Tarihi yapıların aydınlatma sorunları ve aydınlatma sistemlerinin restorasyon ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Design problems of illumination at the historical buildings and study of the lighting systems with conservation principles
  1. Tez No: 127165
  2. Yazar: İREM ÇATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, aydınlatma sistemi tasannu içinde, çeşitli açılardan özel bir konumda yer almakta olan tarihi eserlerde aydınlatma sistemlerinin tasarlanmasındaki sorunların incelenmesi; tarihi yapıların kent kimliğinin oluşmasındaki rolünün belirlenmesi, aydınlatma sisteminin bu role olası katkılarının araştırılması ve oluşturulacak çözümlerin tarihi çevre koruma ve restorasyon ilkelerine uygunluğunun tartışılmasıdır. Birinci bölümde, konunun sınırlan "tarihi yapılarda dış aydınlatma tasarımı'nı kapsayacak şekilde belirlenmektedir. İkinci bölümde, kent kimliği ve tarihi yapı kavranılan tanımlanmakta ve birbirleriyle ilişkileri incelenerek değerlendirilmektedir. Tarihi yapı kavramının geçmişte ve günümüzde nasıl algılandığı ve güncel tanınım hangi yapı türlerini kapsadığı, tarihi niteliğin kent kimliğine kentte yaşayan bireylere sunduğu değerler araştırılmaktadır. Tarihi çevre koruma ve restorasyon düşüncelerinin, kuramsal temeli ve gelişimi hakkında kısa açıklayıcı bilgi verilmekte ve güncel ilkelerin uygulamaya nasıl yansıtılabileceği araştırılmaktadır. Üçüncü bölüm, amacına uygun aydınlatma sisteminin sağlaması gereken koşulların tanımlanması; sistemin performansının değerlendirilmesinde incelenen kriterlerin belirlenmesi ve tasarım aşamalarında etken olan faktörlerin açılımının yapılmasını içeren alt başlıklardan oluşmaktadır. Tasarım sorunları ve çözümleri araştırılırken, tasarıma etkiyen aktörlerin ve sağlanması gereken koşulların, restorasyon kuramları açısından incelenmesi yapılmaktadır. Sonuç bölümünde, çalışmanın ana amacına yönelik olarak, tarihi yapıların aydınlatma sistemlerinde belirlenen kriterler ve prensiplerle çözümlenmesi öngörülen sorunların ve çevre koşullarından kaynaklanan etkenlerin değişik kombinasyonlar halinde ortaya çıkmalarının, uygulamaya nasıl yansıdığı ve ne tür çözüm yollarına gidildiği örneklerle incelenmekte ve ele alınan örneklerin ne derece başardı olduğu değerlendirilmektedir. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN PROBLEMS OF ILLUMINATION AT THE HISTORICAL BUILDINGS AND STUDY OF THE LIGHTING SYSTEMS WITH CONSERVATION PRINCD?LES This study deals with the design problems of illumination systems design, especially in historical sites and historic buildings. First section defines the subject within boundries. Explains the substance and essential concepts of illumination engineering. Second section explains the definitions of city identification, historical structure and historical building. Also defines the theoretical basis of the restoration ideas and temporary principles, due Venice Charter. Third section defines the outstanding position of the lighting systems of historical buildings and explores solution possibilities due principles of conservation. Fourth section includes appraisal of examples and their problem solving approach according to conservation principles. ix