Mermer işletmelerinde kalite maliyetleri
Quality costs in marble sector
- Tez No: 127346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemiz ekonomisine döviz bazında önemli oranda katma değer sağlayan mermer sektörü, üretim hattından pazardaki tüketiciye kadar olan dünyadaki hızlı değişimden yakından etkilenmektedir. Hem bir imalat hem de bir maden sektörü sınıfına giren mermer endüstrisinin yaşanan değişim ortamında, etkili şekilde korunabilmesi ve uluslararası rekabette varlığını sürdürebilmeleri ancak yönetim felsefelerini değiştirmeleri ile mümkündür. Bu anlamda ifade edilen sürekli ve etkili korumanın en iyi yolu, Toplam Kalite Yönetim felsefesinin mermer endüstrilerinde uygulamaya geçirilmesi ile olur. Bu çalışma, kalite kontrol sistemlerinin mermer sektöründe yeterince önem verilmemesi ve uygulanmaması nedeniyle ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışma sonucunda, mermer işletmelerinde daha önce bir kalite programının olmadığım ve yapılanların ise, kalite denetimi altında yapılmadığı tesbit edilmiştir. Kalite düşüncesinin mermer işletmelerine sağladığı bir yönetim anlayışı sonucunda ortaya çıkan kalite maliyetlerinin belirlenmesi, bu çalışmanın esas amacıdır. Bu düşünceyle, mermer işletmelerinde kaliteli malzeme üretebilme aşamasında, kalite maliyetlerine etki eden faktörler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The marble sector that provides many added value to the economy of the country, in the base of foreign exchange is affected by the quick changes of the world from the production line to the consumer in the market. To affactively protect the marble sector that is both in production sector and mining sector, and to make it have a long life in the international competition, is possible by changing the manegement mind. By the mean of these, the best way to protect this sector affactively and costantly, the total quality management philosophy must be applied in the marble industry. This study has been done because of the reason is, the quality control systems in the marble sector doesnt have enough importance and not applied sufficently in our country. More over by the end of this study, it is determined that there has not been a quality program in the marble sector and these programmes done before, were not studied under a quality control. The real aim of this study is to determine the quality costs appearing by the management to provide the quality mindings to the marble sector. By this idea, the factors affecting to the quality costs in order to produce quality material are determined.