Escherichia coli'nin farklı sıcaklıklarda gelişimi ve inaktivasyonunun incelenmesi
The Examination of the growth and inactivation of Escherichia coli in different temperatures
  1. Tez No: 127296
  2. Yazar: NİLAY ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET KUNDUHOĞLU, PROF. DR. NAFİ ÇOKSÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Birkaç steril ürün dışında tüketime sunulan gıda maddeleri belirli çeşit ve sayıda mikroorganizmadan oluşan bir mikrofloraya sahiptir. Bu nedenle gıdaları sağlıklı ve güvenli kılmak, dayanıklılığı arttırmak üzere mikrobiyel bozulmalardan korumak gerekmektedir. Çeşitli gıda maddelerinde bulunabilen mikroorganizmaların, farklı çevre koşullarında gelişimini matematiksel olarak modelleyen yöntemler vardır.“Betimleyici mikrobiyoloji”gıdaların üretimi ve depolanması sırasında spesifik mikroorganizmaların gelişimi veya inaktivasyonu için matematiksel denklemleri kullanmaktadır. Bu çalışmada sıcaklığın Escherichia coli büyümesi ve inaktivasyonu üzerine sıcaklığın etkisi, Nutrienth Broth ortamında belirlenmiştir. Farklı sıcaklıklar kullanılmış (20- 60°C) ve Escherichia colVma. gelişimine ait veriler Modifiye Gompertz modeline uygulanmıştır. İnaktivasyonuna ait veriler ise birinci derece reaksiyon kinetiğine uygulanarak model parametreleri hesaplanmıştır. Gelişme ile ilgili denenen 20, 25, 30, 35, 40, 45 ve 50°C'lerde, Escherichia colVmn bir saatteki generasyon sayısı 35°C'de en yüksek olmuş, 40°C'den itibaren bu sayı düşmeye başlamış ve 50°C'de hiç gelişme gözlenmemiştir. Escherichia colfrân generasyon süresi 20°C'de 2 saat iken, 35°C'de bu süre yaklaşık 1/4 saat olmuştur. Yapılan çalışmalarda kültürün ulaştığı maksimum hücre sayısı 20, 25, 30, 35 ve 40°C'lerde 4.5-8.6xl08 kob/ml arasında değişirken 45°C'de 1.1x10s kob/ml'ye inmiştir. 50°C'de Escherichia coli için \ı değeri“0”olmuştur. 55°C'de Escherichia coli sayısı dakikada 0.0253 logaritmik birim kadar azalmıştır ve D değeri 39.5 dakika olarak hesaplanmıştır. 60°C'de Escherichia coli sayısı dakikada 0.2722 logaritmik birim azalmıştır ve D değeri 3.8 dakika olmuştur. Spesifik gelişme hızı katsayısı için aktivasyon enerjisi 20-35°C'lerde hesaplanmış ve E^=24.33 Kcal/mol olmuştur. İnaktivasyon hızı katsayısı için aktivasyon enerjisi 55 ve 60°C'lerde hesaplanmış ve Ed=102.31 Kcal/mol olarak belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmadan elde edilen verilerle bir kaç farklı betimleyici modelin aynı çalışmada verilerle ve birbiri ile uyumlu olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Except for the few sterile products, food stuffs that are offered to consumption have a microflora which is composed of determined types and number of microorganisms. For this reason to make the food healty and safe and to increase their endurance they must be protected from microbial break down. There are methods that show the models of the growth of the microorganisms which are found in various food stuffs in different conditions, mathematically. Predictive microbiology uses the mathematical equations for the growth and inactivation of specific microorganisms while producing and storing food. In this study the effect of temperature on the growth and inactivation of Escherichia coli is determined in Nutrienth Broth. Different temperatures (20-60°C) are used and the model parameters are calculated by applying the data that belongs to growth of Escherichia coli to modified Gompertz model and the data that belongs to inactivation to reaction kinetics. The generation number of Escherichia coli in an hour at 35°C was maximum. This number started to decrease after 40°C. While the generation time of Escherichia coli is 2 hours at 20°C, lA hour at 35°C. In the studies while the maximum cell number that the culture arrived changes between 4.5-8.6xl08 cfu/ml at 20,25,30,35 °C, it decreases l.lxlO8 cfu/ml at 45 °C. u value for Escherichia coli is“0”at 50°C. The number of Escherichia coli at 55°C decreased about 0.0253 logaritmic unit in a minute. And D value was calculated as 39.5 minutes. The number of Escherichia coli decreased 0.2722 logaritmic units in a minute at 60°C and D value is 3.8 minutes. Specific growth speed coefficient for activation energy is calculated at 20-3 5°C and is found as EK= 24.33 Kcal/mol. Activation energy for inactivation speed coefficient is calculated at 55 and 60°C and it is determined as Ed = 102.31 Kcal/mol. In this study it is seemed that some different predictive models can be used harmonously with the data and with each other in the same study.