P-delta etkisinin deprem yönetmeliği çerçevesinde incelenmesi
Researching of P-delta effect within seismic codes
  1. Tez No: 127157
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYT HARMANDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAÇ ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ağırlık merkezi ile rijitlik merkezi arasındaki mesafesi büyük olan 22 katlı bir yapı analiz edilmiştir ve bu yapıda burulma etkisi meydana gelmektedir. Analiz için STA4CAD programı kullanılmıştır. Genellikle, bu program rijitlik hesabında kolonlar ve perdeleri göz önünde bulundurur fakat, P-delta analizinde kolon-kiriş düğüm noktalarının da rij itliklerini hesaba dahil eder. Böylece, rijitlik merkezinin ikinci mertebe etkilerini göz önünde bulunduraraktan yapılar analiz edilir. Bu programda dört adet deprem ve dinamik analiz kombinasyonu bulunmakta, deprem kuvvetleri x ve y yönünde ±%5 eksantrisite ile etkimektedir ve tüm veriler 9. 10. 11. 12. yük kombinasyonlarından alınmıştır. Bu 22 katlı yapı analizinde, proje özellikleri değiştirilmesiyle dört örnek göz önüne alınmıştır. Her örnek P-deltah ve P-deltasız olarak analiz edilmiştir. İlk örnekte, yapı şartnamelere uygun olarak çözülmüştür. İkinci örnekte ise yapı taşıyıcı sistem davranış katsayısı 4 alınarak analiz edilmiştir. Üçüncü örnekte, poligon kolon iki parçaya bölünmüştür böylelikle rijitlik değişmiştir. Dördüncü örnekte, hareketli yük katılım katsayısı 1 alınmıştır. Örneklerdeki bu değişiklikler yapının ağırlığını ve rijitliğini değiştirmektedir. Böylece, bu değişim P-delta etkisini artırmıştır. Analizden elde edilen deprem kuvvetleri, kat deplasmanları ve burulma deplasman vektörleri tablolarla verilmiştir. Sonuçlardan da anlaşılacağı üzere, P-delta etkisi hem deprem kuvvetlerini hem de kat deplasmanlarım artırmaktadır. Bazı katlarda kat deplasmanlarındaki bu artış %20 civarındadır. Taban momentlerinde ise %7 dir. Sonuç olarak, P-delta etkisi analizde göz önünde bulundurulmalıdır. vıı
Özet (Çeviri)
RESEARCHING OF P-DELTA EFFECTS WITHIN SEISMIC CODES SUMMARY In this study, a 22-storey building which has a large distance between its gravity center and rigidity center has been analysed and in this building torsional effect exists. In the analysis the STA4CAD program has been used. Usually, in calculating of rigidity this program takes columns and shear walls into consideration, but in the P-delta analysis rigidity in beam-column joints are considered as well. So, buildings are analysed by taking second order effect of rigidity center into consideration. In this program there are four earthquake and dynamic analysis combinations, in which earthquake forces are applied in x and y direction with +%5 eccentricity and all these are shown in the loading combinations 9. 10. 11. 12. In this 22-storey building analysis, four examples have been considered by changing the project property. Each example has been analysed either with P-delta effect or without P-delta effect. In the first example, building has been analysed according to the standards. In the second example, structural behaviour factor has been taken as 4. In the third example, the polygon column has been divided into two parts. So, rigidity has changed. In the fourth example, live load participation factor has been taken as 1. The changes in these examples have caused the gravity and rigidity of the building to change. Thus, these variations have increased the P-delta effect. Earthquake forces, storey drifts and torsional displacement vectors obtained from each analyse have been given in tables. As it is understood from the results, P-delta effect increases both earthquake forces and storey drifts. In some storeys the increase in storey drift is about 20%. The increase in the base moments is' up to 7%. Consequently, P-delta effect should be considered in analysis. vm