Kıyı profili karakteristiklerinin deneysel olarak incelenmesi
An Experimental study on beach profile characteristics
  1. Tez No: 127447
  2. Yazar: AHMET TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Kıyılardaki katı maddeler akarsular vasıtasıyla taşınır, akıntılar ve rüzgar dalgalarının etkisi ile hareket ederler. Bu etki sonucunda kıyılarda yığılma veya oyulma meydana gelir. Bu çalışmada, belirlenmiş dalga şartlan altında kıyıya dik katı madde hareketi ve kıyının bu etkiler sonucu nasıl davrandığı incelenmiştir. Bunun için bir fiziksel model oluşturulmuştur. Deney sonuçlan ile önceden yapılmış teorik çalışmalar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma 7 bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; araştırma konusunun amaç ve kapsamı açıklanmış, literatür çalışmaları, dalga mekaniği ve kıyı bölgesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde; deney seti tanıtılmış ve fiziksel model çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; deneylerden ve denklemlerden elde edilen bulgular sunulmuştur. Dördüncü bölümde; yapılan deneylerin bulgulan, teorik çalışmalar ve önceki bir çalışma ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Beşinci bölümde; çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümde; öneriler sunulmuştur. Yedinci bölümde; yararlanılan kaynaklar verilmiştir. Ek bölümünde ise deneyler sonucu oluşan kıyı profilleri verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Kıyıya Dik Taşınım, Kıyı Profilleri, Profil Karakteristikleri, Bar Parametreleri, Denge Noktası, Dalga Kırılması. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ân Experimental Study on Beach Profile Characteristics Sediments which are transported to shore by means of rivers move by the effect of currents and wind waves, making accretion or erosion on the coastal area. Beach profiles are one of the most important factors in the design of coastal structures. Accretion or erosion profiles may arise depending on wave, sediment and topographic factors; such as wave height, wave period, bed slope and diameter of sediment particles. In this study, the effects of wave height and period on beach profile evolution are studied by means of a physical model. The study comprises seven chapters and an appendix. In the first chapter, the scope of the study and the used method are briefly introduced, and general information about literature studies, wave mechanics and coastal zone is given. In the second chapter, experimental mechanism is introduced and information about physical model studies is presented. In the third chapter, the experimental results are presented. In the fourth chapter, the results are examined. In the fifth chapter, the conclusions of this study are given. In the sixth chapter, recommendations are given. In the seventh chapter, references are presented. In the appendix, the observed coastal profiles are given. Key words : Onshore-Offshore Transport, Coastal Profiles, Profile Characteristics, Bar Parameters, Equilibrium Point, Wave Breaking. Vll