Balastlı ve balastsız üstyapıların ekonomik yönden karşılaştırılması
Economic comparison between balasted and ballastless superstructures
- Tez No: 127153
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAL SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
BALASTI! VE BALASTSIZ ÜSTYAPILARIN EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Ülkemizde 1950 yıllanıl başından beri karayolu ağırlıklı bir ulaşım politikası yürütülmekte ve demiryolları geri plana atılmaktadır. Buna karşın, son otuz yılda Uzak Doğu'da ve Avrupa'da H Dünya Savaşı sonrasında izlenen ulaşım politikalarında köklü değişmeler olmuş ve demiryollarına verilen önem yeniden ön plana çıkmıştır. Bu politika değişikliği ile birlikte, demiryolu ulaşımını iyileştirmeye ve diğer ulaşım biçimleriyle rekabet edebilir hale getirmeye dönük cabalar hız kazanmıştır. Bu ülkelerde yüksek hız ve konfor imkanını sağlamak için mevcut balasth hatlar iyileştirilmiş ve yeni hatlarda deformasyona uğramayan hatlar inşa edilmeye başlamıştır. Böylece bakım ihtiyacı önemli miktarda azalmış ve bu sayede işletme seferlerinde olumsuz bir etki olmamıştır. Avrupa'da demiryolu projelerinde yapım maliyeti dışında bakım, kontrol, işletme kayıp maliyetlerini de içeren toplam servis ömrü maliyet analizi yapılmaktadır.Maliyet analizleri sonucunda özellikle tünel, köprü, viyadük gibi sanat yapılarında, balastsız üstyapının balasth üstyapıya göre daha ekonomik olduğu ortaya çıkmıştır. Balastsız üstyapının yapım masrafları yüksek olmasına rağmen, bakım masrafları oldukça azalmakta ve bakım için hattın kapanmasına gerek kalmamaktadır.Bu nedenle son 35 yıldan beri bir çok ülkede bir çok köprü, viyadük ve tünelde balastsız üstyapı uygulanmıştır. Balasth üstyapının en önemli bakım maliyetim oluşturan üstyapı elemanı balast tabakasıdır. Balastsız üstyapının kent içi raylı sistemlerde tünel ve viyadüklerde doğrudan doğruya tünel veya viyadük beton tabanına traversfi veya traversiz döşenmesi ile; balast serilmesi, büyük buraj makineleri ile sıkıştırma yapılması, balast takviye, balast temizleme, devamlı bakım ve tamirat gibi işler, ortadan ixkalkmıştır. Ayrıca bu tür bakım işlerinin kentlerde mevcut trafik altında yapılmasının, hem güç hem de çok masraflı olduğu, ayrıca trafiği aksattığı açıktır. Bu çalışmada balasttı ve balastsız üstyapıların yapım ve bakım maliyetleri hesaplanarak toplam maliyet bulunmuştur. Karşılaştırma için kent içi raylı sistem olan Yenibosna-Havaalanı hafif metro hattı alınmıştır. Her iki üstyapım yapım ve bakım maliyetleri karşılaştırılmış ve balastsız üstyapının daha ekonomik olduğu ortaya konulmuştur. Balastsız üstyapının yapım maliyeti balasth üstyapıya göre %11,6 daha fazla olmasına rağmen, toplam maliyetin %19 daha az olduğu görülmüştür. Balastsız üstyapının tünellerde uygulanmasının ekonomik avantajları yanında teknik avantajları da vardır. Balastsız üstyapı yüksekliğinin oldukça düşmesi nedeniyle elektrikli hale getirilen demiryollarının eski tünellerinde enerji katenerler yardımıyla yukarıdan ahnacaksa, gereken ek gabari yüksekliği balastsız üstyapı uygulanarak sağlanabilir.TCDD 2000 yılındaki %20 dolayındaki elektrikli hatlarını yakın zamanda aratmaya çalışırken, eski tünellerde karşılaşacağı gabari sorusunu balastsız üstyapı uygulayarak çözebilir.
Özet (Çeviri)
ECONOMIC COMPARISON BETWEEN BALLASTED AND BALLASTLESS SUPERSTRUCTURES SUMMARY Since 1950's Turkish transportation politics based on highway has been carried out and railways has been applied supplementary situation. On the other hand, in last thirty years, in the Far East and Europe after II. World War there were fiindamental changes in valid transportation politics and given importance to railway again came to the fare. Hence changing tins politics, performance to improve railway transportation and to provide situation that can rival with other transportation manners gained speed. In these countries, to provide high speed and comfort possibility, existing ballasted tracks has been improved and in new projects, tracks not to become deformed has been started to construction. In tins way, maintenance need reduced in important quantity and so that there wasn't any negative effect on the operation voyages. In Europe, railway projects except for construction cost, total fife cycle cost analysis including check, operation lost cost has been done. As result of cost analysis, especially on the architectural structures like tunnel, bridge and viaduct battastless superstructure according to ballasted superstructure is more economic. Although ballastless superstructure has high construction cost, maintenance cost will decrease importantly and for maintenance to close operation will not necessary. So, in many countries ballastless superstructure has been used on many bridges, viaducts and tunnels for last thirty-five years. Component of ballasted superstructure that has the most important maintenance cost is ballast layer. In the urban railway systems on the tunnels and viaducts, by covering ballastless superstructure on the tunnel or viaduct concrete layer, directly with sleepers or without sleepers, works like spreading ballast, compressing with huge leveling and lining machine, completing ballast lack, clearing ballast and continues ximaintenance and repair has been disappeared. Besides, to do this kind of maintenance works in urban areas under current traffic is either difficult and much expensive and to delay traffic is obvious. In this study, by calculating ballasted and ballastless superstructure's construction and maintenance costs, total cost was achieved. For comparison, an urban rail system, Yenibosna-Airport light rail transit system is used. Both superstructure's construction and maintenance costs are compared and as a result, fact that ballastless track is more economic, can be said. Although ballastless superstructure's construction cost is %11,6 more than ballasted superstructure's, but mat's total cost is %19 below than it. There are not only technical advantages of ballastless superstructure on the tunnels but also economic advantages. So height of ballastless superstructure decrease rather, if track is returned to electrical situation, that is energy is supplied by helping overhead system, on the ancient tunnels, needed gauge height is supplied by using ballastless structure. In near time, TCDD will afford to increase electrical tracks which is %20 vicinity in 2000, it can solve gauge problems on the ancient tunnels by using ballastless tracks. XH «gs%&&