Tedarik zincirinde eniyi emniyet stok seviyelerinin ve yerleşiminin belirlenmesi
Determination of optimum safety stock levels and placement in supply chain
  1. Tez No: 127334
  2. Yazar: NİLÜFER AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Üretim firmaları, tedarik zinciri boyunca stok maliyetlerim azaltmaları için giderek artan bir baskı altodadırlar. Bununla beraber, karmaşık yapılı tedarik zincirlerinde enküçük stok maliyeti ve son müşteriye yüksek servis seviyesini sağlayacak emniyet stoğunun nerede tutulması gerektiğini belirlemek başlı başına bir problemdir. Çalışmanın öncelikli amacı, tedarik zincirini iyileştirme ve modelleme çalışmalarında yöneticilere yardımcı olacak stratejik bir araç geliştirmektir. Geliştirilen model, tedarik zincirindeki emniyet stoklarının eniyi seviyesini ve yerleşimini belirlemeyi ve aynı zamanda kısıt ve parametrelerde meydana gelebilecek alternatif durumların analiz edilebilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, tedarik zincirindeki emniyet stoklarını stratejik seviyede belirleyen bir matematiksel model geliştirilmiştir. Modellemenin temelini, tedarik zincirinin bir ağ yapısı olarak ele alınması oluşturmaktadır. İncelenen üretim süreci için bir beklenen getiri fonksiyonu tariflenmiş ve bu fonksiyonu en iyileyen tasarım değişkenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Çok Aşamalı Stok Sistemleri Tedarik Zinciri Yaklaşımı Emniyet Stoğu Eniyilemesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Manufacturing firms face increasing pressure to reduce inventories across the supply chain. However, in complex supply chains, it is difficult problem where to hold safety stock to minimize inventory costs and provide a high level of service to the final customer. The primary intent of this research is to develop a strategic tool to help managers in their efforts to model and improve supply chain. Model provide an optimization algorithm for finding the optimal placement and level of safety stock in a supply chain. In addition, mathematical model provide an analysis for an alternative subject conditions and parameters to the solution. In this study, we develop framework for modeling strategic safety stock in a supply chain. Key assumption is that we can model the supply chain as a network. An expected income function is developed for the monitored process and design parameters that maximize this function are tried to be determined. Key Words Multi-echelon Inventory System Multi-stage Supply Chain Application Safety Stock Optimization