Değişen toplu iş sözleşmesi düzeni ve Türkiye
Changing collective agreement scheme and Turkey
  1. Tez No: 787432
  2. Yazar: EBRU YEŞİM SARĞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE BURCU YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Toplu pazarlık ve ürünü toplu iş sözleşmeleri, işçilerin istihdam ve çalışma koşullarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla bir kural koyma yöntemi olarak kurumsallaşmıştır. Kapitalizmin neoliberal yeniden yapılanma döneminde, tıpkı sendikalar gibi toplu iş sözleşmeleri de ekonomik büyümeyi engelleyen, rekabet gücünü sınırlandıran işgücü piyasası“katılıkları”arasında değerlendirilmektedir. İşverenlerin esneklik talep ve stratejileri çerçevesinde toplu iş sözleşmelerinin yapısı, içeriği, işlevleri de değişmekte ve dönüşüme zorlanmaktadır. Çalışmada, 1980'li yıllardan itibaren farklı ülkelerin ve Türkiye'nin toplu iş sözleşmesi düzenlerinde gözlemlenen gelişmeler ve eğilimler, toplu iş sözleşmelerinin güvencesi, toplu pazarlığın düzeyi ve toplu iş sözleşmelerinden yararlanma derecesi olmak üzere üzere üç boyutta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collective bargaining and so collective agreements have been institutionalized as a rule-making method in order to maintain and improve the employment and working conditions of workers. In the era of neoliberal restructuring of capitalism, trade unions and collective agreements are viewed to be 'rigidities' in the labour market that restrict economic growth and impair competitiveness. So the content and function of collective agreements have been changing or tried to be transformed to deliver the flexibility requirements and strategies of employers. In this study, main developments, patterns and trends in national collective agreements systems and in Turkey since the year 1980 were examined in the three dimension including the security of collective agreements, the level of collective bargaining, and the degree of benefit from collective agreements.