Isı ekonomisi ve uygun reküperatör seçimi
Heat economy and selecting a appropriate recuperator in an industrial corporation
  1. Tez No: 127344
  2. Yazar: ALPASLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET Son yıllarda enerji kaynaklarının giderek azalması, enerji maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları bulma yönündeki çalışmalar hız kazanmıştır. Ancak bu yönde araştırmalar yapılırken, gözden kaçmaması gereken diğer bir hususta mevcut enerji kaynaklarının da etkin ve ekonomik kullanılabilmesi gereğidir. Bunun içinde çeşitli enerji tasarruf yöntemleri geliştirilmektedir. Enerji tasarrufunda amaç, enerjinin kullanıldığı yerlerdeki israfı en az seviyeye indirmektir. Maliyetlerin düşürülerek kar yüzdesinin arttırılması ve rekabete dayalı sanayide rekabet gücünün çoğaltılması açısından, enerjiyi ekonomik kullanmak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada enerji tasarrufunun önemi, yöntemleri ile özellikle ısı yalıtımı üzerinde durulmuş ve bir sanayi kuruluşunda yapılabilecek enerji tasarruf yöntemlerinden bahsedilmiştir. Konu ile ilgili olarak İnci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Fasbat Müdürlüğü'nü oluşturan iki katlı bina ele alınarak, mevcut ısı ihtiyacı hesapları yapılmış ve bu TSE 825 'e göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı, standarda göre olması gerekenin üzerinde olduğundan, yeni bir yalıtım önerilerek önerilen durum için ısı kaybı hesapları yapılmıştır. Ayrıca binanın ısıtılmasında kullanılan fuel-oilli kazanların baca gazlan için de bir reküperatör önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the decrease of energy sources have caused increase in energy costs. As a result of this the research on finding alternative and renewable energy sources gained acceleration. While these researches are carried out it is very important to keep in mind that the present energy sources must be used efficiently and economically. For this reason several energy saving methods are develloped. The purpose of energy saving is to reduce the energy waste to a minimum at places it is used. Increasing profit by decreasing cost has great importance at an industry of heavy competition. By this thesis, the use and methods of energy conservation, -especially isolation- have been examined. Additionally, an industrial foundation has been investigated for the scope of enegy conversation. In this work, the two stories building, which has been used as of 1st ASMC Fasbat has taken up and evaluated in according to the TSE 825 standarts. Since the building is out of that standard, new isolations are been offered and new heat loss calculations are done for those isolations. Finally, a recuperator has been advised for avoiding the heat losses due to the gases from the chimney of power center. VI