1-(N-o,m,p,metoksifeniliminometil)-2-naftol'ün DMSO-I2-H2SO4 ile elektrofilik aromatik sübstitüsyonu
Electrophilic aromatic substitution of 1-(N-o,m,p,methoxyphenyliminomethyl)-2-naphtol with DMSO-I2-H2SO4
- Tez No: 127299
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 2-hidroksi-l-Naftaldehit (3) ve sübstitüye olmamış anilin ve (o-, m-, p- OCH3) anilinlerden hazırlanan Schiff bazları (4, 5, 6, 7) ; iyot sübstitüye Schiff bazlarını sentezlemek amacıyla DMSO-I2-H2SO4 ile reaksiyona sokulmuştur. Reaksiyon DMSO-I2- H2S04'h ortamda 100 °C de refluks edilerek gerçekleştirilmiştir ve reaksiyon İTK kontrolü yapılarak gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon ortamının pH'ı yaklaşık 5 olarak belirlenmiştir. pH'ı 2 civarında yapılan deneylerde azometin bağının (-CH=N-) kırıldığı tespit edilmiştir. ^X ^^ CH==N- (4) CH==N- (6) ^V \ /.OCH, ^X \ / H3CO,CH=N- (5)“CH=N - (7) \ / \ // -OCH-, Naftolik Schiff bazlarının DMSO-I2-H2SO4 ile reaksiyonları, 100 T'de yaklaşık 7-14 saat arasındaki bir sürede gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda ürünler (8. 9. 10, 11, 12, 14) ile sentezlenmiştir.^x,CH=N- \ t* OH (8) ^X H3CQ CH==N OH (9) A H3C0 CH==N- (10) \ /- ^x CH=N (11) PCH, ^X CH=N- OH (12) OCH, \ t- r^X CH=N- \ \ / :14) -OCH, 13 Ürünlerin yapıları, kütle, İR, UV, ”C-NMR ve H-NMR ile tayin edilmiştir. Reaksiyon koşullarımızda iyot naftolik Schiff bazlarının (4. 5, 6, 7) fenil halkasına sübstitüye olmuştur. Kaynak araştırmalarından, elektrofılık aromatik iyot sübstitüsyon reaksiyonunun çok nadir ve zor gerçekleşen bir reaksiyon olduğunu biliyoruz.VI Bundan dolayı Schiff bazlarının (4, 5, 6, 7) DMSO-I2-H2SO4 ile iyotlama reaksiyonu (pHs5, ortam sıcaklığı=100 °C) ve izole ettiğimiz ürünler (8, 9, 10, 11, 12, 14) tamamen orijinaldir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, Schiff bases (4, 5, 6, 7) which were preapared from 2-hydroxy-l- naphtaldehyde (3) aniline and (o-, m-, p-(methoxy) substituted anilines were reacted with DMSO-I2-H2SO4 in the hope of preparing Schiff bases (6, 7, 8, 9, 10, 11) which were substituted with iodine. The reactions have been carried out with DMSO-I2-H2SO4 at 100 °C under atmospheric conditions. Reactions have been followed with TLC and the pH of the reactions medium were approximately at 5. In the experiments which were carried out approximately at pH=2 the azomethine (-CH=N-) bond breaking was found. ^^ ^S.,CH=N- (4),CH=N- (6) ^^ \ /.OCH, ^X \ / OH OH H3CO,CH=N- (5),CH=N- (7) \ / \ / -OCH, The reactions of the naphtolic Schiff bases (4, 5, 6, 7) with DMSO-I2-H4 were carried out, at 100 °C for about 7-14 hours. The reactions were resulted with the iodine substituted Schiff bases (8, 9, 10, 11, 12, 14).vm ^X ^X H3co,CH==N“CH=N ”OH OH (8) (9) «f'X HjCO ^X OCH,,CH=N- s t-,CH=N OH \ / OH (10) (11) ^X OCH,CH=N X^ \,CH=N- \ / -OCH, OH OH (12) (14) The structure of the products were deterermined by mass, ir, uv, 'H-nmr, l3C-nmr spectra and with elemental analysis. Under our reaction conditions iodine was substituted to the phenyl ring of the naphtolic SchifF bases (4, 5, 6, 7). It is known from the literature that the electrophilic aromatic iodine substitution is a rare and difficult reaction.IX Therefore, our electrophilic iodination reaction of the naphtolic Setoff bases (4, 5, 6, 7) with DMSO-I2-H2S04 at 100 °C and at pHs5 and the products that were isolated are completely original.