Toplu iş sözleşmesinin art etkisi
Art effect of collective labor agreement
  1. Tez No: 947919
  2. Yazar: GİZEM BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
2012 yılından beri yürürlükte olan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda sendikaların, işçilerin ve işverenlerin çalışma ilişkilerinde ortak ekonomik haklar ile sosyal hak ve menfaatleri korumak ile bunları geliştirme amacıyla kurulacakları ifade edilmiştir. Sendikalar, toplu iş sözleşmesi imzalayarak hem varlıklarını devam ettirirler hem de üyeleri olan işçilerin haklarını koruyarak geliştirirler. Toplu iş sözleşmeleri, genellikle uzun uğraşlar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bir toplu iş sözleşmesinin imzalanabilmesi için yasanın aradığı yetki ile ehliyet şartlarının yerine getirilmesi, kesin yetki belgesinin alınması ve devamında toplu iş sözleşmesi için toplu pazarlık aşamasına geçilmesi çoğu zaman uzun sürmektedir. Toplu iş sözleşmesi imzalanmadan önce sendikaların yetki süreci ile ilgili olarak itirazların yaşanması ve bu itirazların yargılama süreçlerinin uzun sürmesi de toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını geciktirmektedir. Bir işyerinde/işletmede yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesinin sonlanması sonucunda yeni toplu iş sözleşmelerinin yapılmasının yukarıda belirttiğimiz haller ile benzer durumlarda uzun sürmesi, sonlanmış olan toplu iş sözleşmesiyle elde edilen hakların devam edip etmeyeceği sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu sorun ise çalışmamızın konusunu oluşturan art etki kavramı ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Art etki, sona eren toplu iş sözleşmesiyle elde edilmiş olan hakların derhal tümüyle ortadan kalkmasını engelleyerek sonlanmış olan toplu iş sözleşmelerinin iş sözleşmesine dair hükümlerinin, yenisi yapılana dek varlıklarını sürdürmelerini sağlamaktadır. Hukukumuzda art etki, 6356 sayılı Yasa madde 36'nın 2. fıkrasında düzenlenmiştir. Konusu“Toplu iş sözleşmesinin art etkisi”olan çalışmamız toplam dört bölümden oluşmaktadır. Konunun incelenmesinde mülga 274 sayılı Sendikalar Kanunu ile 275 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu ve 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu ve yürürlükte bulunan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda bulunan düzenlemeler ile Yönetmeliklere yer verilmiştir. Ayrıca bu çalışmada konuyla ilgili doktrin düzeyindeki tartışmalara, Bölge Adliye Mahkemesi ile Yargıtay Hukuk Dairelerinin kararlarına ve konunun ülkemize göre daha oturmuş bir sistemi bulunan Alman Hukuku alanında uygulanma yöntemlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements, which has been in force since 2012, it is stated that trade unions will be established in order to protect and improve the common economic rights and social rights and interests of workers and employers in labor relations. By signing collective labor agreements, trade unions both maintain their existence and protect and improve the rights of their members. Collective bargaining agreements are usually the result of long efforts. In order to sign a collective bargaining agreement, it often takes a long time to fulfill the authorization and qualification conditions required by law, to obtain the final authorization certificate and then to proceed to the collective bargaining phase for the collective bargaining agreement. Objections to the authorization process of the unions before the signing of the collective bargaining agreement and the protracted judicial processes of these objections also delay the signing of the collective bargaining agreement. As a result of the termination of the collective labor agreement in force in a workplace/enterprise, the long duration of the conclusion of new collective labor agreements in the cases mentioned above and in similar cases has raised the problem of whether the rights obtained through the terminated collective labor agreement will continue or not. This problem is tried to be solved with the concept of after effect, which is the subject of our study. The residual effect prevents the immediate disappearance of the rights obtained through the terminated collective bargaining agreement and ensures that the provisions of the terminated collective bargaining agreements regarding the employment contract continue to exist until the new agreement is concluded. In our law, the residual effect is regulated in paragraph 2 of Article 36 of Law No. 6356. Our study on the subject of“After effect of collective bargaining agreements”consists of four chapters in total. In the examination of the subject, the abrogated Law No. 274 on Trade Unions and Law No. 275 on Collective Bargaining, Strike and Lockout, the Law No. 2821 on Trade Unions and Law No. 2822 on Collective Bargaining, Strike and Lockout and the current Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements and the Regulations are included. In addition, this study also touches upon the discussions on the subject at the doctrinal level, the decisions of the Regional Court of Appeals and the Civil Chambers of the Court of Cassation, and the methods of implementation of the subject in German Law, which has a more established system compared to our country.