu yaşatır.. Sürekli iyileştirmeye destek sağlar. Bu çalışmanın temel amacı savaş gemilerinin maliyetlerinin azaltılmasında Bilgi Yönetiminin uygulanabileceği alanların aydınlatılması ve faydalarının değerlendirilmesidir. Günümüzde gemi ömürlerinin her aşamasında maliyet azaltmak bütün milletlerin Deniz Kuvvetlerinin önceliklerden biri haline gelmiştir. Gemi ömür manşetlerinin yaklaşık % 80 geminin dizayn sürecinde belirlendiğine göre, dizayn fonksyonu hayati önemdedir. Gemi dizaynı gereksinimlerin, dizayn seçeneklerinin ve bunlarla ilgili maliyet, görev etkililiği ve operasyonel etkililiği gibi dengelemeleri xuzlaştırılmasını gerektirir. Gemi ömrünün her aşamasıyla ilgili maliyet- bilinçli dizayn kararlarının verilmesini gerektirir. Gemi dizaynının doğası çok karmaşıktır ve bir takım algoritmalar ve heuristik süreçler ve pekçok önceden kestirilemeyen etken içerir. Bu nedenle maliyet azaltma probleminin, gemi dizaynının bazı aşamalarına uygulanacak olan çek listelerinin yaratılmasıyla çözülebilmesi zordur. Mevcut bilgilerin ve tecrübelerin etkin kullanımım ve mevcut duruma uyarlanmasını, yeni bilgi yaratımını ve büyük miktarlarda verinin kararlan destekleyecek şekilde işlenmesini gerektirir. Araştırmalar dizayn işinde çalışan kişilerin vakitlerinin % 70'ini bilgi ve enformasyon arayarak sadece geri kalan % 30'unu dizayn işinde kullandıklarım göstermiştir. Bilgi Yönetimi sistemi bilgiye ulaşmada önemli bir araç olacaktır. Savaş gemilerinin maliyetlerinin azaltmasına yönelik dizaynı besleyecek şekilde kurulacak Bilgi Yönetim Sistemi 3 temel fonksyonu gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır:. Veri ve enformasyon işleme fonksyonu.. Bilgi elde etme, uygun nitelikte depolama ve gereksinim duyanlara sunma fonksyonu.. Bilgi yaratımı fonksyonu. Veri ve enformasyon işleme başlığında temel olarak maliyet modelleri incelenmiştir. İkinci başlık altında ise dizaynın gereksinim duyabileceği bilgi türleri sınıflandırılmıştır. Dizayn büyük oranda yeni bilgilerin yaratımım gerektirir. Tezde bu nedenle bu konu geniş olarak ele alınmıştır. Konu aşağıdaki başlıklara göre incelenmiştir:. Görev ihtiyacı değerlendirmesi.. Büyük maliyet kalemlerinin incelenmesi.. Dizayn özellikleri ve standartlarının gözden geçirilmesi.. Değer mühendisliği çalışmaları.. Üretim için dizayn.. Yedek pay politika.. Ortaklık çalışmaları.. israf azaltma çalışmaları.. Risk çalışmaları.. Personel azaltma çalışmaları. Maliyet azaltma çalışmalarının yapılmasının ve dizayn dtematiflerinin hazırlanmasının yanında bir zor konuda maliyetlere karşılık gelen performans farklılıklarının askeri değerlerinin saptanmasıdır. Görev ihtiyacı değerlendirme başlığı altında uygulama çalışması olarak oluşturulmuş dizayn alternatiflerinin en uygun olanının belirlenmesi için bir karar verme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada Bulanık Çok Öz-nitelikli Karar Verme (Fuzzy Multiple Attribute Decission Making) tekniği kullanılmıştır. Personel azaltma çalışmaları başlığı altmda bu konu ile ilgili çalışmalar ve teknikler incelenmiştir. Bu başlık altında uygulama çalışmasında Sahil Güvenlik gemilerinin personel azaltma potansiyelleri incelenmiştir. Bu gemilerde personel azaltımı için Tümden Gelim Gereksinim Analizi (Top Down Reguirements Analysis) yapılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
KNOWLEDGE MANAGEMENT FOR THE REDUCTION OF WARSHD7S' COSTS SUMMARY Today, Knowledge Management is the key to survive, to compete and to succed in business environmets. The number of organizations which are aware of it and which started to apply Knowledge Management is increasing rapidly. Knowledge management provides an integrated approach to identifying, capturing, retrieving, sharing, and evaluating an organization's information assets and the uncaptured tacit expertise and experience stored in individual workers' heads. Knowledge management is a concept which provides solutions to convert the information to knowledge that leads to action and to present knowledge to the service of the users in the organization. Knowledge that is critical for organizations include:. Knowledge of a particular job.. Knowledge of who knows what in the organization. (Expertise). Knowledge of how to get things done in the organization using the corpporate culture.. Knowledge of who is the best to perform a particular job or task. (Skills, Experience). Knowledge of corporate history (Best Practices, Lessons Learned, Successes, Failures). Knowledge of business customs.. Knowledge of how to put together a team that can achive a particular task.. Knowledge of how to approach a particular problem which is difficult to solve.. Knowledge of customers. Possible benefits of Knowledge Management include:. Improves the decission making capability.. Increases the efficiency of the core business activities.. Nourishes innovation and keeps it alive.. Supports Learning Organization.. Provides flexibility.. Helps to achive long term competitive anvantage and keeps it alive.. Support continious improvement. The main objective of this thesis to determine the areas that Knowledge Management can be practicable and to evaluate the benefits. Cost reduction in all phases of ships' life cycles has become one of the priorities of the most national navies. Since approximately % 80 of life cycle cost are defined during the desing of the ship, design function if of vital importance for ship's life cycle costs. Ship design requires compromises between requirements, design options, xnand the associated tradeoffs between cost, mission and operational effectivenes. Desing requires cost conscious decissions for all of the phases of the life cycle. Ship design is very complex in nature and involves a variety of algorithms and heuristic processes and many imponderables. For that reason it is difficult to solve cost reduction problem by producing check list for application to various stages of ship design. It implies efficent use and adaptation of the present knowledge and information, knowledge creation and the processing of big amounts of data in order to support decission making. Studies had shown that the designers are spending % 70 of their time to find the information and knowledge they need, while they are spending just % 30 of their time at design job. Knowledge management system will be a usefull tool for finding the knowledge. The Knowledge Management System that will nourish design for the reduction of naval ships' costs is envisaged to fulfill three main functions:. Data and information processing function.. Knowledge acquisition, storage and presentation to who needs it.. Knowledge creation function. Under the data and information processing topic the cost estimating modules are examined. Under the second topic the knowledge types, that the design may need, are classified. Design to a great degree requires creation of new knowledge. For this reason, this topic is studied carefully. The subjects are as follows: Mission need evaluation. The examination of cost drivers. Inspection of design specifications and standarts. Value engineering studies. Design for production. Commonality. Reduction of extravagance. Risk studies. Manning reduction studies. Besides cost reduction studies and bringing forth the design alternatives, another difficult issue is to asses the military value of performance differentials versus the costs. Under the topic mission need evaluation, there is a decission making application to determine the best design alternative. In this application Fuzzy Multiple Attribute Decission Making technique was used. Under the topic of manning reduction, the applications and the the techniques are studied. Coast Guard Ships are examined in the application part. For the purpose of manning reduction in this of ships Top Down Reguirements Analysis was applied. XUl