Çıkarma gemileri için yaralı bölme boyunun olasılık hesabına göre incelenmesi
The Examination for the floodable length of the landing ships according to probabilistic method
  1. Tez No: 127147
  2. Yazar: COŞKUN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ALDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET En ucuz ve güvenli taşıma olan deniz taşımacılığında; gemilerin artan boyut ve sayılarına paralel olarak deniz trafiği her geçen gön daha da karmaşık ve riskli hale gelmektedir. Bu nedenle meydana gelen kaza ve yaralanmalar sonucu can ve mal kayıplarında artışlar yaşanmaktadır. Artan kaza oranlan deniz taşımacılığı yapan ulusları bu konuda gerekli önlemleri almaya sevketmiştir. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu gemilerin yaralı stabilite ve bölmelendirilmesi konusunda istatiksel bilgilere dayalı birtakım kurallar geliştirmiş ve bu anlaşmalara taraf olan ülkelerin kurallara uymasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun bölmeleme ve yaralı stabilite konusunda geliştirmiş olduğu kurallar irdelenmiş, bu kuralların bir çıkarma gemisine uygulanması sonucu çıkan sonuçlar incelenmiştir. Uygulamada İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakûltesi'nin lisanslı programlarından olan PC-SHCP 5.00 kullanılmıştır. Öncelikle geminin ana boyutları ve istasyon postalarındaki ofset değerleri girilmiştir. Gemideki su geçirmez bölmeler; bölme perdelerinin baş kaimeden olan boyuna mesafeleri, merkez hattından olan enine mesafeleri, omurga hattından olan düşey mesafeleri ve su geçirgenlik değerleri tanımlanarak programa tanıtılmıştır. Gemideki yaralanma senaryoları önce MSC 19(58) kurallarına göre kargo gemisi olarak 3d bölme standardına göre hesaplanmış, tehlikeli bir yaralanma senaryosuna rastlanmadan Ulaşılan Bölmeleme İndeksi'nin (A), Gerekli Bölmeleme İndeksi'nin (R) üzerinde çıkarak kriterleri sağladığı görülmüştür. Üç bölme standardında da kriter sağlanmış; fakat indekse katkısı olmayan yaralanma senaryosunun olduğu görülmüştür. Kayıp sephiye metodunun kullanıldığı klasik yaralı stabilite ve yaralı bölme boyu hesaplarında aynı yaralanma senaryosundan geminin kurtulamadığı görülmüştür. Daha sonra MSC 574 kurallarına göre ro-ro gemisi olarak ele alınmıştır. Kargo gemisinde uygulanan aynı yaralanma senaryolarında; iki bölme standardına göre yapılan hesaplarda indeks kriteri sağlanmış, üç bölme indeksinde ise indekse katkısı olmayan yaralanma senaryosunun kargo gemisinde olduğu gibi aynı bölmenin olduğu görülmüştür. Klasik yöntemlerle yapılan hesaplamalarda da aynı sonuca ulaşılmıştır. Bir çıkarma gemisinin, kargo gemisi veya ro-ro gemisi olarak yaralanma hesaplan yapıldığında aynı sonuçlan verdiği ve bu sonuçların deterministik yöntemle yapılan klasik hesaplarla uyuştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION FOR THE FLOODABLE LENGTH OF THE LANDING SHIPS ACCORDING TO PROBABILISTIC METHOD SUMMARY Increasing at the number and the dimensions of the ships causes the traffic density in sea transporting which is the cheapest and the safest one. As a result of the accidents the number of life and good lost increase. The increasing number of accidents forced the maritime nations to take neccesary precautions. For this neccesity, Intenationaî Maritime Organization has developed regulations based on probabilistic consept which take the probability of survival of ship's safety in damage condition and forced the signatory nations to obey these regulations. In this study, the regulations on subdivision and damage stability released by IMO were investigated and the results after application of the regulations to a landing ship were examinated. PC-SHCP 5.00 which is the one of the licenced program of Faculuty of Naval Architecture and Ocean Engineering was used in applicatioa Firstly, main particulars and main hull ofsetts at stations were defined. The watertight compartments are described by defining the locations of the forward and after bounding bulkheads from the fore peak, transverse distances of the inboard and outboard bounding longitudional bulkheads from centerline, heights of the horizantal planes forming the bottom and top boundaries and permeabilities. The landing ship has been assumed as a cargo ship according to regulation MSC 19(58) and damage scenarios were calculated 2 zone damage level. In this level Attained Subdivision Index (A) were calculated bigger than Required Subdivision index (R), so the criteria was provided without meeting any dangerous situation for the vesseL The criteria was provided at 3 zone damage level, but there has been a damage scenario which no contribution to Attained Subdivision Index. It was seen that the vessel could not survive in the same considerated damage scenario in the classical damage stability calculations used lost buoyancy method and fioodadable length calculations. Afterwards the vessel has been assumed as a ro-ro ship according to MSC 574 regulations. The same damage scenarios were applied and the criteria was provided at 2 zone damage level but it was met the damage scenario as the same in cargo ship which no contribution to Atained Subdivision index at the 3 zone damage level. It has been reached the same results after making calculations used classical methods. As a result, when making probabilistic damage calculations of a landing ship as a cargo ship or ro-ro ship, it does not matter, the same result are reached. The results obtained from probabilistic calculations fit to the results obtained from the classical calculations based on detenninistic methods. XI