Yeni asimetrik vic-dioksim ligantlarının ve bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The Synthesis of new unsymmetrical vic-dioxime ligands and some transition metal complexes and explanation of their structure
- Tez No: 127253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
YENİ ASİMETRİK VIC-DİOKSIM LIGANTLARININ VE BAZI GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE YAPILARININ AYDINLATILMASI ÖZET Bu çalışmada altı adet yeni sübstitüe aminoglioksim ligantları sentezlendi ve bu ligantlann Ni(ü), Cu(ü) ve Co(ü) kompleksleri hazırlandı. Anti-klorometilglioksim ve anti-klorofenilglioksim ile sübstitüe anilin bileşiklerinin (3,4-dimetilanilin, 3-kloro-4-metilanilin, 2,6-dimetilanilin) yaklaşık -10 °C de etilalkollü ortamdaki reaksiyonlarından N-(3,4-dimetilfenil)aminometilglioksim, N-(3-kloro-4-metilfenil)aminometilglioksim, N-(2,6-dimetilfenil)aminometilglioksim, N-(3,4-dimetilfenil)aminofenilglioksim, N-(3 -kloro-4-metilfenil)aminofenilglioksim, N- (2,6-dimetilfenil)aminofenilglioksim ligantları sentezlendi. Bu ligantların Ni(II), Cu(D) ve Co(ü) tuzlan ile reaksiyonundan on sekiz adet yeni mononükleer metal kompleksleri elde edildi. Ligant ve komplekslerin yapılan İR, 1H-NMR, UV-VIS, manyetik duyarlılık ve elementel analiz yardımıyla aydınlatıldı. Nikel ve bakır komplekslerinin kare düzlem, kobalt komplekslerinin ise oktahedral yapıda olduktan belirlendi. Ayrıca N-(2,6-dimetilfenil)aminometilglioksim'in tek kristali hazırlanarak X- ışınlan tek kristal metodu ile yapısı aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
11 THE SYNTHESIS OF NEW UNSYMMETRICAL VIC-DIOXIME LIGANDS AND SOME TRANSITION METAL COMPLEXES AND EXPLANATION OF THEIR STRUCTURE ABSTRACT In this study six new substituted aminoglyoxime compounds were synthesized and their Ni(H), Cu(D) and Co(II) complexes were prepared. Unsymmetrical N-(3,4-dimethylphenyl)aminomethlylglyoxime, N-(3-chloro-4- methylphenyl)aminomethlylglyoxime, N-(2,6-dimethylphenyl)aminomethlylglyoxime, N-(3,4-dimethylphenyl)aminophenylgIyoxime, N-(2,6-dimethylphenyl)aminophenyl glyoxime, N-(3-chloro-4-methylphenyl)aminophenylglyoxime were synthesized by the reactions of anti-chloromethylglyoxime and anti-chlorophenylglyoxime with substitue aniline compounds (3,4-dimethylaniline, 3-chloro-4-methylaniline, 2,6-dimethylaniline) in ethanol approximately at -10 °C. Sixteen new mononuclear metal complexes of these ligands have been prepared with Ni(H), Cu(H) and Co(H) salts. The structure of the complexes and ligands were determined by IR, 'H-NMR, UV-VIS spectroscopic techniques, magnetic susceptibility measurements, elemental analyses. The structure of the nickel and copper complexes were found to be square- planar while cobalt complexes were octahedral. Crystal structure of N-(2,6-dimethylphenyl)aminomethlylglyoxime was studied and its structure was investigated by X-ray single crystal method.