CaO, BaO ve SrO katkılı bazı perovskitlerin elde edilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 12747
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bileşiminde bakır bulunan bazı perovskit tipi oksitlerin, 90 K gibi yüksek sayılabilecek sıcaklıklarda süperiletken hale geçmesi, perovskit tipi bileşiklerin yapılarının ve bileşimlerinin incelenme sine büyük hız kazandırmıştır. Yaptığımız çalışmada La2_xMxCu04-y yapısındaki perovskitlere M +2 +2 +2 olarak Ca, Ba ve Sr katılmıştır. Numuneler La, Ba, Ca, Sr ve Cu m suda çözünen bileşiklerinden (1^4)20204 ile“birlikte çöktürme”yöntemiyle elde edilmiştir. YBa2Cu3Û7_x ise Y2O3, BaCÛ3 ve CuO in toz halindeki karışımından“katı hal”yöntemiyle elde edilmiştir. Her iki yöntemle hazırlanan numuneler fırınlandıktan sonra, presle tablet haline getirilmiş ve tabletler oksijen akımında sinter- lenmiştir. Yapı aydınlatılması amacıyla tabletlerin toz yöntemiyle XRD pa- ternleri alınmıştır. Genelde numunelerin distorsiyona uğramış tetra gonal yapıda olduğu saptanmıştır. Dirençler sıvı azot sıcaklığından itibaren oda sıcaklığına kadar izlenerek, sıcaklıkla değişim tabloları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was found that some perovskite type oksides having Cu content in their composition have showed superconductivity as high as^ 90 K temperatures and this behaviour caused to a great acceleration for investigation of the structures and compositions of these type compo unds. +2 +2 +2 In this study Ca, Ba and Sr were inserted as M to the pe- rovskites of the structure La2_xMCu04_y. Samples were obtained from the treatment of the water soluble compounds of La, Ba, Ca, Sr and Cu with (NH4)2C204 mutial precipitation. YBa2Cu307_x was obtained from the powdered mixture of Y2O3, BaC03 and CuO by the“solid state”met hod. After the heating of the samples prepared by the two methods, they were made as tablets under high pressure and tablets were sintered under oxygen stream. XRD pattern of the samples were run to elucidate their structure by powder method. Generally, it was determined that the compounds would be in distorted structure. The resistance has been monitored from liquid nitrogen temperature, and the resistivity versus temperature for the samples were established. VI