Selenyum, vitamin E, aspirin verilmiş farelerde karaciğer mitokondirial, süperoksit dismutaz aktivitelerinin zamana bağlı değişimi
Change depend on time of the effects of selenium, vitamin E and aspirin on the activities of liver mitochondrial superoxide dismutase in mice
  1. Tez No: 127251
  2. Yazar: F. GÖNÜL SOLMAZ AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ASPİRİN VİTAMİN E (a-Tokoferol) ve SELENYUM VERİLMİŞ FARELERDE (Mus musculus) KARACİĞER MİTOKONDRİAL SÜPEROKSİT DİSMUTAZ (Mn-SOD) AKTİVİTESİNİN ZAMANA BAĞLI DEĞİŞİMİ ÖZET Bu çalışmada Aspirin, Selenyum ve en önemli antioksidant olan E vitamininin, radikal süpürücü enzimlerden olan mitokondrial süperoksit dismutaz (manganosüperoksit dismutaz)'ın aktivitesindeki zamana bağlı değişiklikler üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 24 saat aç bırakılan laboratuvar farelerine (Mus musculus) Aspirin, Vitamin E ve Selenyum intraperitonal yolla enjekte edildikten sonra, fareler 2., 4., 8., 12., 24., saatlerde servikal dislokasyonla öldürülerek karaciğerleri çıkarılmıştır. Bu karaciğerlere sırasıyla homojenizasyon sonifikasyon ve santrifügasyon işlemleri uygulanarak mitokondrial enzim fraksiyonu elde edilmiştir. Bu çalışmada, Lowry yöntemine göre protein miktarı belirlendikten sonra Mitokondrial Süperoksit dismutaz (Mn-SOD) aktivitesi ölçülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda, Selenyum ve E Vitamini ayrı ayrı verildiğinde Mn-SOD aktivitesini inhibe ettiği, Aspirin tek başına verildiğinde 4. saatte aktivasyondan sonra 4. saatten itibaren enzim aktivitesini inhibe ettiği; Selenyum ve Aspirin birlikte verildiğinde Selenyum ve Vitamin E birlikte verildiğinde ve Selenyum ve Aspirin ve Vitamin E üçü birlikte verildiğinde ise 4. saatte Mn-SOD aktivitesini aktive ettiği ve 8. saatten itibaren ise inhibisyona neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 CHANGE DEPEND ON TIME OF THE EFFECTS OF ASPİRİN, VİTAMİN E (a - Tocoferol) and SELENIUM ON THE ACTIVITIES OF LIVER MITOCHONDRIAL SUPEROXIDE DİSMUTASE IN MICE (Mus Musculus) ABSTRACT In this study, the effects of Aspirin, Selenium and Vitamin E which is the most important antioxidant on the radical scavenger enzymes Mitochondrial Superoxide Dismutase (Manganosiiperoxide dismutase, Mn - SOD) depending on the time were investigated. For this purpose, laboratory mice were kept hungry for 24 hours were injected Aspirin and Vitamin E by interperitonal method, then were killed by servical dislocation at 2,4,8,12 and 24 hours and their livers were isolated. Then, these livers were exposed to homogenisation, sonification and centrifugation. Thus mitochondrial, enzyme fraction were yielded. Manganosiiperoxide dismutase activities were measured after determining protein amound in this fraction by Lowry method. In this study, it was concluded that manganosiiperoxide dismutase (Mn - SOD) activity was inhibited by Aspirin after was activited at second hour. Mn - SOD activity was inhibited by Selenium and Vitamin E individually. When Selenium+Aspirin+ and Selenium+ Vitamin E and Selenium+Aspirin+Vitamin E were given, Mn - SOD activity was activated at 4. hour, then, this activity was inhibited from 8. hour to 24. hour. Keywords : Mn - SOD, Aspirin, Selenium, Vitamin E, liver.