20 katlı betonarme bir binanın tasarımı
The Design of a 20 storey reinforced concrete building
  1. Tez No: 127154
  2. Yazar: TOLGA KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
20 KATLI BETONARME BİR BİNANIN TASARIMI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak, Prof. Dr. Metin AYDOĞAN danışmanlığında yapılan bu çalışmada 20 katlı betonarme bir binanın deprem yükleri etkisindeki davranışı ve tasarım aşamaları irdelenmiştir. Söz konusu bina 1. Deprem Bölgesinde olup, 4 bodrum kattan, 1 zemin kattan ve 15 normal kattan oluşmakta ve iş merkezi olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bodrum ve normal katların yüksekliği 3 m, zemin katın yüksekliği 4m'dir. Döşemeler kirişli döşeme tipinde olup, taşıyıcı sistem çerçeve ve perdelerden oluşmaktadır. Malzeme olarak BS 25 ve BÇ Ula (S420) kullanılmıştır. tik iş olarak TS 498'de verilen yüklere göre zati ağırlık ve hareketli yükler etkisinde, yapının elemanlarının önboyutları TS 500'de belirtilen kurallar çerçevesinde belirlenmiştir. Daha sonra binanın SAP 2000 sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak 3 boyutlu modellemesi yapılmıştır. Binama deprem kuvvetleri etkisindeki davranışım incelemek amacıyla ABYYHY'de anlatılan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine göre belirlenen kuvvetler bilgisayar modelinde etki ettirilmiştir. Ayrıca Teknik Rapor 16'da anlatılan yaklaşık analiz metodu ve SAP 2000 programıyla Spektral Analiz metodu yapıya uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Eşdeğer deprem yüklerine göre elde edilen sonuçlar kullanılarak, zemin kat kolon ve kirişleri, bina çekirdek bölgesindeki P3 perdesi (kritik perde yüksekliği ve dışı) ve zımbalama donatısı gerektirmeyecek yeterli kalınlıktaki radye temel için betonarme hesapları ve çizimleri yapılmıştır. Ayrıca, statik ve dinamik toprak basıncı etkisindeki bodrum perdeleri betonarme hesaplan ve çizimi yapılmıştır. Betonarme hesaplar ABYYHY 98 ve TS 500'de belirtilen tasarım kriterlerine uygun olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF A 20 STOREY REINFORCED CONCERETE BUILDING SUMMARY The design procedure of a 20 storey reinforced concerete building and its behavior under seismic loads is considered as a master thesis, under the supervision of Prof Dr. Metin AYDO?AN. The building under consideration is located in 1st degree seismic zone which consists of 4 basement stories, ground floor and 15 official stories. It is designed to be a business center. The ground floor is 4m, the basement and official stories are 3 m in height. The floor slabs are plates and structural system consists of frame elements and shear walls. As materials C25 and S420 are used. First of all, under the effects of self weight and live loads presented in Turkish Standarts 498, preliminary dimensions are assigned to the structural elements according to the criteria mentioned in Turkish Standarts 500. Afterwards, 3 dimensional modelling of the building is made using SAP 2000 finite element analysis programme. For the purpose of considering the behavior of the building undergoing lateral seismic effects, the loads found according to the Equivalent Seismic Load method presented in the Turkish Earthquake Code are used in the computer model In addition the approximate analysis method presented in Technical Report 16 and Spectral Analysis method using the SAP 2000 programme is applied to the building and results are corresponded with eachother. Using the results obtained from the equivalent seismic loads, the reinforced concerete sectional calculations and drawings of the ground floor columns and beams, P3 shear wall ( inside and outside of the critical shear wall, height ) located in center zone and the mat foundation with adequate thickness in which punching effects are sustained without any steel reinforcement. Also, the calculations and drawings of the basement surrounding walls are made under the effects of the static and dynamic earth pressures. All of the calculations are carried out according to the criteria presented in Turkish Earthquake Code and Turkish Standarts. XI