Bir subasar ormanda bazı dominant bitkilerde yapraktaki makro element dinamikleri
Macro element dynamics in some dominant plant at a flooded forest
  1. Tez No: 127222
  2. Yazar: AHMET FEHMİ KARAAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma Samsun-Trabzon karayolu kenarında, Samsun'a 12 km. uzaklıkta bulunan Türkiye ve Avrupa'nın en küçük ve geleceği tehlike altında olan Hacı Osman Ormanında yapılmıştır. Bu orman T.C. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yabani Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış dünyada nadir bulunan bir alüvyal ekosistemdir. Yapraklarda besin elementi analizi, başta orman ağaçları ve çalılar olmak üzere tüm gelişme formlarının besin kullanım yeterliliğini (nutrient use efficiency- NUE) belirlemede önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada azot (N) ve fosfor (P) üzerinde durulmuştur çünkü bu elementler doğal çevrede yetişen bitkiler için başlıca büyüme ve gelişme besinidir Olgun yapraklardaki besin elementi konsantrasyonları tüm bitkinin beslenme durumu için iyi bir indikatördür. Bu çalışmada Cornus mas, Acer campestre ' subsp. campestre, Carpinus orientalis subsp. orientalis, Hedera helix ve Ligustrum vulgare' de Spesifik yaprak ağırlığı (SLM), ağırlık (mg/g) ve alan (g/cm2) cinsinden azot ve fosfor konsantrasyonları ile türlerin gelişme mevsimi boyunca makro element konsantrasyonları tespit edilmiştir. Ayrıca bu türlerdeki resorbsiyon yüzdeleri de değerlendirilmiştir. Besin elementi konsantrasyonları (ağırlık ve yüzey alanı yönünden) ve SLM (g/cm2) genellikle gelişme mevsiminin sonuna doğru azalmaktadır (senesens dönemi). Gerek besin elementi konsantrasyonları gerekse SLM aylara ve türlere göre önemli derecede farklıdır. Genellikle negatif resorbsiyon elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Spesifik yaprak ağırlığı (SLM), Bataklık orman, senesens ve resorbsiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out at Hacı Osman Forest which situated at the edge of Samsun-Trabzon highway. This forest is the smallest and threatened forest all over Turkey and Europe. This is a unique and alluvial ecosystem and protected by Turkish Ministry of Forestry, Directiorate of National Parks. Nutrient analysis in nature leaves is a reliable indicator of the nutrient use efficiency (NUE) of forest trees and shrubs so that, N and P analysis were done in leaves of some dominant shrubs in a swamp forest, because N and P are the main nutrients for the growth of the plants. In this study, specific leaf mass (SLM), mass (mg/g) and area (g/cm2) based N and P analysis were done during all of the growth period of Cornus mas, Acer campestre subsp. campestre, Carpinus orientalis subsp. orientalis, Hedera helix and Ligustrum vulgare. In addition to this, resorption percentages were also calculated. Nutrient concentrations (mass and area-based) and SLM (g/cm2) were usually decreased towards the end of the growth period (senesence period). Both nutrient concentrations and SLM were significantly different in respect to months and species. Negative reorption percentages were usually obtained. KEY WORDS: Specific leaf mass (SLM), swamp forest, senesense and resorption.