Banki türbinlerinde giriş ağzından çıkan serbest hüzme yörüngesinin bilgisayar programı ile bulunması
- Tez No: 12746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada yerel olarak kurulabilen ve yapımı kolay olan Banki Türbininde, giriş ağzı geometrisinin teorik yolla bulunması gerçekleştirilmiştir. Başlangıç olarak serbest huzme yörüngesini hesaplayan bir paket program temin edilmiştir. Bu programın çalışabilmesi için gerekli olan veriler, dışarıdan deneme-yanılma yöntemiyle girilmektedir. Buna göre programın çalışabilmesi için gerekli olan verilerin, önceden giriş ağzı geometrisine göre tahmin edilmesi gerekmektedir. Sunulan çalışmada, programda kullanılacak olan tüm verilerin, programın kendisi tarafından hesaplatılması amaçlanmıştır ve kontrol amacıyla önceden hesaplanmış bir giriş ağzı referans olarak alınmıştır. Bu durumu gerçekleştirmek için daire yayı, ikinci dereceden eğri uydurma ve cubic- spline yöntemleri hazırlanmıştır. Bu yöntemlerin programa uygulanmasıyla bazı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların birbirleriyle mukayese edilmesi sonucunda en uygun metod olarak cubic-spline metodu belirlenmiştir. Cubic-spline metodu belirlendikten sonra dışarıdan müdahaleyi minimuma indirecek ek bir algoritma hazırlanarak, program daha etkin bir hale getirilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, the inlet nozzle geometry used In a Banky turbine, which is easy to manufacture and set up, has been theorically found. First of all a package program which can evaluate the orbit of water beam was provided. The data which required to run the program are entered exter nally until a reasonable result has been obtained. So the required data must be estimate firstly with respect to the inlet nozzle geometry. Study presented, it was aimed that all of the data using by program must be generated by itself. For checking the accuracy of this procedure a pre-estimated inlet nozzle was used. In order to provide the functions generating data, the methods of circle arc, fitting the second order curve and cubic spline have been employed. The results provided by the program for each curve type then have been compared with each other to select the suitable curve. Finally it has been found that the cubic spline method fits the appropriate curve. After the determining of the method was the most proper one a new algorithm was developed in such a way that the ex ternal data enterings are minimised. ix