Altı sigma ve bakım uygulamalarının bütünleştirilmesi: Bir sanayi kuruluşunda uygulanması
Integration of six sigma and maintenance applications: An industrial implementation
  1. Tez No: 502485
  2. Yazar: ÇAĞRI KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Üretim yönetimine odaklanarak şirketlerin karlılığına etki eden iki yöntem olarak Altı Sigma ve Toplam Üretken Bakım felsefeleri, günümüzde bakım yönetiminin etkinliğini arttırarak şirketlerin karlılığına etki edebilmektedir. Altı Sigma, 80'li yıllarda Motorola şirketinde geliştirilmiş olan ve verileri kullanarak daha iyi çözümlere ulaşan bir kavramdır. TPM ise örgütün tüm seviyelerinden çalışanların aktif katılımıyla, verimlilik kayıplarını üretim sisteminin ömrü boyunca ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kavramdır. Bakım yönetimi, uzun yıllardır üretim şirketlerinin üzerinde durduğu bir kavramdır. Bakım yönetiminde Altı Sigma ve TPM uygulamalarının birlikte kullanılması literatürde çok karşılaşılan bir durum değildir. Bu felsefelerin birleştirilerek kullanılması soncunda, sanayi şirketlerinin bakım uygulamalarında, daha az maliyetli ve daha az hata ortaya çıkaracak bir bakım sistemini kurmak mümkün olabilecektir. Bu çalışmada, Altı Sigma Bakım (SSM) felsefesinin Türkiye sanayisinde uygulanabilirliği incelenmiştir. Dünyada Altı Sigma Bakım uygulamalarıyla ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Türkiye'de ise SSM sisteminin uygulamasına hem literatürde hem de sanayide rastlanmamaktadır. Bu uygulama ile bakım yönetim süreçlerinde TPM uygulamalarının yanında, Altı Sigma felsefesinin de kullanılabileceğini göstermek hedeflenmiş ve gerçekleştirilen uygulama ile sektöre yol göstermek amaçlanmıştır. Ayrıca, geliştirilen modelinin performansını değerlendirmek üzere bir performans ölçüm sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan performans ölçüm sistemi ile uygulanan bütünleşik sistemin, bakım yönetiminin etkinliğini gerçekten arttırıp arttırmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, bakım yönetimi için geliştirilen model, işletmeninin bakım bölümünde önerildiği şeklide hayata geçirilmiş ve performans ölçümü gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen SSM modeli uygulaması ve bu modelin performans düzeyinin ölçümü neticesinde, işletmedeki bakım uygulamalarının sigma seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Bu artışın ise Alt Sigma ve TPM uygulamalarının ayrı ayrı etkileriyle değil, bu iki felsefenin birlikte yarattığı bütünleşik yapının etkisiyle ortaya çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Six Sigma and Total Productive Maintenance philosophies as two ways to influence the profitability of companies by focusing on production management can now influence the profitability of companies by increasing the efficiency of maintenance management. Six Sigma is a concept developed in Motorola in the 80's that uses data to reach better solutions. TPM, on the other hand, is a concept that aims to lift productivity losses through the life of the production system, with the active participation of employees from all levels. Maintenance management is a concept that production companies have been trying to address for many years. The combination of Six Sigma and TPM applications in maintenance management is not a very common occurrence in the literature. By combining these philosophies, it will be possible to establish a maintenance system that will result in less costly and less errors in the maintenance practices of industrial companies. In this study, the feasibility of the Six Sigma Maintenance (SSM) philosophy in the Turkish industry has been examined. There are few studies on Six Sigma Maintenance practices in the world. In Turkey, the application of the SSM system is not found in both the literature and the industry. With this application, it is aimed to show that the Six Sigma philosophy can be used besides TPM applications in maintenance management processes and aimed to guide the sector with the implementation. In addition, a performance measurement system was established to evaluate the performance of the developed model. It has been tried to determine whether the integrated system implemented with the created performance measurement system really increases the effectiveness of the maintenance management. As a result of the study, the model developed for maintenance management was implemented as proposed in the maintenance section of the company and its performance measured. As a result of the implementation of the SSM model and the measurement of the performance level of this model, it has been determined that the sigma level of the maintenance applications in company has increased. It was determined that this increase was not due to the separate effects of the applications of the Six Sigma and the TPM but to the effect of the integrated structure created by these two philosophies.