Türkiye'de rüzgar enerjisinin kullanılabilirliği
Utilization of wind energy in Turkey
- Tez No: 127317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Dünyada enerji ihtiyacının hızlı bir şekilde artmasına karşılık, bu enerji ihtiyacını karşılayan fosil yakıt rezervleri ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. Fosil yakıtların neden olduğu; asit yağmuru ve sera etkisi gibi global çevresel problemleri, artan yakıt maliyetleri ve fosil yakıtların tükenecek olması gibi sorunlar yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi arttırmaktadır. Günümüzde kullanımı ve teknolojisi en hızlı gelişen yenilenebilir enerji kaynağı ise rüzgar enerjisidir. Rüzgar enerjisi, atmosferi kirleten fosil kökenli enerji kaynaklarına büyük ölçüde alternatif gösterilen yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisinin temiz ve yenilenebilir olmasından dolayı, rüzgar enerjisi uygulamaları hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu çalışma da, öncelikle rüzgar enerjisinin tarihsel gelişimi ve rüzgar enerjisinin temel özellikleri üzerinde durulmuştur. Rüzgar enerjisi değerlendirmelerinde kullanılan bazı önemli veri ve yöntemler kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyada rüzgar enerjisi incelenerek, rüzgar enerjisindeki gelişmelerden bahsedilmiştir. Özellikle rüzgar potansiyeli açısından oldukça zengin olan Türkiye'nin, rüzgar enerjisinde bulunduğu nokta ve rüzgar enerjisi değerlendirmelerinde yapılan araştırmalar incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır. Rüzgar türbinlerinde kullanılan çeşitli sınıflandırmalar, rüzgar türbin bileşenlerinin incelenmesi, enerji dönüşüm sistemleri, rüzgar türbinlerinin genel karakteristikleri, kontrol ve güvenlik sistemleri gibi rüzgar türbinlerinin teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. Yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi, çevresel yönden incelenmiştir. Rüzgar enerjisinin ekonomikliği ve konvansiyonel güç santralleri ile rüzgar santrallerinde üretilen elektrik enerjisi arasında bir maliyet karşılaştırılması yapılmıştır. Son olarak Gökçeada ve Eskişehir konumu için rüzgar enerjisi hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In despite of the strongly increase of energy necessity in the world, the fossil reserves that cover this energy necessity much more strongly decrease. The global environmental problems hike acid rains and greenhouse effect caused by fossil fuels, the increase of fuel costs and the problems like the fossil fuels to be runned out, increase the demand for the renewable energy sources. Today wind energy is the one renewable eiiergy source whose usage and technology strongly developes. Wind energy is a renewable and fresh energy source that is assigned as seriously alternative for the fossil origined sources that pollute the atmosphere. As the wind energy is fresh and renewable, the wind energy applications increase strongly. In this study, first, the historical development of the wind energy and the basic properties of the wind energy are carried out. Some important datums and ways used in wind energy evaluations are tried to be explained in brief. By exarhining the wind energy in the world, the development in the wind energy is talked about, Especially Turkey, as being rich of wind potential, is evaluated by examining its place in wind energy and investigations about wind energy evaluations. Some technical properties of wind turbines like various classifications used in wind turbines, the investigation of wind turbine parts, energy transformation systems, the general characteristics of wind turbines are written about. The renewable and fresh energy source wind energy is examined olso by environmental point. A comparison in cost is done between the economical wind energy and conventional power centrals with electrical energy produced in wind centrals. Finally, the wind energy calculations for Gökçeada and Eskişehir positions are done. UC YÛKSEKÖÖRTTİM KDROT* DOKÜMANTASYON MERKEZİ