Fındık küspesinin bıldırcın rasyonlarında kullanım olanakları
Possibilities of using hazelnut kernel oil meal in quails' rations
- Tez No: 127255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
m FINDIK KÜSPESİNİN BILDIRCIN RASYONLARINDA KULLANILMA OLANAKLARI ÖZET Bu çalışma, karma yeme soya küspesi (SK) yerine değişik düzeylerde katılan fındık küspesinin (FK) Japon bıldırcınlarının gelişme ve yumurta verim özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada gelişme dönemi için (7 günlük yaştan 42 günlük yaşa kadar) 450 adet karışık cinsiyette, yumurtlama döneminde ise gelişme dönemini tamamlayan (42 günlük yaştan 154 günlük yaşa kadar) 180 adet dişi Japon bıldırcını kullanılmıştır. Gelişme döneminde %24 HP ve 3000 kcal/kg ME, yumurtlama döneminde %20 HP ve 3000 kcal/kg ME içeren 5 farklı karma yem kullanılmıştır. Birinci karmada bitkisel protein ek yemi olarak SK kullanılmıştır. Diğer karmalarda ise sırasıyla SK'nın sağladığı proteinin %25, 50, 75 ve 100'ünü sağlayacak oranda FK katılmıştır. Gelişme dönemi sonunda deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı bakımından farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Karkas özelliklerinden kesim öncesi canlı ağırlığı ve karkas ağırlığı bakımından en yüksek değerleri %50 FK içeren grup vermiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
IV POSSIBILITIES OF USING HAZELNUT KERNEL OIL MEAL IN QUAILS' RATIONS ABSTRACT This study was carried out to evaluate the effects of using hazelnut kernel oil meal in place of soybean meal at various levels on the growth and egg yield traits of Japanese quails. In the study 450 mixed sex Japanese quails were used during the growth period (from 7-day old to 42-day old). At the laying period (from 42-day old to 154-day period) 180 female quails were used. Quails were fed with rations containing 24% CP and 3000 kcal/kg ME. At the laying period rations containing 20% CP and 3000 kcal/kg ME were used. In the study 5 different rations were prepared. In the first ration soybean meal was used as vegetable protein supplement. In other rations hazelnut kernel oil meal supplying 25, 50, 75 and 100% of protein content provided by soybean meal. At the end of the growth period there were no differences among the treatment groups in terms of live weights, live weight gains, feed consumptions and feed conversion ratios (P>0.05). There were differences in terms of live weight before slaughter and carcass weights (P0.05).