Demirköy-İğneada longos ormanları ve çevresinin bitki toplumları ve kuruluş özellikleri
The plant communities and structural properties of Igneada floodplain forests and their surroundings
  1. Tez No: 178028
  2. Yazar: ALİ KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, İğneada Yöresi'nde bulunan su basar ormanlar ile bu ormanların çevresindeki ormanların bitki toplumlarını belirlemek ve bu toplumların kuruluş özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kırklareli ilinin, Demirköy İlçesine bağlı olan İğneada; Karadenize kıyısı olan, Istranca Dağının eteğinde ve Bulgaristan sınırına yaklaşık yirmi kilometrede bulunan bir kasabadır. Davis'in karelaj (grid) sistemine göre A1 (E) karesi içinde kalmaktadır. Thornthwaite iklim sistemine göre bölge; nemli, mesotermal ve okyanus iklimine yakın bir iklime sahip olup, genellikle halosen devrine ait jeolojik bir yapı vardır. Sahip olduğu ormanlar, göller, bataklıklar, deniz ve kumul ile ekosistem çeşitliliği açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bitki toplumlarını belirlemek amacıyla yapılan örnekleme çalışmaları Braun ? Blanquet metoduna göre gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sonucunda elde edilen vejetasyon alımlarının değerlendirilmesinde, dünyada ve özellikle Avrupa'da bitki sosyolojisi ve vejetasyon ekolojisi çalışmalarında oldukça geniş bir şekilde kullanılan bilgisayar programları ve analizlerinden faydalanılmıştır. Bu program ve analizlerden bazıları Türkiye'deki bitki sosyolojisi ve vejetasyon ekolojisi araştırmalarında ilk kez kullanılmış olmaktadır. Gerek bitki toplumlarını, gerekse onların bazı ekolojik özelliklerini ortaya koymak amacıyla kullanılan bilgisayar programları şunlardır: TURBOVEG, JUICE , SYN ? TAX, PC-ORD ve CANOCO. Elde edilen vejetasyon alımları ilk olarak bitki sosyolojisi verilerini düzenleme ve depolama amacıyla geliştirilmiş olan TURBOVEG programına aktarılmıştır. TURBOVEG ortamında depo edilen vejetasyon alımları daha sonra JUICE programına aktarılmıştır. Microsoft® Windows® platformuna uygun olarak dizayn edilmiş bu program yardımıyla çok büyük bitki sosyolojisi veri bankalarını ve tablolarını düzenlemek, sınıflandırmak ve analiz etmek mümkün olabilmektedir. JUICE yardımıyla PC-ORD programında doğrudan Cluster (kümeleme) analizi yapmak ve verileri sınıflandırmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle örnek alanları sınıflandırmak amacıyla JUICE'a aktarılan vejetasyon alımlarının analizi ilk olarak PC-ORD'da gerçekleştirilmiştir. Sınıflandırmada Group Linkage (Grup bağlantı) metotlarından, Ward's metodu ve öklityan (Euclidian) mesafe indisi kullanılmıştır. JUICE'taki vejetasyon alımları ayrıca SYN ? TAX programına aktarılarak örnek alanlar bir kez de bu programda sınıflandırmaya tabii tutulmuş ve örnek alanların ordinasyon ve dendrogramı oluşturulmuştur. SYN ? TAX'ta vejetasyon alımlarının ordinasyonları oluşturulurken Principal Coordinated Analysis (PCoA) ve öklityan mesafe indisi; dendrogramlar oluşturulurken ise UPGMA (Unweighted Pair Groups using arithmetic averages) metodu ve öklityan mesafe indisi kullanılmıştır. Ayrıca analizler sonucu ortaya çıkan bitki toplumlarıyla, toplumların Ellenberg Gösterge Değerleri arasındaki ilişki ve bitki toplumlarının bazı toprak özellikleriyle olan ilişkisi CANOCO programında Canonical Correspondance Analysis (CCA) ile belirlenmiştir. Vejetasyon alımlarının değerlendirmesi sonucunda İğneada Su Basar Ormanları ve Çevresinde asosiyasyon seviyesinde 6 adet orman toplumunun bulunduğu tespit edilmiştir. Buna göre İğneada'daki orman toplumlarının sistematiği şu şekildedir: QUERCO-FAGETEA Br.-Bl.&Vlieger 1937 POPULETALA ALBAE Br.