Bir pro-c simplisel objenin moore kompleksinin uygulamaları
Applications of the moore complex of a pro-c simplicial object
- Tez No: 127335
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKERİYA ARVASİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Pro-C grupların üzerinde tanımlanan simplisel gruplar üzerine hazırlanan bu tez, birinci bölümü giriş bölümü olmak üzere toplam altı bölümden oluş maktadır. Tezin ilk bölümü olan ikinci bölümde pro-C grupları ve pro-C sim plisel grupları tanıttık. Daha sonra bir pro-C grubun simplisel çözülmesinin adım-adım oluşturması ile pro-C çaprazlanmış modül yapısını inceledik. Bir sonraki bölümde pro-C gruplar için yüksek mertebeden Peiffer elemanlarını 2,3 ve 4. boyuta genelleştirdik ve daha yüksek boyutlar için bazı sonuçlar verdik. Dördüncü bölümde pro-C simplisel gruplar kategorisi ile pro-C çap razlanmış kompleksler kategorisinin denkliğini ifade ettik. Bu bölümde ayrıca adım-adım oluşturmanın özel halini inceledik ve Peiffer elemanları ile bunu birlikte kullanarak bir pro-C grubun serbest çaprazlanmış çözülmesini oluşturduk. Bunu yaparken pro-C gruplar için önemli sonuçlar elde ettik. Beşinci bölümde profinite cebirleri tanıttık ve profinite cebirler üzerine çaprazlanmış modülleri tanımlayarak temel özellikler verildi. Altıncı ve son bölümde, Z. Arvasi ve T. Porter [5] m elde ettikleri, değişmeli cebirlerin simpüsel çözülmeleri ve çaprazlanmış çözülmeleri ile ilgili sonuçları profinite cebirlere genişletildi.
Özet (Çeviri)
This thesis prepared on pro-C simplicial groups consists of six chapters. In the first chapter, we give the basic concepts of pro-C groups and pro- C simplicial groups. Then we present a step-by-step construction of a free pro-C group and pro-C crossed modules. The next chapter generalises the higher order Peiffer elements for pro-C groups to dimension 2,3 and 4 and obtains partial results in higher dimensions. In the chapter four we give a functor from the category of pro-C simplicial groups to that of pro-C crossed complexes. There is also a section recalling the particular case of the step- by-step construction and giving many of the basic technical result that relate various structures. Chapter five gives profmite algebras and presents crossed modules for profmite algebras with elementer properties. In chapter six we generalise that results about crossed resolution and simplicial resolution of commutative algebras given by Z. Arvasi and T. Porter [5}.