İçmesuyu arıtma tesislerinden çıkan çamur atıklarının değerlendirilmesi
Utilization of the sludge from drinking water treatment plant
- Tez No: 127481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon İçme Suyu Arıtma Tesisinde suyun arıtılma işlemi sonucunda atık olarak oluşan çamurun kimyasal yapısı araştırılmıştır. Numunenin hem supernetant kısmına hemde çöken çamur kısmına ayrı ayrı analizler yapılmıştır. Çöken çamurun mineralojik yapısı XRD (X-Işınlan Toz Difraksiyon) ve DTA (Diferansiyel Termal Analiz) yöntemleri kullanılarak bulunmuştur. Numunenin kimyasal bileşimi ise standart ve Atomik Absorbsiyon yöntemleri ile incelenmiştir. (Kimyasal analizler Acme Analytical Ltd/Canada laboratuarında yapılmıştır). Araştırma sonucunda çamurun ana bileşeni SİO2, AI2O3 ve Fe2Û3 olduğu görülmüştür. Atık çamur etüvde kurutulduktan sonra, Portland çimentosuna değişik oranlarda katılarak basınç, priz süresi, %su, özgül ağırlık, hacim genleşmesi vb. özelliklerine bakılmıştır. AÇÇ (Arıtma çamuru + Çimento) katkılı çimento örneklerinde AÇ (Arıtma çamuru) katkı miktarları arttıkça çimento yoğunluğunda fazla bir değişim olmadığı görülmüştür. TİAT (Trabzon İçmesuyu Arıtma Tesisi) çamuru katkılı çimento örneklerinde PÇ 42.5 (Portland çimentosu) örneğinden daha fazla Fe2C>3 içeriğine sahip olduğu görülmüştür. AÇÇ 5 (Arıtma çamuru %5+Çimento) örneklerinin basınç dayanım değerlerinin (1, 2, 7 ve 28 günlük) PÇ 42.5 değerlerinden daha büyük olduğu belirlenmiştir. TİAT çamuru katkılı çimento örnekleri içerisinde en uygun TİAT çamuru katkı oram ise % 10-%15 arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, petri kaplarında mısır ve fasulye tohumlan, safsu ve atık çamuru suyu ile ayrı ayrı beslenmiş, çim ve kök boylan ölçülmüştür. Atık çamur ile beslenen tohumların safsuya göre çim ve kök kısımlarının daha fazla uzadığı görülmüştür. Bu çamurun tarımsal açıdan mahsurunun ve çevreye zararlı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : İçmesuyu Arıtma Sistemleri, İçmesuyu Arıtma Çamurlan, Çimento, Kimyasal Yapı, Bitki Büyümesi. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Utilization Of The Sludge From Drinking water Treatment Plant In this study, the chemical and mineralogical composition of the sludge produced by the drinking water treatment operation at Trabzon Drinking Water Treatment plant were investigated. The analysis of the supernatant and the settled portion of the sludge sample collected from the plant were carried out. The settled portion of the sludge sample was analysed using XRD (X-Ray Difractiometer) and DTA (Differential Thermic Analysis) for mineralogical composition and using the standard chemical methods and AAS (Atomic Absorption Spectrometer) for head assay. (The chemical analysis of the sludge sample was carried out bye Acme Analytical Labs. Ltd/Canada ).The chemical and mineralogical analyses showed that the sludge consisted mainly of SİO2, AI2O3 and f^Oy. The settled portion of the sludge was dried in an oven set at 105 °C. It was then added to Portland cement (PC 42.5) in different proportions to evaluate the suitability of the sludge as the cement additive. The cement samples produced were then tested for compressive strength, curing period, moisture content, specific gravity, expansion in volume etc. No significant change in the density of the cement produced was observed with increasing the amount of the sludge added to Portland cement. Furthermore, corn and bean seeds were tried to cultivate using distilled water and the supernatant portion of the sludge sample and the growth of these seed in both medical was then examined. The better growth of the seed cultivated using the supernatant portion of the sludge sample was observed. The findings in showed that the waste sludge produced by the drinking water treatment plant have no adverse effect on the plant growth and the environmental. Key Words : Drinking Water Treatment Systems, Drinking Water Treatment Sludge, Cement, Chemical Analysis, Plant Growth. VIII