Otomatik yönlendirilen araç sistemleri (OYAS) ve bir uygulama
Automated guided vehicle systems (AGVS) and an application
- Tez No: 127345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN SAĞIR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışma, otomatik malzeme aktarma sistemlerinden biri olan Otomatik Yönlendirilen Araç Sistemlerini kapsamaktadır. Sistemde, araçların takip ettikleri kılavuz yolların tandem kılavuz yol prensibi uyarınca belirlenmesine yönelik bir yaklaşım geliştirilmiş, kullanılacak aracın seçiminde Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi kullanılmıştır. Tandem kılavuz tasarımdaki halka sayısı doğrudan araç sayısı ile ilişkilidir. Bu yüzden, seçilen araç özellikleri de göz önünde bulundurularak sistemde kullanılacak araç sayısını hesaplamaya yönelik bağıntılar tanımlanmıştır. Daha sonra, araçların hizmet verecekleri tezgah gruplarını belirlemek üzere 0-1 tamsayılı matematiksel bir model kurulmuştur. Ürün bileşenlerinin olabildiğince aynı halkadaki tezgahlarda işlem görmesini amaçlayan model, tezgah kapasitelerinin aşılmasını engelleyen ve kullanıcının bir halkadaki tezgah sayısını belirlemesine olanak sağlayan kısıtlan içermektedir. Otomatik Yönlendirilen Araç Sistemleri için geliştirilen tandem bölümleme yöntemi, bir işletmede, gerçek malzeme aktarma problemi için modellendikten sonra LINGO paket programı yardımıyla çözdürülmüş, tezgahlar halkalara, ürün bileşenleri de tezgahlara atanmıştır. Ardışık iki işlemin mümkünse aynı halkada gerçekleştirilmesi ve böylece taşıma mesafesinin azaltılması önemsenmektedir. Bu durumun sağlanamadığı zorunlu durumlarla karşılaşılma sayısı bir ceza parametresi ile ifade edilmiştir. Yanısıra halkalardaki tezgahların ortalama kapasite kullanım oranlan, halkalarda hizmet veren araçların aktardıkları yüklerin ortalama ağırlıkları gibi performans göstergeleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves Automated Guided Vehicle Systems (AGVS) which are one of the automated material handling systems. An approach for tandem design is proposed to determine the guide paths that vehicles follow. On choosing the appropriate AGV for the system, Analytical Hierarchy Process is applied. The number of loops in tandem design is heavily dependent on the number of AGVs required by the system. Therefore, equations for calculation of the number of AGV is introduced. Then a 0-1 integer model is constructed for partition of the machines. The constraints in the model provided the processes of the components to be held in the same loop as much as possible or else, to be handled to the following loop only in one direction. In addition, the constraints of the model allow to define the number of machines in any loop. The defined partitioning approach is modeled for a real life material handling problem in a facility and solved by LINGO. The machines are assigned to the loops and components to machines respectively. Two sequence process is forced to perform in the same loop for it can reduce the handling costs. The performance criteria such as the average utilization by machines in each loop, and the average load handled by the vehicles are examined.