Bir endüstri kuruluşunda bakım kayıt sistemi iyileştirilmesi
Improving the maintenance record system of an industrial organization
- Tez No: 127336
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Endüstriyel tesislerdeki makine ve ekipmanların, etkin bir bakım planlamasının yapılması önemli bir faaliyettir. Ancak; makinelerde ortaya çıkan arızaların rassal karakterli oluşu; planlama sürecini zorlaştırmaktadır. Yapılan bir bakım-onarım çalışmasının; sistematik tarzda kayda geçirilmesi, gelecekte yapılması gereken çalış malara ışık tutacaktır. Ayrıca; rassal karakterli olayların planlanmasında yardımcı olacaktır. O nedenle bu çalışmada, bir endüstriyel kuruluşun geçmiş dönem kayıtlarının incelenmesi sonucu ortaya çıkan eksiklerden hareketle; çağcıl BO kayıt sistemlerinin sunabildiği olanakları esas alarak, bir bakım kayıt formu tasarımı ele alınmıştır. Çalışma sonucu karşılaşılan durumlar ve yeni inceleme konuları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY For industrial organisations, preparing effective maintenance plans for machines and equipment is an important activity. However; due to random characteristics of failures planning is a difficult progress. Recording of the maintenance actions systematically would provide important clues to planning work. Additionally it will support to plan random characterised events. By this study, maintenance records of an industrial company are examined and the deficiencies of present record system were determined. Furthermore, some possibilities of modern maintenance-record systems are based on to design a record form for planning activities. At end of this study, the experience gained by application is discussed and new research subjects are proposed.