Süperakışkanlaştırıcı ve mineral katkılı taze çimento hamuru ve harçların reolojisi
The rheology of fresh cement paste and mortar that composed of superplasticiers and mineral admixtures
  1. Tez No: 127156
  2. Yazar: FETHİ İŞSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HULUSİ ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen beton teknolojisi sonucunda şantiyelerde beton hazırlanması azalmış, bunun yerine beton fabrikalarında hazırlanan betonlar taze halde şantiye sahasına taşınır hale gelmiştir. Bunun için de taze betonun işlenebilirliği ve kıvamının ayarlanması büyük önem kazanmıştır. Betonun reoloj isini incelerken çimento hamuru ve harcın reolojisini bilmek gerekmektedir. Beton, viskoz bir sıvı cisim kabul edilen çimento hamuru içinde dağılmış agregadan oluşur. Süperakışkanlaştırıcılar betonun reoloj ik özelliklerini geliştirmek için beton teknolojisinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Üçüncü nesil veya yeni kuşak süperakışkanlaştırıcılar akışkanlık özelliğini artırmakla kalmayıp bu özelliğin ve işlenebilirliğin daha uzun süre korunmasına imkan sağlamışlardır. Ayrıca bu süperakışkanlaştırıcılar, işlenebilirlik ve kıvamın ayarlanmasında uçucukül, silika dumanı veya yüksek fırın cürufu olarak bilinen mineral katkılarla birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadırlar. Bu çalışmada kendiliğinden yerleşen beton süperakışkalaştırıcı katkısı, Orhaneli uçucukülü ve mikrosilika (silis dumanı) kullanılmıştır. Çimento hamuru ve harçlar olmak üzere iki tür deney serisi uygulanmış olup bu serilerde süperakışkanlaştırıcı, uçucukül ve mikrosilikanın (mineral katkılar) farklı dozajları kullanılarak en uygun işlenebilirlik ve kıvama sahip karışımlar elde edilmeye çalışılmıştır. Eşik kayma gerilmesi ve viskozite, eş-eksenli (koaksiyal) bir viskozimetre kullanılarak ölçülmüş, klasik deneylerden yayılma deneyi ile de çimento hamuru ve harçların yayılma miktarları bulunmuştur. Daha sonra, eşik kayma gerilmesi, viskozite ve yayılma gibi reoloj ik özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bütün veriler tablolar halinde gösterilip grafikler haline getirilerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the development in concrete technology, producing concrete at a site has been decreased. Instead of this, fresh concrete is transported to the site from the ready- mixed concrete factories. For this reason, the importance of workability and consistency of fresh concrete became more important. While investigating of the rheology of fresh concrete, it must be known also rheologies of cement paste and mortar. Concrete is composed of dispersed agregates spread in the cement paste. In order to improve the rheological properties of concrete superplasticizers have been used in the concrete technology for many years. New generation superplasticizers exhibit flowing properties as well as retension of these properties for a longer time. These superplasticizers used for improving the workability and concistency of fresh concrete are more effective with fly ash, micro-silica, or high blast furnace. In this study a self compacting superplasticizer, Orhaneli fly ash and microsilica (silica fume) were used. Two kind of experimental series were applied. One of them was carried out on the cement paste and the other was on the mortar. In these experiments, different dosages of superplasticisers, fly ash, and micro-silica for determining the most suitable workability and consistency of fresh cement paste and mortar were tested the shear stress and viscosity were measured by using a co-axial viscosimeter. Spread distance of cement paste and mortar were found by classical slump flow experiments. The relationship between the rheological properties obtained by the viscosimeter and by the slump flow test were investigated. The comparisons have been made by plotting curves and preparing tables.