Representation of women in post-revolutionary İranian Cinema
Devrim sonrası İran Sineması'nda kadınların temsili
  1. Tez No: 254428
  2. Yazar: DERYA ATAKAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TUNA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
?Devrim Sonrası İran Sineması'nda Kadınların Temsili?, politik, sosyal ve ekonomik alanda getirdigi degisimler ve dönüsümlerle İran tarihinde bir dönüm noktası olan 1979 İslam Devrimi'nden sonra üretilen İran filmlerinde kadınların nasıl temsil edildiklerine odaklanmayı amaçlamaktadır. ilk olarak, iran'da kadın sorunsalı detaylı bir sekilde incelenecek ve devrimden sonra İranlı kadınların hayatlarındaki degisiklikler; devrim öncesi ve sonrası sahip oldukları haklar; kadınlara karsı uygulanan kısıtlayıcı yaptırımlar ve sınırları ile, devrimin kadınların yasantısı üzerindeki etkileri gibi sorulara verilmeye çalısılacak yanıtlar vasıtasıyla tezin altyapısı olusturulacaktır. Bu baglamda, İranlı kadınların yasantıları, Seriat kanunları uyarınca dini açıdan nasıl konumlandırıldıkları; kamusal ve özel alandaki statü, sorumluluk ve özgürlüklerini tanımlayan geleneksel kurallar incelenecek ve kadın sorunsalını kapsamlı ve detaylı bir sekilde anlamaya imkan saglamak için farklı bakıs açıları ve karsı savlar ortaya konacaktır. Ardından, anahtar kavramların ısıgında, 1990 senesinden sonra üretilen İran filmlerinde kadın sorunsalının nasıl ele alındıgı incelenecektir. Bu anlamda seçilen filmlerdeki anlatıya ait stratejiler ve olaylar dizininin yanısıra, görsel motifler de incelenecektir. Ayrıca, kadınların kamusal ve özel alandaki temsilleri arasındaki farklılıklar ve kadın karakterin betimlenmesi sırasında uygulanan kısıtlayıcı sansür mekanizmasını bertaraf etmek için kullanılan yöntemler de inceleme konusunun ana unsurunu olusturacaktır.
Özet (Çeviri)
?Representation of Women in Post-Revolutionary Iranian Cinema? aims to focus on the portrayal of women in Iranian films produced after the Islamic Revolution of 1979, a turning point in the history of Iran with the changes and transformations it brought in terms of the political, social and the economic. Initially, a detailed exploration of the women issue in Iran will be presented and answers to several questions like: What has changed for Iranian women after the revolution; whether they have lost their rights they had before or not; could we talk about the existence of certain restrictive enforcements for them; and how revolution affected their lives, will be approached as a background information. In this context, how women live in Iran, placed in the religious point of view in terms of the Shari?a, the traditional codes that define their status, their responsibilities and freedom in the public and private space, is explored by including different perspectives and counter arguments as much as possible to enable a full picture and a deeper understanding of the women issue. Then, under the light of the key concepts, how women issue is presented in the Iranian films produced after 1990s is examined. In this sense, narrational strategies, storyline as well as the visual leitmotifs of the films chosen is inquired. Furthermore, the distinctive features about their representation in public and private space and the mechanisms to avoid restrictive censorship in depiction of women characters will be explored as well.