R 3/1 Lorentz 3-uzayında genişletilmiş B-scroll yüzeyi üzerine
On an extension of the B-scroll surface in Lorentz 3-space R 3/1
  1. Tez No: 127283
  2. Yazar: ERDAL ÖZÜSAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Lorentz uzayı, Yarı Riemann manifoldları, Rf Minkowski uzayı üzerinde vektörel çarpım, eğrilikler ve Regle yüzeyler ile ilgili bazı temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. ikinci bölümde ise öncelikle timelike ve null vektörler ile ilgili bazı özellikler verilmiş ve R13 Minkowski uzayında null eğriler ve çatılar ifade edilmiş, son olarak da B-Scroll yüzeyi tanımlanıp, B-Scroll yüzeyi ile ilgili bazı eşitlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This master thesis consists of two chapters. In the first chapter, we give some basic concepts such as Lorentz space, semi riemann manifolds, vector product on Minkowski space Rf. curvature and ruled surfaces. In the second chapter, first we give the some properties of the timelike, null vectors and frames. Finally, the definition of the B-Scroll surface is given and some equalities of B-Scroll surface are obtained.