-Bl. Ex Tchou 1948 ALNO-QUERCION ROBORIS Horvat 1950 Leucojo aestivi-Fraxinetum oxycarpae Glavac 1959 alnetosum glutinosae Carici remotae-Fraxinetum oxycarpae Pedrotti 1970 juglancetosum regii typichum quercetosum roburi RHODADENDRO-FAGETALIA Akman, Quézel&Barbéro 1980 TILII-CARPINION all. nova Fraxino angustifolii-Carpinetum betuli ass. nova Trachystemo orientali-Carpinetum betuli ass.nova QUERCETALIA PUBESCENTIS Klika 1933 QUERCION FRAINETTO Horvat 1954 Taneceto corymbosum subsp. cinerii-Quercetum petraea ass.nova Quercetum frainetto-cerris Rudski 1949 carpinetosum orientali tipikum Rhodadendro-Fagetalia takımına ait olan Tilii-Carpiniom birliği (alliance-verband) ve bu birliğe ait olan Fraxino-Carpinetum ve Trachystemo-Carpinetum asosiyasyonları ile Quercion frainetto birliğine ait Taneceto-Quercetum petraea asossiyasyonu ilk kez bu çalışmayla tanımlanmaktadır. Leucojo-Fraxinetum, Carici Fraxinetum ve Fraxino-Carpinetum asosiyasyonları tamamıyla İğneada Su Basar Ormanlarında yayılış yaparken, Taneceto-Quercetum petraea ve Quercetum frainetto-cerris asosiyasyonları bu ormanların çevresindeki eğimli araziler üzerinde bulunmaktadır. Trachystemo-Carpinetum ise İğneada Su Basar Ormanlarının çevresindeki kuru dereler ve hafif eğimli yamaçlar üzerinde yayılış yapmaktadır. Orman toplumlarıyla, toplumların Ellenberg gösterge değerleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, yerel ölçekte Leucojo-Fraxinetum, Carici-Fraxinetum ve Fraxino- Carpinetum'un higrofil karakterde, Trachystemo-Carpinetum'un mezofil karakterde ve Tanaceto-Quercetum petraea ile Quercetum frainetto-cerris'in termofil karakterde ormanlar olduğu anlaşılmaktadır. İğneada Su Basar Ormanlarındaki vejetasyon yapısının şekillenmesinde en önemli faktör taban suyu seviyesi olup, orman toplumlarıyla taban suyu seviyesi arasında şu şekilde bir ilişkinin bulunduğu söylenebilir. ? Taban suyu seviyesinin en yüksek olduğu vejetasyon birimi Leucojo aestivi ? Fraxinetum oxycarpae'dır. ? Carici remotae ? Fraxinetum oxycarpae'da ise taban suyu seviyesi Leucojo ? Fraxinetum'dan daha düşük, Fraxino ? Carpinetum'dan daha yüksektir. Üç adet subasosiyasyona sahip olan asosiyasyonda, subasosiyasyonların taban suyu gösterge nitelikleri ise yüksek olandan az olana doğru sırasıyla şu şekildedir: juglancetosum regii, tipikum ve quercetosum roburi. ? Taban suyu seviyesi en düşük olan vejetasyon birimi ise Fraxino angustifoli ? Carpinetum betuli'dir. İğneada'nın sulak alan orman toplumları, floristik açıdan Orta Avrupa ve özellikle Balkanlardaki sulak alan orman vejetasyonuna büyük benzerlik göstermektedir. Nitekim, sulak alan orman toplumlarına ait bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımlarına bakıldığında, bitkilerin hemen hemen yarısı veya yarısından fazlasının Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgesinde ait olduğu görülmektedir. Sulak alan toplumları Raunkiaer'in yaşam formlarına göre hemikriptofit ve fanerofitlerin egemen olduğu bir vejetasyon yapısına sahiptir. Buna göre İğneada sulak alan ormanları ?hemikripto ? fanerofitik? vejetasyon yapısına sahiptir denilebilir. Shannon ? Wiener indeksine göre en yüksek bitki çeşitliliğine sahip olan sulak alan orman toplumu, Fraxino Carpinetum'dur. Bunu sırasıyla Trachystemo ? Carpinetum, Carici ? Fraxinetum ve Leucojo ? Fraxinetum izlemektedir. Taşkınların en uzun süre devam ettiği Leucojo ? Fraxinetum'da çeşitliliğin en düşük olması, buna karşın taşkınlara çok fazla maruz kalmayan Fraxino - Carpinetum'da çeşitliğin en yüksek olması dikkat çekicidir. Su basar ormanlarda taşkın periyodu ile orman toplumunun tür çeşitliliği arasında ters bir ilişkinin var olduğu anlaşılmaktadır. Taşkın süresinin uzaması, yetişme ortamının su koşulları açısından uygun olmayan bir yapıya kavuşmasına ve bu nedenle bitki türlerinin sayısının azalmasına neden olmaktadır. Sulak alan orman toplumları genellikle karışık, çok tabakalı ve ağaçlık çağında meşçere kuruluşlarına sahiptirler. Yetişme ortamı koşullarının zenginliği bu nedenle meşçere karışımına fazla sayıda ağaç türünün katılımı ve bu türlerin ışık isteği bakımından farklı özelliklere sahip oluşu, tabakalı bir meşçere kuruluşunun oluşmasındaki ana neden olmaktadır. Leucojo ? Fraxinetum (%108,3) üst tepe kapalılığı en yüksek olan sulak alan orman toplumu birimidir. Trachystemo ? Carpinetum (%99,43) ve Fraxino ? Carpinetum (%98,17) bu orman toplumuna yakın değerlere sahiptir. Carici-Fraxinetum juglancetosum (%70,97), tipikum ( %88,04) ve quercetosum (%71,3) daha düşük kapalılık derecelerine sahiptirler. Üst kattaki ağaç sayısı itibariyle en fazla bireye sahip olan sulak alan orman toplumu, yine çoğunlukla sürgün kökenli bireylerden oluşan Leucojo-Fraxinetum'dur. Bunu, sürgün kökenli bireylerin fazlalığıyla belirginleşen bir diğer orman toplumu olan Trachystemo ? Carpinetum ile Carici Fraxinetum tipikum izlemektedir. Fraxinus angustifolia, karışıma en fazla katılan ağaç türüdür İğneada termofil orman toplumları da floristik açıdan Orta Avrupa ve Balkanlardaki meşe ormanlarına büyük benzerlik göstermektedir. Nitekim termofil orman toplumlarını oluşturan bitkilerin yarısına yakınının, ya da daha fazlasının Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgesine ait olduğu görülmektedir. Termofil orman toplumları Raunkiaer 'in yaşam formları açısından sulak alan ormanlara benzer bir yapıya sahiptir. Hemikriptofiler ve fanerofitler vejetasyonun egemen yaşam formlarıdır. Yani termofil orman toplumları da hemikripto?fanerofitik vejetasyon yapısına sahiptir. Shannon ? Wiever indeksine göre termofil orman toplumları arasında önemli bir fark bulunmamakla birlikte, en yüksek bitki çeşitliliği değerine sahip olan toplum, Tanacetum cinerii-Quercetum petraea'dır. Bunu Quercetum frainetto ?cerris tipikum ve Quercetum frainetto ? cerris carpinetosum izlemektedir. Quercetum frainetto-cerris carpinetosum iki tabakalı meşçere kuruluşuna sahipken, diğer termofil toplumlar tek tabakalı meşçereler meydana getirmektedir. Üst kattaki ağaç sayısı bakımından en yüksek değere sahip olan termofil orman toplumu, Tanacetum cinerii-Quercetum petraea'dır. Termofil orman toplumlarını oluşturan ağaçların büyük çoğunluğu ince çap kademelerinde (20cm'den küçük) yer almaktadır. Kalın çap kademesindeki birey sayısı arttıkça hektardaki göğüs yüzeyi de artmaktadır. Termofil orman toplumlarında ağaç türü gençliklerinin çalı katındaki ortalama örtme değerleri, ot katına oranla daha yüksektir. Ancak çalı katındaki gençliklere bakıldığında çoğunlukla sürgün kökenli bireyler oldukları anlaşılmaktadır. Yerel ölçekte ele alındığında sulak alan orman toplumları; kil, toz, organik madde, tuzluluk, kireç, pH ve azot gibi toprak özellikleri açısından termofil toplumlara oranla daha yüksek değerlere sahiptir. Termofil orman toplumları ise, sulak alan orman toplumlarına oranla daha kumlu topraklar üzerinde gelişmektedir. Orman toplumlarının tamamında pH 7'den düşük olmakla birlikte, Termofil orman toplumları, sulak alan orman toplumlarına oranla daha asidik ve besin içeriği daha düşük topraklar üzerinde bulunmaktadır. Kumul vejetasyonundan elde edilen vejetasyon alımlarının analizi sonucunda; dalgaların ulaştığı kumul bölümüne en yakın olan vejetasyon biriminin Otontho- Leymetum asossiyasyonu olduğu ve bu asosiyasyonun devamında Maresion nanae birliğine ait Medicago rigidula-Cionura erecta temel toplumunun bulunduğu belirlenmiştir. Bu vejetasyon biriminde karakter ve ayırıcı türlerin belirlenememesinden dolayı asosiyasyon düzeyinde bir tanımlama yapılamamış; Kopecky ve Henjy (1974)'nin bu durumlar için oluşturmuş olduğu sistemden faydalanılmıştır. Kumul vejetasyonunun toplum sistematiği ise şu şekildedir: AMOPHILLETEA Br.-Bl. Et Tx-ex Westhoff et al. 1946 AMOPHILLETALIA Br.-Bl. 1933 AMOPHILLION ARUNDINACEAE Br.