Gemi inşa sanayiinde üretim faktörlerinin tesbiti ve uygulamalı analizi
Determination of production factors and a practical example for the shipbuilding industry
  1. Tez No: 127148
  2. Yazar: İLKER CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Ekonomi bilimi, toplumların yararlı mallan üretmek için kıt kaynaklan nasıl kullandığım ve bu üretilen mallann farklı kişiler arasında nasıl bölüşüldüğünü araştırır. Ekonomik etkinlikse istatiksel çözümleme ve ekonomik verilerin kullanılmasına bağlıdır. Bu tür çalışmada basan içinde iyi bir gözlemleme, veri toplama ve bu verileri doğru şekilde ve doğru yöntemlerle derleyip analiz etmek gerekmektedir. Kaynakların daha verimli kullanımı için bugüne kadar çeşitli üretim planlama ve yönetim modelleri geliştirilmiştir. Bu modellerin gemi inşaatı gibi, projelerinin planlanması ve programlanması oldukça zor olan bir alana uygulanması ise özel bir çalışma gerektirir. Özellikle üretim süresi ve kalitesi alanlannda dünya piyasalanyla rekabet edebilecek konuma gelinmeli, öncelikle de temel dezavantaj olan geç teslim sürelerinin asılmasıyla mümkün olacaktır. Bu sorun malzeme planlamanın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada öncelikle, üretim planlama da kullanılan çeşitli yöntemlere de değinerek tekne üreticisi bir firmanın su üstü sevk sistemi üretmek için kapasitesini ve tüm imkanlarını yönlendirmesi ele alınmıştır. Üretimine ait tüm faktörler belirlenmiş ve analiz edilmiştir. İmalatı devam eden bir ürünün yoğunlaşan talebe cevap verememesinden dolayı kapasite arttrımının ne şekilde olacağı ve bunlara ait senaryolar incelenmiştir. Üretim kararlan ne üretileceğini belirlerken, proses kararlarında bu ürünün nasıl üretileceğini, arz edileceğini ve tedarik edileceğini saptar. Proses kararlan aynı zamanda proses planlama olarakta adlandınlmaktadır. Üretim kararlanndan alman veriler pazar araştırmalanndan elde edilen üretim miktar tahminleri doğrultusunda proses kararlarının girdisi olarak ele alırlar. Temel hedef ise sermaye ekipman ve mevcut işgücü ile en ekonomik üretim tekniğinin ve çalışma metodunun belirlenmesidir. vıııÜretimin kaidesi malzemelerin tedarikçilerden üreticiler aracılığıyla müşterilere akışı, bu esnadada tüm kademelere planlama, mevcut durum, ve gelecek tahminleri için bilgi akışı sağlamaktır. Bu yaklaşımda ne üretildiği, nasıl üretildiği, ne zaman yapıldığı ve kimin yaptığını da belirlemektir. Üretim kontrolünün giderek zorlaşması, kullanımının azalmasına sebep olmuş bunun yerine bilgi akışının hızlanması ile malzeme planlama daha efektif olacaktın-. Kaynakların en iyi kullanımı ise bu akışı bozan veya yavaşlatan problemlerin giderilmesi sayesinde olacaktır. Prosesler girdileri çıktılara dönüştüren bir çok operasyon içerirler. Bu işlev bir organizasyon, makine, birey, bilgisayar ve işin doğası gereği meydana gelebilir. Aynı zamanda, proses bir fabrikasyon, montaj, girdilerin çıktıya veya bir girdinin birçok çıktıya dönüştüğü bir sistem olabilir. Herhangi bir üretim ortamında malzeme planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle mevcut üretim sisteminin analizinin yapılması gerekmektedir. Yapılan analiz doğrultusunda özellikle iç ortamda ön imalat gerektiren malzemelerin hangi koşullarda hangi sahfalardan geçeceği ortaya çıkarılacaktır. Bu da malzeme akış hızı ve planlanma sürecinin önemli bir girdisi niteliğindedir. Yazar tarafından bu çalışmada üretimin analizi yapılmış ve belirlenen proseslerin tamamlanma zamanlan üretim ortamı için malzeme planlaması verileri olarak ortaya konulmuştur. Üretim ortamında, malzeme planlama üretim planlamanın aynlmaz bir parçasıdır. Malzeme planlamanın görevi tüm üretim planım bileşenlerine ayırmak ve siparişlere çevirmektir. Çıktılan satın alma ve imalat adımlan belirler ve de bunların yönlendirilmesini sağlar. Geleneksel malzeme planlama programlan öncelikleri belirler ve kapasite planlamasını mümkün kılar, yeterli kapasite olup olmadığım tesbit eder. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PRODUCTION FACTORS AND A PRACTICAL EXAMPLE FOR THE SfflPBUILDING INDUSTRY SUMMARY Economical Science investigates how the sources are consumed for production of the goods and distribution of them in the community. For economical efficiency, statistical solutions and data verifications have to be considered. For the succes of this kind of study, detailed research, data collection, analyse and verification of the data with correct methods have to be applied. For the efficient consuming of the resources, different kinds of planning and executing models have been generated. This models have to be strictly considered while project planning and programming and application to the difficult areas such as ship building industry. Especially, for the production period and the quality must be competitive to the global industry, the main disadvantage seems to be delivery time so must be disregarded. So this difficuilty faces the importance of the material planning. In this study, a boat manufacturer which directs his abilities and facilities to fabricate a surface piercing system is analysed. The troubles and the lack of a system but facing the enlarging demand is the main subject and the example of the study. All the factors of the production has been analyzed and determined. Also, the enlarging demand against the insufficient production for the ongoing production against the capacity and different scenarios for the problem is analyzed. Whereas product decisions determine what will be produced, process decisions establish how the product will be produced, offered or supplied. Process decisions, also known as process planning, begin after product decisions are made. The outputs of the product decisions along with quantity forecasts from market analysis are the inputs to process decisions. The aim is to devise the best economical wf*“* X ^”techniques and work methods consistent with capital, equipment, and manpower availability The essence of manufacturing is flow of materials from suppliers, trough plants to costumers, and of information to all parties about what was planned, what was happened, and what should happen next. This is true regardless of what is made, how and when it is made, and who makes it where. Difficulties in controlling manufacturing will decrease and planning will become more effective as materials and information flows speed up. The best use of recourses comes from eliminating problems that interrupt or slow down these flows. A process contains a series of operations that transform inputs into outputs. It may be performed by members of the organazation, a machine, an individual, a computer, or by means of nature. A process may be a fabrication or assembly whereby an array of inputs is transformed into one output where one input is converted to several outputs. In a manufacturing environment, material management is inseparable from production planning. The function of material management is to translate the overall plan of production into the detailed component requirements and order. Its outputs are both purchasing and manufacturing activities, providing requisition or orders authorizing them. An ordinary material planning program recommends order priorities and makes capacity requirements planning possible, assuming that adequate capacity will be available when required. It does considerably more than merge inventory; it is the heart of the logistic planning. XI