Devrim sonrası İran sineması Muhsin Mahmelbaf örneği
Post revolutionary Iranian cinemaan example: Mohsen Makhmalbaf
- Tez No: 127645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
149 ÖZET Bu çalışmanın konusu, özellikle seksenli yılların sonundan bu yana özgün bir ulusal sinema örneği olarak -yeniden- ortaya çıkan İran sinemasıdır. Iran sinemasının doğuşu, geçmişi, bugünü ve bu ulusal sinema örneğinin biçimlenmesinde rol oynayan, devrim sonrası dönemde iran'da sinemacıların devletle ilişkileri, rejimin sinemaya bakışı, bu alana yönelik uygulamaları gibi olgular incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, az gelişmiş ve kapalı bir toplum olarak bilinen iran'da sinemanın, bundan sadece yirmi beş yıl önce, benzer şablonlar etrafında örülmüş melodramlardan oluşan ticari Ortadoğu sinemasının tipik bir örneğiyken, nasıl olup da son on yılda uluslararası sinema festivallerinde başarısı takdir edilen özgün bir ulusal sinemaya evrildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. İran İslam Cumhuriyeti'nin totaliter bir yapıya sahip ol(a)madığı; bunun nedeninin yönetimin çok parçalı yapısı içinde gelişip farklı yönetim alanlarını denetimi altına alan ve rejimin genel çerçevesi içinde farklılaşmış dünya görüşlerini benimsemiş çeşitli hiziplerin varlığı olduğu; aydınların ve sanatçıların, çalışmanın konusu bağlamında kültürel siyasalar bakımından aldıkları duruşa göre kabaca kültürel olarak açık (liberal) ya da tutucu olarak sınıflandıralabilecek farklı hiziplerin varlığını kullanarak devletle çatışmanın ve işbirliğinin de yer aldığı müzakerelere girerek, ifade özgürlüğü alanını genişletme mücadelesi verdikleri ve kültürel siyasaları belirleyen hiziplerin konumuna göre saldırgan, uzlaşmacı ya da çekingen davrandıkları savlanmıştır.150 Dört bölüm halinde kurgulanan çalışmanın ilk bölümü, Iran sinemasının doğuşuna ve devrimin yol açtığı kırılmaya kadar geçirdiği aşamalara ayrılmıştır. Tabloyu tamamlamak gereksinimiyle bu bölümde sinemanın ülkeye girmesiyle aynı döneme denk gelen modernleşme serüveni izleğinde ülkenin yirminci yüzyıl siyasal tarihine yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümler devrim sonrası İran'da sinema ve devlet ilişkisini işler. Rejimin hizipçi yapısı, farklı hiziplerin yönetiminde sinema siyasalarının belirlenmesi, sinemanın islam Cumhuriyeti döneminde kurumsallaşması, uygulamalar, yasalar, devlet desteği ve sansür, rejimin sinemacılarla kurduğu ilişkiler, iran sinemasının bugünü ve yönelimi işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise, sinemacıların devletle kurduğu ilişki ve bu ilişkideki değişimlerden Iran sinemasının belirgin bir biçimde etkilendiği ve bu etkinin sinemacıların kişisel çizgilerinden saptanabileceği savı uyarınca devrim sonrası Iran sinemasını hatta ülkenin yakın dönemde geçirdiği toplumsal ve siyasal değişimleri temsil özelliğinin güçlü olduğu düşünülen bir örnek olarak Muhsin Mahmelbaf filmleri işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
151 ABSTRACT The subject of this work is post revolutionary Iranian cinema, which is re-emerged as an original national cinema model, particularly after the end of 1980's. Iranian cinema, its history, and its situation in the present times are examined as well as the factors that take roles in forming this model such as the relations between filmmakers and the state, the policy and its implementation. This work aims to find out the reasons of evolution of Iranian cinema from a typical commercial middle east cinema made up of melodramatic patterns to an original national cinema which is acclaimed in international film festivals in the last decade. Islamic Republic of Iran doesn't (couldn't) have a totalitarian structure because of the popular nature of revolution and factions having different point of views under the basis of the regime which have been emerged under the multiplicity of the government and take under control of different governing posts; the factionalism (which could be classified according to their cultural policies qualified as culturally open/liberal or conservative) within the Islamic Republic, gave the intellectuals and artists an opportunity to engage the state in extended processes of negotiation, protest, cooperation and defiance and the chance of expanding the limits of freedom of expression. The first chapter of this four chapter-work deals with the emergence of Iranian cinema and its phases until the revolution. With the need to see the whole portrait, political history of Iran in the 20th century has been examined152 under the theme of the adventure of modernisation the country which is nearly at the same age of cinema in Iran. In the second and the third chapters, the relation between cinema and the state has been studied. The factionalist structure of the regime, different policies on cinema determined by various factions, the institutionalism of cinema in the era of the Islamic Republic, regulations, deregulations, encouraging policies and censorship, the present and the future of Iran cinema have been examined. The relation between filmmakers and the state and the changes in this relation evidently influences Iran cinema and this influence could be discerned from the filmmakers personal drruculum vitae's. In accordance with the thesis mentioned above, retrospective of Mohsen Makhmaibaf have been studied in the last chapter as a model strongly representing post-revolutionary Iran cinema and shedding light to the social and political transformations within the country in the last decades.