Bilgisayar destekli tasarım (BDT) ile bilgisayarla sayısal denetimli tezgahların (BSDT) bütünleşmesi için bir son işlemci tasarımı
Postprocessor design for computer aided design and computer numerically controlled machine tools integration
  1. Tez No: 127418
  2. Yazar: ALİ OSMAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde Bilgisayar Bütünleşik İmalattaki (BBİ) gelişmelere paralel olarak karmaşık şekillere sahip parçaların işlenmesi gerçekleştirilebilmektedir. Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) programları (AutoCad, Urographies, CATIA, Mechanical Desktop, I-DEAS vb.) kullanılarak tasarlanan parçaların imalinde tezgahlarla olan etkileşim 'Son işlemciler' adı verilen arayüzler yardımıyla gerçekleştirilir. Bu çalışmada, hem Bilgisayar Kontrollü Tezgahlarda kullanılan kontrol üniteleri ve değişkenleri hakkında bilgi verilmiş hem de BDT ve Bilgisayar Destekli İmalat (BDİ) programları kullanılarak elde edilen kesici yolu verilerini (CLDATA) istenilen kontrol ünitesine ait programa dönüştürebilen bir son işlemci yazılımı gerçekleştirilmiştir. Katı model ve CLDATA oluşturma işlemi I-DEAS programı yardımıyla gerçekleştirilmiş, arayüzün tasarımında ise Visual Basic 6.0programı kullanılmıştır. Tasarım modülünde hazırlanmış katı model bilgilerini kullanarak ve CLDATA değerlendirilerek, parça üzerindeki işlemler ve Mazak, Sinümerik ve Fanuc kontrol üniteleri için parça programlarına ait çıktılar elde edilmiştir. Elde edilen çıktıların gerçek üretim ünitesinde kullanılan programlar ile karşılaştırılması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Son işlemci, CLDATA (Kesici Konum Verileri), Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat (BDT/BDİ), Bilgisayar Bütünleşik İmalat (BBİ), Kesici Yolu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it can be possible that the parts which have complex shapes can be manufactured easily with the improvements on the Computer Integrated Manufacturing (CIM). Cutter Location Data (CLDATA) can be created with the Computer Aided Manufacturing (CAM) softwares, such as AutoCad, Unigraphics, CATIA, Mechanical Desktop, I-DEAS etc.,then the integration with the CNC machine tools is made by the postprocessors. In this study our target was making a flexible postprocessor which can work for all described control unites. I-DEAS was used for solid modeling of the part and CLDATA creation and the postprocessor is designed with Visual Basic 6.0. Using data taken from I-DEAS Design and Manufacturing Modules as specifications of solid model and CLDATA, the output of machining operations and part programs for Mazak, Fanuc and Sinumerik were Üİ ftJKseKOGK*:ni¥tfujfcjfitaken. Taken output of part programs were compared with programs which were used in real production unites. KEY WORDS : Postprocessor, CLDATA, CAD (Computer Aided Design), CAM (Computer Aided Manufacturing), CM (Computer Integrated Manufacturing), Tool Path.