Neutral atoms transport in a finite thickness plasma slab
- Tez No: 1272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BİLİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET BELİRLİ BİR KALINLIKTAKİ PLAZMA TABAKASINDA NÖTR ATOMLARIN İLETİMİ Rhimi, Mohamed Nazih Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Sinan Bilikmen Eylül 1987, 51 Sayfa Bir yüzünde nötr atom ve molekül kaynağı bulunan belirli bir kalınlıktaki plazma tabakası içinde zamandan, bağımsız nötr atom iletim mekanizmasını hesapl ayabi lmek için bir yöntem tanımlandı, iletim modeli (transport model), yük-değiş-tokuşu ve elektron, iyon çarpışma iyoni zasyonu içeren bir integral denklemi cinsinden ifade edildi. Bu denklemin çözümü için uygun bir“Kernel”in çıkartılması ve hesap edilebilmesi için bir bilgisayar Kod'u olan“OMID”geliştirildi. Aynı zamanda yük-değiş- tokuşu sonucu oluşmuş ve duvarlara yönelmiş nötr atomlar için bir yansıma modeli ilave edildi. Hesap sonuçları, nötr atom iletimini (transport ' unu) hesaplayan diğer bilgisayar kodlarıyla karşılaştırıldı. Neticelerin diğer kodların öngörüp belirttiği sonuçlarla karşılaştırılması, duvarlara yakın bölgelerde tatmin edici bir uyum göster mektedir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NEUTRAL ATOMS TRANSPORT IN A FINITE THICKNESS PLASMA SLAB RHIMI, Mohamed Nazih M.S. in Physics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Sinan Bilikmen September 1987,51 pages A formulation for computing the steady state neutral atom transport in a finite thickness plasma slab with a source of neutral atoms and molecules at the plasma edge is described. The transport model is formulated in terms of an integral equation for the charge-exchange and impact ionization by electrons and ions. A derivation of the appropriate kernel and its calculation with a computer code is developed. Also a complete reflection model for the charge exchange neutrals in the plasma and incident on the wall is included in this code, OMID. The computed results are compared with the other neutral particle transport codes. The comparison of the results with the predictions of other codes showed satisfactory agreement for regions close to the wall. -in-