Pseudomonas aeruginosa, escherichia coli ve enterococcus faecalis'de farklı ortam koşullarında protaz, prolin ve biofilm üretimi ile kayma hareketlerinin incelenmesi
Proline, protease, biofilm production and examination of sliding movements in diferent enviroment conditions in pseudomonas aeruginosa, escherichia coli and enterococcus faecalis
- Tez No: 477636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Enterococcus faecalis kullanıldı. Farklı ortam koşullarında ve sıcaklıklarda bu üç bakterinin biyofilm oluşturması, bakteriyel hareketleri, prolin ve proteaz aktiviteleri incelendi. Proteaz üretiminde sadece 30 oC' de normal ve çalkalamalı ortamlarında P. aeruginosa en yüksek proteaz aktiviteyi gerçekleştirebildiği gözlenirken, diğer sıcaklıklar ve koşullarda E. faecalis ve E. coli'nin daha iyi proteaz aktivitesi gösterdiği gözlendi. KCl varlığında E. faecalis ve E. coli'nin proteaz aktivitesinde az bir değişiklik göstermesine rağmen proteaz aktiviteyi gerçekleştirebilmektedir. P. aeruginosa, yaptığımız çalışmada KCl içeren ortamda E. faecalis ve E. coli'ye göre daha düşük bir Proteaz aktivite göstermektedir. Biyofilm aktivitesine en iyi P. aeruginosa'nın ve en az da E. coli'nin sahip olduğu gösterildi. KCl, P. aeruginosa'nın biyofilm aktivitesini olumsuz yönde etkilememiştir. KCl varlığı E. faecalis'in prolin aktivitesini olumsuz yönde etkilememiştir. Aynı şekilde E. faecalis KCl'li ortamda prolin aktivitesi gösterebilmektedir. P. aeruginosa KCl'li ortamda az da olsa prolin aktivitesi gözlenmiştir. Yaptığımız çalışma ile ayrıca bakteriyel hareketleri incelemenin yanı sıra hareketlerinin çapları da ölçülerek bir bakterinin ne kadar çapta hareket edebildiği hakkında fikir sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli and Enterococcus faecalis were used. Different agitation conditions and temperatures of these three bacteria were examined proline, protease, biofilm and bacterial actions. Protease production is only 30 °C normal and agitated conditions in P. aeruginosa highest protease observed can perform the activity, other temperatures and conditions, E. faecalis and E. coli was observed better protease activity. KCl in the presence of protease activity can be carried out, although showing a slight change in the protease activity of E. faecalis and E. coli. P. aeruginosa in the work we do as part of our thesis in medium containing KCl values are expressed in E. coli and E. faecalis demonstrated by a lower activity. All of these studies considered the time biofilm activity that has been shown to have the best of P. aeruginosa and at least one E. coli. KCl, P. aeruginosa biofilm activity did not affect negatively. Proline in the presence of KCl did not affect the activity of E. faecalis in a negative way. Likewise proline may show activity in E. faecalis KCl environment. P. aeruginosa, KCl less in the environment even if proline activity was observed. With our work we also showed that how a bacterium measuring the diameter of the diameter of the movement as well as being able to perform bacterial action has led to the idea of when to move.