Samsun ilinde mısır ekim alanlarında yabancı ot ilaçlama tekniklerinin iyileştirilmesi olanakları üzerinde bir araştırma
Research on possibilities of improving of application techniques on spraying of weed on corn fields in Samsun
- Tez No: 127254
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
SAMSUN İLİ'NDE MISIR EKİM ALANLARINDA YABANCI OT İLAÇLAMA TEKNİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çatışma, Samsun İli mısır ekim alanlarında çıkış sonrası yabancı ot ilaçlama tekniklerinin iyileştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, dört adet yelpaze huzmeli meme (püskürtme açısı 110° olan 2 adet, 30° olan bir adet ve bir adet 95° püskürtme açısına sahip çarpmalı tip) ;ile içi boş konik huzmeli meme tipi karşılaştırmıştır. Uygulamalar deneme parsellerinde kullanılacak şekilde tasarlanmış olan deneme amaçlı sırt pülverizatörü ile yapılmıştır. Uygulama yüksekliği 50 cm ilaç normu 20 l/da olarak sabit alınırken yelpaze huzmeli memeler için 2 bar ve 3 bar, içi boş konik huzmeli meme tipi için ise 5 bar ve 7 bar basınç değerlerinde uygulama yapılmıştır. Pülverizatör sıvısı olarak içinde iz maddesi (acillan crosein M007 kırmızı mikronize toz boya) olan boyalı su kullanılmıştır. Kalıntı miktarının tespiti için her parselde 10 cm x 10 cm ölçülerinde 7 adet cam hedef yüzey kullanılarak değerlendirmeler kolorimetrik analiz metodu ile yapılmıştır. Damla çapları ve dağılımının belirlenmesinde ise suya duyarlı kağıtlar ile görüntü işleme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ilaç kayıpları, damla çaplan ve dağılımı ile ilgili olarak en iyi sonuçları çalışma şartlarında püskürtme açısı 110° olan meme tipleri sağlamıştır. İlaç kaybı miktarı meme tipi ve basınca bağlı olarak % 9.20 ile % 41.50 arasında ve hacimsel ortalama çapların ise 124.3 um ile 253.4 jam arasında değiştiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır, Kalıntı, Pülverizasyon, Yabancı ot, Sürüklenme
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON POSSIBILITIES OF IMPROVING OF APPLICATION TECHNIQUES ON SPRAYING FOR WEED ON CORN FIELDS İN SAMSUN ABSTRACT The objective of this study was to improve application techniques of spraying for weed on corn fields in Samsun. Total of four fan pattern nozzle types (two nozzles with pattern angle of 1 1 0° one nozzie with pattern angle of 80° and one nozzle with pattern angle of 95°) and a hollow cone nozzle type were compared in this study. A series of experiments were conducted in the corn fields using special knapsack sprayer designed for experimental plots. Flow rate of 20 l/da and application height of 50 cm were used in all tests. Spray pressure was 2 - 3 bar for fan pattern nozzles and 5 - 7 bar for hollow cone nozzle. Water and a tracer (acilian crosein M007) mixture were used as the spray liquid. The amounts of spray residues were determined using 7 glass target surfaces with 10x10 cm surface area and the experimental data was processed using colorimetric analysis method. Based on the analyses results, the nozzle with pattern angle of 110° provided the best results for drift, droplet \jistribution and diameter on study condition. According to the results, spray residue was changed between 9.20-41.50 % with nozzle type and spray pressure. Volume median droplet diameter was determined to be between 124.3 -253.4 urn. Key words : Corn, Residue, Spraying, Weed, Drift