Damızlık bobwhite bıldırcın rasyonlarında değişik selenyum kaynakları ve vitamin E'nin üreme performansı üzerine etkisi
The Effect of different selenium sources and vitamin E on the reproductive performance in the bobwhite quail breeder diets
- Tez No: 104475
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, damızlık bobwhitc bıldırcın rasyonlanna ilave edilen inorganik, organik selenyum ve Vitamin E'nin. yumurta verimi, yumurta ağırlığı, kuluçka randımanı, çıkış gücü ve döllülük oranı gibi üreme performansı kriterleri ile yem tüketimi ve sem değerlendirme sayısı üzerine etkileri incelenmiştir. Toplam 126 adet pik verim düzeyine ulaşmış bobwhitc bıldırcını, her biri 5 adet dişi ve 2 adet erkek bobvvhite bıldırcından oluşan 3 tekerrürlü 6 gruba 'Tesadüf Bloktan Deneme Tertibi“ne göre dağıtılmıştır. 0.2 mg/kg inorganik selenyum ve 26.6 IU/kg Vitamin E içeren kontrol grubuna sırasıyla 0.150 mg/kg inorganik selenyum: 0.150 mg/kg organik selenyum: 75 IU/kg Vitamin E: 0.150 mg/kg organik selenyum ve 75 IU/kg Vitamin E: 0.150 mg/kg inorganik selenyum ve 75 IU/kg Vitamin E katılarak deneme grupları oluşturulmuştur. 10 haftalık deneme sonunda kontrol ve deneme gruplarının ortalama yumurta verimi sırasıyla %85.I4, %74.47. %85.91, %86.95. %88.25 ve %74.38: yumurta ağırlığı”1 1.40g. 11.17g. 11.36g. 11.43g, ll.20g ve II.20g; yumurtadan çıkış gücü. %80.9I. %85.4I. %86.27. %89.73. %85.22 ve %89.64: kuluçka randımanı. %77.37. %78.21. %79.22. %86.63. %67.34 ve %80.98: döllülük oranı. %95.74, %91.4İ, %91.74, %%96.50, %78.36 ve %90.37: yem tüketimi 23.30g, 22.98g, 23.63g, 23.25g, 24.23g ve 22.97g: yumurta verimlerine göre yem değerlendirme sayılan 3.90, 4.53, 3.89. 3.87, 3.81 ve 4.58; yumurta ağırlıklarına göre yem değerlendirme sayılan 3.44. 4.03. 3.45, 3.40. 3.44 ve 4.08 bulguları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of different selenium sources and vitamin E on the reproductive performance in the bobwhite quail breeder diets were investigated. A total of 126 mature bobwhite quail used in the experiment were divided in 6 groups of 3 replicates, 5 female and 2 male were placed into according to“Randomized Blocks Design”. The control group contains 0.2 mg/kg inorganic selenium and 26.6 IU/kg vitamin E. The treatment groups 0.150 mg/kg inorganic selenium: 0.150 mg/kg organic selenium; 75 IU/kg vitamin E; 0.150 mg/kg organic selenium and 75 IU/kg vitamin E: 0.150 mg/kg inorganic selenium and 75 IU/kg vitamin E were added to the control ration respectively. During the 10 weeks of experiment, egg production of control and experimental groups were 85.14%, 74.47%, 85.91%, 86.95%, 88.25% and 74.38%; egg weight were 11.40g, 11.17g, 11.36g, 1 1.43g, 1 1.20g and 1 l.20g; egg hatchabilitv were 80.91%. 85.41%, 86.27% 89.73% 85.22% and 89.64%; hatchability were 77.37%, 78.21%, 79.22%. 86.63%, 67.34% and 80.98%; fertility were. 95.74%, 91.41%, 91.74%. 96.50% 78.36% and 90.37%; feed consumption were 23.30g, 22.98g, 23.63g, 23.25g, 24.23ğ and 22.97g; feed efficiency for egg production were 3.90, 4.53, 3.89, 3.87, 3.81 and 4.58; feed efficiency for egg weight was 3.44, 4.03, 3.45, 3.40, 3.44 and 4.08 were found respectively.