-Bl. 1921 Ototho-Leymetum sabulosi Gehu&Uslu 1989 TUBERARITEA GUTTATAE Br-Bl 1952-am. Rivas-Martinez 1978 MALCOLMIETALIA Rivas-Goday 1957 MARESION NANAE Gehu et Alii 1986 Medicago rigidula-Cionura erecta basal (temel) toplumu Kumul Ardı Çayır Vejetasyon Birimi Phillyrea latifolia ? Paliurus spina- christi Topluluğu Juncus maritimus Topluluğu Juncus littoralis Topluluğu İğneada kumul vejetasyonu floristik açıdan Yunanistan ve Bulgaristan kumul vejetasyonlarına benzerlik göstermektedir. Ancak her iki ülkede de İğneada kumul vejetasyonundaki bitki toplumlarına rastlanmamaktadır. İğneada kumul florasında 140'dan fazla bitki türü bulunmaktadır. Bu türlerin büyük çoğunluğu psammofit bitkilerdir. Orman toplumlarının aksine kumul vejetasyonunda geniş yayılışlı ve yayılışı bilinmeyen bitkilerle birlikte, Akdeniz fitocoğrafik bölgesine ait bitkilerin yoğunluğu dikkati çekmektedir. Ormana geçiş kuşağı olan Phillyrea latifolia-Paliurus spina ? christi çalı topluluğu ile, sazlıklara geçişi oluşturan Juncus maritimus ve Juncus littoralis toplulukları dışındaki diğer toplumlarda Akdeniz fitocoğrafik bölgesi, Avrupa Sibirya fitocoğrafik bölgesine oranla daha yüksek oranda temsil edilmektedir. Kumul vejetasyonu hemikriptofit ve terofitlerin egemen olduğu bir vejetasyon yapısına sahiptir. Yani tomurcukları uygun olmayan mevsimi toprak yüzeyinde geçiren çok yıllık otsu bitkilerle, uygun olmayan mevsimi toprakta tohum olarak geçiren tek yıllık otsu bitkilerin şekillendirdiği kumul vejetasyonu, terofito ? hemikriptofitik yapıdadır. Kumul vejetasyonunun bitki toplumları da Ellenberg Gösterge Değerleri açısından farklı özellikler göstermektedir. Yerel ölçekte ele alındığında, Otontho - Leymetum sabulosi diğer bitki toplumlarına oranla daha yüksek (bazik) toprak reaksiyonu, sıcaklık ve ışığın göstergesiyken, Medigaco rigidula ? Cionura erecta temel toplumunun daha karasal bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Kumul ardı çayır vejetasyon birimi ise, diğer iki bitki toplumuna oranla daha yüksek besin maddesi ve toprak nemini karakterize eden bitkilerden meydana gelmektedir. Çalışma kapsamında göller ve sazlıkların bitki toplumları, Seçmen ve Leblebici (1997) tarafından daha önce çalışılmıştır. Ancak, bir tespit olması amacıyla bu alanlardan toplanan bitkilerin floristik dizini, sunulmuştur. Buna göre İğneada bölgesindeki göller ile bu göllerin etrafındaki sazlık alanlarda 51 familya ve 107 cinse ait 151 bitki taksonunun yayılış yaptığı tespit edilmiştir. Bu bitkilerin 2'si Pteridophyta, 149'u ise Spermatophyta divizyonuna aittir. Spermatophyta divizyonuna ait bitkilerin tamamı, Angiospermae alt divizyonuna dahildir. İğneada, biyolojik çeşitlilik ve özellikle ekosistem ve bitki çeşitliliği açısından zengin bir yapıya sahiptir. Ancak bu zenginlik hassas ve kırılgan bir yapı üzerinde bulunmaktadır. Bölgede gerçekleştirilecek her türlü doğal kaynak yönetim faaliyeti bu zenginliği ve beraberinde getirdiği hassasiyeti göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, the syntaxonomy of Iğneada Floodplain Forests, their surroundings and the structural properties of the plant communities were examined. Igneada region is on Black Sea coastal and located in the northwest part of Turkey. It is also near the national border between Turkey and Bulgaria. It is in the A1 square, according to the Davis?s grid scheme. According to the Thornwaite climate system, Igneada region has a humid, mesotermal - oceanic climate. The geological structure of the region consists of holocene series. There are many kinds of vegetation types, which are floodplain (longoze) forest, high forest with Quercus frainetto, Q. petraea, Q. cerris, Carpinus orientalis and Fraxinus ornus, lakes, swamps, scrub communities, sand dune and sea in Igneada. According to the ecosystem diversity, Igneada province is very important. The releves were sampled, according to the Braun Blanquet method. The data were elobarated using the numerical technigues and computer programs which are widely used in phytosociologic and vegetation ecology studies in the World, especialy in Europe. Some of these analysis and programs were firstly used in phytosociologic and vegetation ecology studies in Turkey. The computer programs used in this work, to define the plant communities and the relations between