Akıllı konut değerlendirme modeli
Smart home assessment model
  1. Tez No: 127166
  2. Yazar: SELMAN GEÇİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
AKILLI KONUT DEĞERLENDİRME MODELİ ÖZET“Akıllı konut”kavramı özellikle son yıllarda büyük gelişme gösteren bir olgudur. Bu bağlamda akıllı konut değerlendirme modelinin geliştirilmesi öncelikle hangi konutların akıllı konut sınıfında yer aldığını belirlemek için çok önemlidir. Bu noktadan hareket ile akıllı konutların birbirleri ile karşılaştırılmaları ve dolayısı ile hangi akıllı konutun daha üstün özelliklere sahip olduğu anlaşılabilmektedir. Bu tezde akıllı konut değerlendirme modeli iki ana başlık üzerinde incelenmiştir. Bunlardan ilki“akıllı konut teknolojisi”yani akıllı konurun sahip olduğu tüm bilgisayar ve elektro - mekanik özelliklerdir. Diğer değerlendirme kriteri ise“akıllı konut için tasarım”olarak adlandırılmıştır. Akıllı konutlarda bulunması önerilen akıllı konut teknolojileri 8 ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar, enerji verimliliği sağlayan sistemler, güvenlik sistemleri, iletişim sistemleri, konut içi çalışma ortamı (Home Office), ortam sağlayıcı sistemler, gereksinmeler, yaşam destek üniteleri ve bina otomasyon sistemidir. Bu özellikler akıllı konut değerlendirme düşüncesi içerisinde irdelenmekte ve tez içerisinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Akıllı konut değerlendirme modelinde bulunan ikinci ana kriter ise akıllı konut için tasarımdır. Akıllı strüktür, akıllı malzemeler, enerji tasarrufuna yönelik tasarım ve akıllı konut teknolojisi ile akıllı konut için tasarım özelliklerinin uyuşması akıllı konut için tasarım özellikleri arasındadır. Bu tezde bu bilgilerin ışığında akıllı konut değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Karşılaştırılmalı olarak değerlendirme imkanı sağlayan bu model yeniliklere açıktır ve gelecekte geliştirilmesi muhtemel teknoloji ve sistemler bu değerlendirme modeli içerisinde rahatlıkla yer alabilmektedir. Örnek akıllı konut yapılan için iki bina seçilmiştir. Bunlardan ilkinde Türkiye'de Sinpaş Şirketinin IBM firması ile ortaklaşa geliştirdiği Aqua Manors akıllı villaları tüm özellikleri ile açıklanmıştır. İkinci örnek ise Microsoft Şirketinin sahibi Bili Gates'in malikanesidir. Bu malikane Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle kentindedir. Aqua Manors akıllı villaları ile Bili Gates'in malikanesi akıllı konut değerlendirme modelinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Dolayısı ile bu tez dünyanın meşhur iki bilgisayar firmasının geliştirdiği teknolojilerin, IBM'in küresel ölçekte kullanım için geliştirdiği akıllı villa teknolojileri ile Microsoft' un sahibi Bili Gates'in kişisel istekler ile donatılmış malikanesinin karşılaştırılmasını sağlamaktadır. Genel anlamı ile akıllı konut değerlendirme modeli akıllı konut sınıfında irdelenecek tüm konutların incelenmesi için uygun bir modeldir. x
Özet (Çeviri)
SMART HOME ASSESSMENT MODEL SUMMARY The concept of“smart home”has been an evolving issue especially during the recent years. In order to improve the smart home technology concept, it is very essential to determine which buildings can be classified as smart homes, so that it may be feasible to compare and classify the“smart homes”based on how advanced their technologies are. In this thesis, smart home assessment model is analyzed under two main chapters. The first one is“smart home technology”which is all the computer and electro - magnetic features of that house. Other determination criterion is“design for smart homes”. The suggested technologies for a smart house can be classified under 8 groups. These are: systems providing energy - efficiency, security systems, communication systems, home office, facility providing systems, requirements, life support systems and building automation systems. These features are studied under the analysis of“smart home assessment model”and are explained in details in this thesis. The second major criterion is designing for smart homes. The essential designing factors for smart homes are design features, smart structure, smart structural materials, designs for saving energy and complying the aspects of design criteria and technology. Based on this information, an analysis model for smart houses is developed. It is a model that analyzes the information by comparing and it is open for any possible future modification. This model can adapt itself to any new technology or new system. Two examples were chosen. In the first example Aqua Manors Villas, Turkey, a project by Simpaş Company and IBM; smart villas are explained with all of their features. The second example is the mansion of Bill Gates, the owner of Microsoft Company. That mansion is located in Seattle, USA. Aqua Manors Villas and Bill Gates' mansion were compared in the mentioned analysis model for smart houses. For this reason, this thesis enables to compare IBM's smart villa technologies, which is developed for global - scale usage and Bill Gates' mansion, which is an individual - design project; or in other words this thesis provides comparison among two worldwide famous hi - tech companies' developments for smart house technologies. In general, smart home assessment model is a compatible model for analyzing and any types of smart house. xi