Hypericum L. sect. origanifolia stef. (Guttiferae) üzerinde anatomik çalışmalar
Anatomical studies on Hypericum L. sect. origanifolia stef. (Guttiferae)
  1. Tez No: 127298
  2. Yazar: AYTEN EMİR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada anatomik özellikleri incelenen Hypericum L. cinsinin Origanifolia Stef. seksiyosu taksonlarının suffritikos bitkiler oldukları bitkilerin kök anatomik yapılarındanda kolaylıklı görülebilmektedir. Araştırma bitkilerinin kökleri çok yıllık dikotil bitkilerin genel kök anatomisi özellikleri ile uyum göstermektedir. Bitkilerin köklerinden alman enine kesitlerinde öz bölgesinin tamamen primer ve sekonder ksilem elemanları ile dolu olduğu saptanmıştır. Araştırma bitkilerinin gövde enine kesit genel görünüşleri; düzgün yuvarlaktan, bir yada daha fazla sayıda dışa doğru çıkıntılı bir görünüşe kadar varyasyon göstermektedirler. Bu çıkıntıların kaidelerinde genellikle salgı cepleri bulunmaktadır.İncelenen tüm formlarda ksilem ve floem kapalı daireler oluşturmaktadırlar. Taksonların hepsinde ksilem floeme nazaran daha geniş bir yer kapsamaktadır. Ksilemde parankima hücreleri bulunmamaktadır. Ancak parankimatik öz ışınlan vardır. Genç gövdelerde dar öz ışınları oluşturan hücreler tanen tabiatında bir madde içermektedirler. Tüm taksonlarda ksilem dokusu içinde bitkiye destek sağlayan yer yer sklerankima adacıkları bulunmaktadır. Öz bölgesi parankimatiktir. Genç gövdelerde parankimatik öz parçalanmamış yaşlı gövdelerde ise parçalanmaktadır.//! aviculariifolium subsp. depilatum var. depilatum ile H.imbricatum ' da korteks diğer taksonlara nazaran oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. H. origanifolium, ;r. aviculariifolium subsp. uniflorum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. leprosum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. bourgaei, H. imbricatum ' un 1900 metrenin üstünde yayılış gösteren populasyonlarmda kollenkimatik ve sklerankimatik dokuların, bu yüksekliğin altmda yayılış gösteren olan populasyonlanaa nazaran daha iyi geliştikleri görülmüştür. H. origanifolium türünün epidermasının üstünde kısa beyazımsı pubessent tüyler bulunmaktadır. Diğer taksonlar ise tüysüzdür. Araştırma binlerinin yapraklan amfistomatiktir. H. origanifolium pubessent tüylüdür, H. aviculariifolium subsp. uniflorum' da ise yaprak kısaca pubessenttir. Diğer türlerin yapraklan tüysüzdür. Tüm taksonlarda siyah glandlar bulunmaktadır. H. salsugineum' un dışındaki diğer taksonlarda şeffaf glandlarda görülmektedir. Tüm taksonlann mezofilinde şizogenik salgı cepleri bulunmaktadır. H. aviculariifolium byzantinum, H. aviculariifolium subsp. aviculariifolium var. aviculariû H.salsugineum ' un stomalan kseromorf diğer taksonlarınki ise mezomorf tipg&jt H. origanifolium, H. aviculariifolium subsp. byzantinum, H. aviculariifolium subsp. imiWrum,H. aviculariifolium subsp. aviculariifolium var. albiflorum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. depilatum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. leprosum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. Bourgaei ve H. imbricatum' da yapraklar ekvifasiyaldir. H. aviculariifolium subsp. aviculariifolium var. aviculariifoliumile, H. salsugineum'wi yapraklan unifasiyal tiptedir. Yaprak üst yüzey kesitlerinde anisositik, diasitik ve anomositik tip stomalar bulunmaktadır. Yaprak üst yüzey stoma frekansı H. aviculariifolium subsp. uniflorum ' da en yüksek( % 25 ), H. origanifolium ' da ise en düşük ( % 12) ' tür. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY It can be clearly seen in the anatomical root structures of the plants that the taxa of Origanifolia Stef. section of the genus of Hypericum L., the anatomical characterics of which is being examined in this study, suffiriticoz plants. The roots of the plants examined harmonize with the general anatomical root features of perennial dicotyledones plants. It can be seen in the sections taken from the plant roots in which that the pith part comes is plately full of primer and seconder xylem elements. The plant subjected to study shows variation in general looks of cross sections of stemps. In all the forms studied xylem and phloem closed circles are formed. Of all the taxa xylem is superior to phloem. Xylem does not contain parenchyma cells, but have primer parencihymatic rays. The cells forming narrow pith rays in the fresh stems contain a substance of tanen nature. All the taxa contain sporadically scleranchima isiets providing support to the plant within xylem tissue. Their pith is paranchymatic. Paranchymatic substance is not parted but is parted in the older stems. H. aviculariifolium subsp. depilatum var. depilatum and H. imbricatum cortex cover a wider area than the other taxa. The population of H. origanifolium, H. aviculariifolium subsp. uniflurum, H. aviculariifolium subsp. depilatum var. leprosum.H. aviculariifolium subsp. depilatum var.bourgaei, H. inbiricatum showing expansion area of collenchimatic and scleranchymatic tissues over 1900 m. are observed to be better than those with lower populations. The leaves of the plants subject to study are amphistomatic. H. origanifolium pubessent has hairs, H. aviculariifolium subsp. uniflorum has shortly pubescent leaves. The leaves of the other species are hairless. All taxa contain black glands. The other taxa except for H. salsugineum observed to have transparent glands. All the taxa contain schizogen type secretion pockets in their mesophils. H. aviculariifolium subsp. byzantinum, H. aviculariifolium subsp. aviculariifolium var. aviculariifolium, H. salsugineum are xeromorphal type stomata, and the other taxa are mesomorphic types. The leaves of H. origanifolium, H. aviculariifolium subsp. byzantinum, H. aviculariifolium subsp. uniflorum, H. aviculariifolium subsp. avicilariifolium subsp. depilatum var. leprosum, H. aviculariifolium subşp. depilatum var. bourgdj^Mj.imbricatum are ekvifasial,and H. aviculariifolium subsp. aviculariifoliun0.fak aviculariifolium, H. salsugineum are unifacial type. On the upper surface of mefleşves ğğ ff have anisositic, diasitic and anomositic types of stomatas. Stomata frequency on|neiipper <>-? r. :i III : 'surface of leaves the highest on H. aviculariifolium subsp. uniflorum(25%) and the lowest on the H. origanifolium(12%) IV