Ceket tipi açık deniz platformlarının deprem ve dalga kuvvetlerine göre stokastik analizi
Stochastic analysis of jacket type of offshore platforms to earthquake and wave forces
- Tez No: 127417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEMDAR BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada ceket tipi açık deniz platformlarının stokastik analizi gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla 4-ayaklı ceket tipi bir platform seçilmekte ve zeminli ve zeminsiz olarak deprem ve dalga kuvvetlerine maruz iken ayrı ayrı incelenmektedir. Deprem etkisi incelenirken Kanai-Tajimi deprem spektrumu, dalga etkisi incelenirken Pierson- Moskowitz (P. M) deniz spektrumu kullanılmıştır. Analizlerde, zeminli olarak ele alınan platformun zeminsize göre davranışındaki farklılıklar ortaya konulmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, açık deniz platformlarının tarihi gelişimi, açık deniz platformları konusunda daha önceden yapılmış bazı çalışmalar ve açık deniz platformlarının tipleri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca açık deniz platformlarına etkiyen kuvvetler başlığı altında deprem ve dalga etkisi açıklanmakta; dalga kuvvetinin stokastik analiz formülasyonu üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, platformun yapısal ve malzeme özellikleri tanıtılmakta ve sonlu eleman modeli gösterilmektedir. Üçüncü bölümde, yapılan analizlerin sonuçları tablolar ve grafikler halinde verilmektedir. Buna ek olarak platformun mod şekilleri ile birlikte doğal frekans değerleri sunulmaktadır. Dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Açık Deniz Platformları, Ceket Tipi Platformlar, Stokastik Analiz, Dalga Kuvveti, Kanai-Tajimi Deprem Spektrumu, Pierson-Moskowitz Deniz Spektrumu V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stochastic Analysis of Jacket Type of Offshore Platforms to Earthquake and Wave Forces In this work, the stochastic analysis of jacket type of offshore platforms is introduced. For this aim, 4-legs jacket type platform is chosen and it is analysed separately with and without soil when subjected to earthquake and wave forces. Kanai-Tajimi earthquake spectrum is used in examining the effects of the earthquake. The Pierson- Moskowitz sea spectrum is used in analyzing the wave effects. What is pointed out in the analyses is the differences in the responses of the platform with and without soil. This work consists of four chapters. In the first chapter, historical development of offshore platforms, some of the previous studies on offshore platforms and different types of offshore platforms are presented. Besides, the clarification of earthquake and wave effects, the stochastic analysis formulation of wave force is emphasized. In the second chapter, structural and material properties of the platform are introduced and finite element model is demonstrated. In the third chapter, the results of the analyses are presented with the tables and graphics. In addition to this, the mode shapes and also the frequency values of the platform are presented. In the last chapter, the results and suggestions obtained are introduced. Keywords : Offshore Platforms, Jacket-Type Platforms, Stochastic Analysis, Wave Forces, Kanai-Tajimi Earthquake Spectrum, Pierson-Moskowitz Sea Spectrum %g&"*