communities and some ecological characteristics, are TURBOVEG, JUICE, SYN-TAX, PC-ORD and CANOCO. The data were put firstly in TURBOVEG, which was developed to store and arrange the releves. Then the releves were transferred to JUICE which was adapted according to Microsoft® Windows®. By this program, it is possible to arrange, classify and analyze the large phytosociologic data and tables. It is also possible to make cluster analysis and classify releves in PC-ORD directly by JUICE. Because of this, the releves were firstly analyzed in PC-ORD using Ward?s method, which is a Group Linkage method and Euclidian Distance. Beside this, the releves in JUICE were also transferred to SYNTAX by which both the ordination of releves, using Principal Coordinated Analyses (PcoA) and Euclidian Distance and the dendrograms, using UPGMA (Unweighted Pair Groups using arithmetic averages) and Euclidian distance, were realized. In addition, the relations between plant communities and Ellenberg Indicator Values and also some ecological properties were analyzed in CANOCO using Canonical Correspondance Analyses (CCA) As a result of this process, six associations were identified in Igneada Floodplain Forests and their surroundings. The syntaxonomy of these forest communities is given below. QUERCO-FAGETEA Br.-Bl.&Vlieger 1937 POPULETALA ALBAE Br.-Bl. Ex Tchou 1948 ALNO-QUERCION ROBORIS Horvat 1950 Leucojo aestivi-Fraxinetum oxycarpae Glavac 1959 alnetosum glutinosae Carici remotae-Fraxinetum oxycarpae Pedrotti 1970 juglancetosum regii typichum quercetosum roburi RHODADENDRO-FAGETALIA Akman, Quézel&Barbéro 1980 TILII-CARPINION all. nova Fraxino angustifolii-Carpinetum betuli ass. nova Trachystemo orientali-Carpinetum betuli ass.nova QUERCETALIA PUBESCENTIS Klika 1933 QUERCION FRAINETTO Horvat 1954 Taneceto corymbosum subsp. cinerii-Quercetum petraea ass.nova Quercetum frainetto-cerris Rudski 1949 carpinetosum orientali typichum Tilii-Carpinion alliance, with Fraxino-Carpinetum and Trachystemo-Carpinetum associations of the Rhodadendro-Fagetelia class and Tanaceto-Quercetum petraea association of Quercion frainetto alliance were firstly identified by this work. While Leucojo-Fraxinetum, Carici-Fraxinetum and Fraxino-Carpinetum completely distribute on Igneada Floodplain Forests, Tanaceto-Quercetum petraea and Quercetum frainetto-cerris distribute on sloping fields around those floodplain forests. On the other hand Trachystemo-Carpinetum both distributes on dry rivers around the floodplain forests, which sometimes have water movement in winter, and on gently sloping fields. According to the relation between forest communities and their Ellenberg Indicator Values, it could be concluded that Leucojo-Fraxinetum, Carici-Fraxinetum and Fraxino-Carpinetum have hygrophilous, Trachystemo-Carpinetum has mesophilous and Tanaceto-Quercetum petraea and Quercetum frainetto-cerris have termophilous forest characters in a local scale. The most important factor affecting the vegetation structure of Igneada Floodplain Forests is ground water. Some characteristic futures of the relation between floodplain forest communities and ground water are as follow; ? Leucojo aestivi-Fraxinetum oxycarpae is a typical association, where ground water level is the highest. ? The ground water level of Carici remotae-Fraxinetum oxycarpae is lower than Leucojo aestivi-Fraxinetum oxycarpae and higher than Fraxino-Carpinetum. The subasociations of Carici remotae- Fraxinetum oxycarpae have different indicator values, in terms of ground water level. According to the ground water level, their indicator values could be characterized as juglancetosum regii, typichum and quercetosum roburi, respectively. ? The association, where the ground water level is the lowest, is Fraxino angustifoli-Carpinetum betuli. The floristic composition of Igneada floodplain Forests is very similar to floodplain forest vegetation in Middle Europe and