İtalo Svevo'nun Una Vita, Senilita ve La Coscienza di Zeno adlı eserlerindeki biçim ve kapsam özellikleri
The Content and farm charecteristics in the novels Una Vita, Senilita and La Coscienza di Zeno of Italo Svevo
  1. Tez No: 127644
  2. Yazar: MÜGE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Italo Svevo, gençlik yıllarından itibaren yazma, okumaya ve yazmaya ilgi duymuş, karşılaştığı her türlü olumsuz eleştiriye karşın yazından hiçbir zaman kopmamış ve sonunda da çabalarının meyvesini almayı başarmış bir yazardır. Günümüzde İtalya'da ve Avrupa'da belirli bir üne sahip olan yazar, İtalya'da Modern yazının öncüsü olmuştur. İlk iki eseri Una Vita ( Bir Yaşam-) ve Senilitâ (Yaşlılık) karşısında suskun kalan eleştirmenler onun değerini son eseri La Coscienza di Zeno (Zeno'nun Bilinci) ile anlamıştır. Araştırmamda, Svevo 'nun yaşamım, kültürel formasyonunu, yazınsal kişiliğini ve en önemli üç eserini, bu eserlerindeki biçim ve kapsam özelliklerini ayrı ayrı bölümler halinde inceleyerek yazan ve yansıttığı çağı hem daha iyi anlamaya hem de tanıtmaya çalıştım. Trieste' li bir yazar olmanın getirdiği kültür karmaşasını ve döneminin burjuva krizini yaşayan Svevo'yu ve eserlerini daha iyi anlayabilmek için yazan etkileyen birçok kültürel unsurun ve akımların ya nısıra, yazarın etkisi altında kaldığı bazı düşünür ve yazarların da üzerinde durarak bunların eserlerine ne şekilde yansıdığı üzerinde durmaya özen gösterdim. Natüralizm, Dekadantizm, psikolojik roman gibi akımlann yam sıra Rus, İngiliz, Alman ve Fransız yazınına büyük ilgi duyan yazar sadece bu ülkelerin yazarlarından etkilenmekle kalmamıştır. Aynca Freud, Schopenhauer, Nietzsche, Darwin gibi düşünürlerin teori ve öğretilerini de (Freud'un 'psikanaliz' ini, Schopenhauer' m 'pesimizm' ini, Darwin'in 'yaşam savaşı'nı) benimseyerek eserlerine uyarlamıştır. 123Kendi ülkesi italya'da ise, çağdaşları Pascoli, D'Annunzio ve Fogazzaro'dan uzaktadır denebilir. O dönemde Svevo ile benzerlik gösteren tek İtalyan yazar Pirandello 'dur. Çünkü diğer yazarların aksine, Svevo ve Pirandello gerçeğin üzerine gitmeyi, insanların yüzündeki maskeyi indirmeyi başarmışlardır. Günümüzde romanları hâlâ inceleme altında olan yazarın eserleri hem İtalya'da Modern yazının öncüsü olmasıyla, hem de XIX. yüzyıl sonu, XX. yüzyıl başında yaşayan sıradan insanların bunalımım, toplumsal krizini gerçekçi bir biçimde yansıtmasıyla önem kazanmıştır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY Italo Svevo began to be interested in literature, reading and writing at a very young age. His love for literature and writing never ceised even when he was criticized badly but still, at the end, he managed to enjoy success. Today the author has a well known fame in Italy and Europe. After the silence that came after his fist two novels Una Vita (A Life) and Senilita (Old Age), the critics understood his value with his last novel La Coscienza di Zeno (The Conscious of Zeno). During my study, I tryed to introduce and to understand in a better way the period in which the author lived and the author him self, researching his life, his literal personality, his cultural formation and the contents and forms he used in his novels in seperate parts. To be able to understand Svevo and his novels, I had to understand also the effects of being an author from Trieste, a multicultural centre and the bourgeois crisis of his period. For that, I tryed not only to research the cultural facts and movements but also all the writers and philosophers that had an effect on his work. Besides movements like Naturalism, Decadentism, psychological novels, Svevo had also a special intrest in russian, english, german and french novelists. But other than these authors, he also was influenced by philosophers like Freud, Schopenhauer, Darwin and Nietzsche. It is possible to say that he was not similar to the novelists of his period in his own country, Italy like Pascoli, D'Annunzio and Fogazzaro. The only author that was close to him was Pirandello. Unlike the other novelists Svevo and Pirandello^^,managed to face the true facts and to uncover the masks people wear. Today Svevo's novels are still in research. Today the writer is important because he was the leader of Modern literature in Italy and because he reflected the reality of the publics social crisis that took place at the end of the XIX. and at the beginning of the XX. century. 126