Deniz Harp Okulu'nda çizelgeleme/ atama problemleri ve çözüm yöntemleri
Scheduling and assignment problems in Turkish Naval Academy and their solutions
  1. Tez No: 127180
  2. Yazar: ADALET ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
DENİZ HARP OKULU'NDA ÇİZELGELEME / ATAMA PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ ÖZET Bu çalışmada, Deniz Harp Okulu'nda yaşanan büyük ölçekli gerçek çizelgeleme ve atama problemleri ele alınmıştır. Öncelikle ders çizelgeleme problemi analiz edilerek çeşitli çözüm yöntemleri irdelenmiştir, incelenen çözüm yöntemleri arasında en uygunu olarak ortaya çıkan tam sayılı programlama modeli kullanılarak, gerçek verilerle probleme gerçek çözümler üretilmiş ve planlama birimi tararından kullanılır hale getirilmiştir. İkinci olarak sınav çizelgeleme problemi ele alınmış ve bu problemde yer alan gözetmen atama işleminin matematiksel modeli kurularak çözümü için etkili bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemi kullanarak elde edilen çözümler, planlama birimi tarafından sınav planlarının hızlı ve hatasız bir biçimde yayınlanmasını sağlamaktadır. Üçüncü olarak, nöbet atama problemi de ele alınarak ayrıntılı olarak incelenmiş, matematiksel modeli gösterilerek çözümü için sezgisel bir yöntem önerilmiştir. Geliştirilen sezgisel yöntem klasik atama probleminin ardışık çözümlerini içermektedir. Ayrıca bu model içinde kullanılan klasik atama problemi mercek altına alınarak incelenmiş ve özgün bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen çözüm yöntemi aslında çok bilinen Macar çözüm yöntemindeki bir boşluğu doldurmaktadır. Macar yönteminde maliyet matrisi her seferinde sistematik bir şekilde yeni bir indirgenmiş matrise dönüştürülerek çözüme gidilmektedir. Yöntem gereği indirgenmiş maliyet matrisindeki sıfır elemanlar en az sayıda çizgi ile kapatılmakta ve buna göre matris üzerinde işlem yapılmaktadır. Ancak problemin büyüklüğü arttıkça ve indirgenmiş maliyet matrisinde sıfır eleman sayısı çoğaldıkça, matristeki sıfır elemanlarını kapatmak üzere gereken en az sayıda çizgi sayısı ve bu çizgilerin nasıl çizilmesi gerektiği sorunu ortaya çıkar. Bu sorunun nasıl giderileceği Macar yönteminde belirtilmemiştir. Önerilen çözüm yöntemi Macar yöntemindeki bu boşluğu doldurmak üzere, özgün ve genel bir yöntem tarif ederek, indirgenmiş maliyet matrisinde sıfır elemanlarının en az çizgi kullanılarak nasıl kapatılması gerektiğini göstermektedir. vıı
Özet (Çeviri)
SCHEDULING AND ASSIGNMENT PROBLEMS IN TURKISH NAVAL ACADEMY AND THEIR SOLUTIONS SUMMARY Three large scale scheduling and assignment problems which arise in Turkish Naval Academy have been studied. The first one is the course scheduling and timetabling problem which is a large scale combinatorial optimization problem. It has been analyzed in detail and possible solution methods are discussed. Due to special character of the problem, all the solution methods have some shortcomings and binary programming model has been found the best suitable method to solve the problem in order to meet the requests efficiently. The solutions of the binary programming model are satisfactory and the model has proven itself to be used actually by the planning office. The second problem is the invigilator assignments for examinations in Naval Academy. The problem is defined carefully, its mathematical model has been shown and an efficient heuristics has been developed for its solution. Proposed heuristics and its solution save time and efforts for the planning office to prepare and publish the examination schedule. The last problem studied is the duty officer assignment problem. Its mathematical model is defined and a solution procedure has been built. Developed heuristics includes successive solution of classical assignment problems. Meanwhile, a new solution approach has been presented for the classical assignment problem. There are many solution methods for the classical assignment problem, but the simplicity and robutsness of the Hungarian method makes it the best known method among all others. The Hungarian method solves the problem by converting the cost matrix into a reduced matrix systematically at each iteration. A part of this process is finding fewest number of lines to cover all zero elements in the reduced matrix. When the size of the problem increases and reduced matrix contains many zeros, it is a tedious task to find minimum number of lines and the way of drawing them. The Hungarian method has an ambiguity at this point. A solution method is presented in this study to eliminate this ambiguity. A systematic and simple procedure is defined to find the fewest number of lines to cover all zero elements in the reduced matrix. vm