Broyler rasyonlarına ilave edilen selenyum ve vitamin E'nin besi performansı, karkas karakterleri ve bazı dokularda selenyum konsantrasyonuna etkileri
Effects of adding selenium and vitamin E to broiler ration on fattening performance, carcass characteristics and some tissues selenium concentration of broilers
- Tez No: 154000
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALP ÖNDER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER RASYONLARINA İLAVE EDİLEN SELENYUM VE VİTAMİN E'NİN BESİ PERFORMANSI, KARKAS KARAKTERLERİ VE BAZI DOKULARDA SELENYUM KONSANTRASYONUNA ETKİLERİ Burhan DAĞDAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Alp Önder YILDIZ 2004, 67 sayfa Jüri: Yrd. Doç. Dr. Alp Önder Yıldız Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Bu çalışma, farklı seviyelerde organik selenyum (Se) ve vitamin E içeren rasyonlarm broylerlerde performans, karkas karakterleri, karaciğer, pankreas ve serum Se konsantrasyonuna etkilerini araştırmak ve bu bileşiklerin broyler rasyonlannda kullanım seviyelerim tespit etmek maksadıyla yürütülmüştür.Bu çalışmada 360 adet günlük yaşta Ross-208 tipi broyler civciv 4 farklı Se (S0, Sı, S2, S3) ve 3 farklı vitamin E (E0, E|, E2) seviyelerinde faktöriyel deneme planında 42 gün boyunca yenilenmişlerdir. Yem ve su ad libitum olarak verilmiştir. Rasyon Se, vitamin E seviyeleri ve interaksiyonlar deneme hayvanlarının 8., 22., 29. ve 42. günlerde canlı ağırlıklarım (CA) önemli derecede etkilememiştir (P>0.05). Ancak rasyon vitamin E seviyelerinin 15. ve 36. günlerde önemli olarak etkilenmiştir (PO.05). Se seviyeleri bakımından E2 (292.16 g) grubu ile E0 (260.87 g) ve E, (268.29 g) grupları arasındaki CA'lar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur (PO.05). Rasyon Se seviyesi 2. (P0.05). Ancak S*E interaksiyonlan 2. hafta YT ortalamasını istatistiki olarak önemli derecede etkilemiş olup, (PO.05) YT bakımından 2. haftada S0E0 ile S2Eı grupları arasındaki farklılık önemsiz olurken, bu gruplar ile diğer gruplar arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur (PO.05). Rasyon Se, vitamin E seviyeleri ve bunların farklı kombinasyonlannın, deneme gruplarının deneme süresince, 6. hafta dışında yemden yararlanma katsayısı (YYK) ortalamalanna etkisi istatistiki bakımdan önemsiz olmuştur (P>0.05). Ancak Se seviyelerinin 6. haftada YYK'na etkisi önemli olmuş olup Sı ve S3 ile S0 gruplan arasındaki farklılık önemli olmuştur (PO.05). Rasyon Se, vitamin E seviyeleri ve interaksiyonların deneme hayvanlarının ortalama karkas randımanı (KR), boyun ve kanat ağırlıklanna etkileri istatistiki bakımdan önemli bulunmamıştır (P>0.05). Denemede vitamin E seviyeleri sıcak karkas, but ve göğüs+sırt ağırlıklarına; Se seviyeleri but ağırlıklarına etkileri istatistiki olarak Önemli olmuştur (PO.05).Rasyon Se, vitamin E seviyeleri ve interaksiyonlar deneme hayvanlannm pankreas ağırlığı ve karaciğer (KC) Se konsantrasyonunu önemli derecede etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF ADDING SELENIUM AND VITAMIN E TO BROILER RATION ON FATTENING PERFORMANCE, CARCASS CHARACTERISTICS AND SOME TISSUES SELENIUM CONCENTRATION OF BROILERS. Burhan DAGDAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assis. Prof. Dr. Alp Önder YTLDIZ 2004, 67 pages Jury: Assis. Prof. Dr. Alp Önder YDLDIZ Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA This study was carried out to determine the effects of diets containing different levels of organic selenium (Se) and vitamin E on fattening performance, carcass characteristics and liver, pancreas, and serum Se concentration of broiler.. In this study one day old Ross-208 type 360 broiler chicks were fed four levels of Se (So, Sı, S2, S3) and three levels of vitamin E (Eo, Eı, E2,) in factoriel arrangement for 42 days. Feed and water were given as ad libitum. IVDietary Se and vitamin E leveis and S*E combinations did not effect on body weight (BW) at 8th, 22nd, 29th and 42nd days of experiment (P>0.05). But ration vitamin E levels had significant effect on BW at 15th and 36th days (P0.05) of the experiment. However, S*E interactions had significant effect on FC at 2th (P0.05). However, Se level had a significant effect on FCR at 6th week (PO.05). There were significant difference between Si and S3 and So groups for FCR at the 6th week. The ration Se, vitamin E levels and S*E interactions did not significant effect on dressing percentage, neck and wing weights (P>0.05). "However, dietary vitamin E levels had a significant effect (P0.05). However Se levels had significant effect on liver weight, pancreas Se concentration (PO.01) and serum Se concentration (PO.05). Key words : Broiler,, carcass characteristics, selenium, serum, tissue, vitamin E.