Konvansiyon ve moda kapsamı içinde müzeler
Museums with regard to conventions and fashion
  1. Tez No: 127512
  2. Yazar: NİHAN CANBAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Modenitenin sosyal, kültürel, bilimsel ve siyasal sonuçlarının yaşandığı tüm toplumlarda birçok konu değerlerin hızlı dönüşümü sonucu incelemeye muhtaç hale gelmiştir. Değer eskimesi, çeşitli konvansiyon ve kanonların anlamım yitirmesi ya esasların ortadan kalkmasına ya da yeni değer ve kabullerin benimsenmesine insanları, toplumları sürüklemektedir. Bu bağlamda genel olarak mimarlık özel olarak binalar ve işlevleri de yeni sorgulamalara tabi tutulmak zorundadır. Böyle kritik bir bağlamda mimarlık birçok konuyu yeniden sorgulamak ve bazı esaslar ortaya koymak durumundadır. Bu bağlamda bu tezin amacı birçok yeniliğe ve paralelinde tüketime açılmış olan bir bina işlevi olarak müzelerle ilgili üzerinde mutabakata varılmış ve uygulama bulmuş çeşitli konvansiyonların sağlamlığını irdelemek, gelip geçici özellik kazanmakta olan tasarım ilkelerine eleştirel olarak yaklaşmak, bugünkü müze kavramının gerek içerik gerekse mimari olarak nasıl bir görünüme büründüğünü ortaya koymak ve eğer esasla ilgili yapılacak bir şey varsa bunlara işaret etmektir. Bu nedenle tezin ikinci bölümünde genel olarak konvansiyonlar, özel olarak da müze binalarıyla ilgili kanonlar tarihsel olarak gözden geçirilmekte ve ilkeler düzeyinde neyin daha uzun ömürlü neyin de daha kısa ömürlü olduğu saptanmaktadır. Tezin izleyen bölümünde sözel ve görsel olarak müze konusunda yaşanan değişimler tanıtılmaktadır. Bu tanıtım sırasında süreklilik ve gelip geçicilik kavramları irdelenecektir. Gelip geçiciliği örnekleyen binalar ve özellikleri bir moda anlayışı içinde ortaya çıktığından tezde moda ve tüketim ilişkileri açıklanmakta, moda kavramları ile bağlantılı biçimde çağdaş müzelerin tasarım ilkeleri özdeşleştirme yoluyla belirlenmektedir. Bu ilişkiler ortaya konduktan sonra tezin izleyen bölümünde, bazı bina konularının (bunlara müzeler de dahil) kent estetiğini sağlamada rolü üzerinde durulacak kitch ve kent makyajı bağlamında müze binaları tartışmaya açılmakta, müze konusuna yeni yaklaşımların kent ve insanlığa olumlu ve olumsuz katkıları irdelenmekte ve yorumlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mimari konvansiyonlar, moda kavramları, müzeler VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Museums with Regard to Conventions and Fashion In all the societies where the social, cultural, scientific and political aspects of modernism are felt strongly, many subjects are needed to be investigated as a result of the changing values. The values no longer fashionable and the loss of meaning in various convention and canons lead people and societies into eliminating all the accepted principles essence and the full acceptance of the novel principles. In this context, architecture in general and houses and their funtions in particular, need to be reguestioned. In such a critical context, arthitecture is to requestion many subjects and put forward some essence. In this context again the aim of this thesis is to examine the various conventions fully agreed and applied in the museums which are liable to many novelties and to consumption. Also the aim is to adopt a critical point of view to the fashion design principles and to outline the general picture of the modern concept of museums in terms of both content and arthitecture and to focus on such things related to the assence for this reason, in the second part of this thesis, conventions in general and canons related to the museums in particular, will be ' reviewed historically and it will be established, in terms of the principles what is more durables and less durable. In the subsequent part of this thesis the changes taking place in the museums will be introduced both visually and verbally and during this introduction, the concepts such as contiunity and fashion will be discussed, as the houses and their functions are formed in line with the current fashion tendencies, in this thesis the relation between fashion and consumption will be explained and in relation with the fashion concepts the design principles of the modern museums will be determined through matching. After presenting the relations, the role of the museums in providing aesthetic with the city will be hightlighted and museum houses will be open to discussion in terms of kitch and city symbol and the positive and negative ontributions of the new approaches to the museums will be further eloborated. Key Words : Architectural conventions, concept of fashion, museums VII