Eskişehir Kartal yanmış karaçam (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb) Holmboe) orman alanında (Mihalıççık) floristik ve ekolojik çalışmalar
Floristical and ecological studies on Eskişehir Kartal burned blackpine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb) Holmboe) forest area (Mihalıççık)
  1. Tez No: 127284
  2. Yazar: MEHMET ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışma alanı olan Kartal yanmış orman alanında floristik ve ekolojik çalışmalar 1999-2002 yıllan arasında 4 vejetasyon mevsimi devam etmiştir. Bu süre içinde alanın süksasyonal gelişimi her yıl gözlemlenmiş, Flora çalışmaları sonucunda alandan 168 bitki taksonu toplanmış ve yıllık flora değişimleri ortaya konmuştur. Alanın 1995 yılında yanmasından sonra 7-8 yıl içinde Sündiken dağlarının orman açıkları, kenarları ve kayalık yamaç bölgelerinde doğal yayılış gösteren hayat formları alana çeşitli yollarla göç etmişler ve geçen bu süre zarfında yanık sahayı tamamen işgal etmişlerdir. 1995- 2002 yılları arasında bu alanda sekonder süksasyonun oldukça net bir şekilde gelişim gösterdiği ve sonuçta çalı formasyonuna ait Cistus laurifolius'un günümüz için alanın hakim topluluğu olduğu ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Flora, Orman yangını, Süksesyon
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the study field in the burned forest area Kartal, the floristical and ecological studies were continued between 1999-2002 during 4 vegetation seasons. In this period successional development of the area observed, also there was collected 168 plant taxa with the floristical studies in the area and the annual floristical change was determined. In 7-8 years, after the area had burned in 1995, there moved here some life forms which are natural species of the uncovered parts of the forests, of the forest borders and of the rocky slopes of the Sündiken Mountains to the area and occupied this burned field completely. It was determined that between 1995-2002 the secondary succession developed in this area very clearly and as the result, Cistus laurifolius as a shrub form is the dominant community of the area. Key words : Flora, Forest fire, Succession **>*?*